Zespół stresu pourazowego – na czym polega ten problem?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-11 14:04
Zestresowany mężczyzna cierpi na PTSD.

Zespół stresu pourazowego inaczej bywa określany jako PTSD i jest to problem o wiele bardziej powszechny niż nam się wydaje. Nie można nigdy bagatelizować swoich objawów, bo tutaj może to być zwyczajnie niebezpieczne. Jeśli potrzebny jest Ci psychiatra Warszawa dysponuje wieloma profesjonalistami, którzy mają za sobą lata doświadczeń i radzą sobie także właśnie z leczeniem PTSD. Konieczne może być tutaj połączenie terapii i leczenia farmakologicznego.

Objawy choroby

Wśród objawów PTSD zwracamy w szczególności uwagę na to, że dana osoba nieustannie odczuwa te same emocje, które towarzyszyły jej podczas traumatycznego przeżycia. Nasze myśli ciągle do tego wracają i nie potrafimy przestać myśleć o tym, co nam się przydarzyło. Niektóre osoby zaczynają doświadczać problemów ze snem i nieustannie odczuwają drażliwość lub nawet agresję. 
 
Próbujemy za wszelką cenę unikać sytuacji, w których dane wydarzenie mogłoby się powtórzyć. Jeśli zespół stresu pourazowego pojawi się u dziecka to tutaj możemy też zaobserwować utratę nabytych do tej pory umiejętności i lęk przed oddzieleniem od rodzica. W ten sposób często rozpoznaje się u dziecka PTSD wywołane molestowaniem seksualnym. Dodatkowo też strach może być widoczny w rysunkach i sposobach zabawy dziecka, które w inny sposób nie umie przekazać swoich emocji. 

Leczenie

Zespół stresu pourazowego musi być leczony z pomocą specjalisty, ponieważ osoba chora może stanowić niebezpieczeństwo dla siebie i dla ludzi dookoła. Wykorzystywane będą tutaj różnego rodzaju techniki relaksacyjne, rozmowa z terapeutą. Chociaż pacjent nie chce mówić o tym, co mu się przytrafiło - tylko w taki sposób dana trauma w końcu przestaje wywoływać w nas ogromny strach. 

Jeżeli lęk i depresja są bardzo silne to zalecona zostanie też terapia farmakologiczna – bez tego nie będzie możliwe wdrożenie pozostałych metod leczenia. Jeśli uważasz, że potrzebny Ci jest obecnie psychiatra Warszawa to dobre miejsce na rozpoczęcie walki z PTSD. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów