Źle dobrane obuwie do biegania przyczyną wielu kontuzji

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-27 13:19
jogging

Bieganie to popularna aktywność fizyczna, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jednakże wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z tym sportem, dobiera niewłaściwe obuwie. Jak się okazuje - może to być bardzo kontuzjogenne.

Bieganie to popularna aktywność fizyczna, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jednakże wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z tym sportem, dobiera niewłaściwe obuwie. Jak się okazuje - może to być bardzo kontuzjogenne. Warto dowiedzieć się, jakie są skutki nieprawidłowego doboru obuwia, a także jakie buty do biegania wybrać, aby wykluczyć ryzyko kontuzji i cieszyć się sportem. Kwestie te zostaną przedstawione w niniejszym artykule.

Jakie mogą być skutki źle dobranego obuwia do biegania?

Skutków tych może być naprawdę sporo. Zaczynając od niegroźnych, do naprawdę poważnych kontuzji. Problem, który dotyczy wielu biegaczy to przede wszystkim otarcia na stopach. Często pojawiają się również odciski i występują problemy ze schodzącymi paznokciami. Przyczyną tego najczęściej jest właśnie nieprawidłowo dobrane obuwie. Zmorą osób biegających są również często różne skręcenia, najczęściej skręcenie stawu skokowego. Źle dobrane buty do biegania, chwila nieuwagi i pojawia się poważna kontuzja. Wyróżnić można także kontuzje o charakterze przeciążeniowym, które dotyczą mięśni i stawów. Często przytrafić się może również zapalenie ścięgna Achillesa. Wszystkie te dolegliwości są nieprzyjemne, bolesne i wymagają sporych nakładów czasu na wizyty u specjalistów i pieniędzy na leki i sprzęty do rehabilitacji. Dlatego lepiej wybierać znane i sprawdzone marki, które posiadają doświadczenie w produkcji butów do biegania. Taką marką jest Asics, która oferuje buty do biegania na najwyższym poziomie. 

Wybór najlepszego obuwia do biegania

Decydując się na zakup butów do biegania, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszy krok, jaki należy wykonać to określenie posiadanego modelu stopy. Model ten może być neutralny, gdzie ułożenie stopy jest typowe, a  ciężar rozkładany jest równomiernie od pięty do samych palców. Wśród tych modeli, wyróżnić można też pronację i supinację. W pronacji to wewnętrzny staw skokowy jest nadmiernie wychylony w kierunku piszczela. Z kolei supinacja oznacza odwrotną sytuację, w której staw skokowy jest nadmiernie przechylony w drugim kierunku. Znając swój model stopy, można prawidłowo dopasować odpowiednie buty do biegania. Warto wziąć pod uwagę także inne czynniki. Należy się zastanowić, czy preferowanym podłożem do biegania będzie asfalt, czy też drogi bardziej miękkie jak leśne dróżki itp. Jeśli będzie to raczej droga asfaltowa, lepiej wybrać buty do biegania, które zapewnią odpowiednią amortyzację i stabilizację. Należy także zwrócić uwagę na wagę osoby, która będzie biegać. Im większa jest waga, tym silniejszą amortyzację powinny zapewniać buty do biegania. Każdy biegacz powinien rozważyć również, czy preferuje bieganie z pięty, czy ze śródstopia. Jeśli z pięty - buty do biegania powinny gwarantować lepszą amortyzację z tyłu, oraz większą różnicą wysokości pomiędzy piętą, a palcami. W przypadku biegania ze śródstopia, buty do biegania powinny zapewniać odwrotną konfigurację. Na zakupy obuwia, warto wybrać się popołudniu, kiedy stopy będą zmęczone całym dniem chodzenia i lekko nabrzmiałe, ponieważ takie będą również podczas biegania. Warto wybrać buty firmy Asics. Szeroki wybór profesjonalnego obuwia dla każdego biegacza. Buty do biegania Asics gwarantują profesjonalne treningi, pozbawione kontuzji.

Profesjonalny sklep sportowy

Poszukując idealnych butów do biegania, warto odwiedzić profesjonalny sklep sportowy. W sklepie takim znaleźć można szeroki wybór różnych modeli obuwia do biegania. Co najważniejsze, w sklepie sportowym można liczyć na fachowe doradztwo i porady personelu, który posiada odpowiednią wiedzę na temat sportu. Pracownicy pomogą ustalić model stopy, przeprowadzą szczegółowy wywiad i zaproponują najlepsze opcje butów do biegania. Dzięki temu, zyskać można pewność, że zakupione obuwie będzie odpowiednio dobrane, a ryzyko kontuzji zostanie zminimalizowane. W sklepie sportowym można ponadto kupić inne gadżety, które przydadzą się podczas biegania. Lepiej zakupić buty do biegania w profesjonalnym sklepie sportowym i cieszyć się bezpiecznym sportem. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów