Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zapłodnienie metodą in vitro – wszystko, co trzeba wiedzieć

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2022-04-01 12:28
Kobieta trzyma dłonie na ciążowym brzuchu, układa je w kształt serca.

Zapłodnienie in vitro to dla wielu par szansa na uzyskanie biologicznego potomstwa, również w sytuacji, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przynoszą efektu. W Polsce funkcjonuje system częściowej refundacji in vitro w ramach programów samorządowych. Aby do nich przystąpić, trzeba jednak spełnić określone warunki. Na czym dokładnie polega zapłodnienie pozaustrojowe, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i gdzie się zgłosić, aby otrzymać pomoc?

Czym jest zapłodnienie in vitro i jak przebiega?

IVF, czyli in vitro fertalization, to metoda polegająca na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych. Komórki rozrodcze (plemniki i komórki jajowe) są wcześniej pobierane od kobiety i mężczyzny, dlatego mówimy w tym przypadku o zapłodnieniu pozaustrojowym. Typowy zabieg przebiega według schematu:

  • farmakologiczne stymulowanie owulacji,
  • pobranie komórek jajowych od kobiety metodą punkcji (zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą USG),
  • pobranie komórek rozrodczych od mężczyzny – po oddaniu nasienia metodą masturbacji, w laboratorium wybiera się plemniki najżywotniejsze,
  • połączenie gamet w laboratorium i wzrost zarodka w specjalnym inkubatorze (od 2 do 6 dni),
  • transfer zarodka do dróg rodnych kobiety (metodą dopochwową).

Kiedy wykonuje się in vitro?

Wskazaniem do przeprowadzenie in vitro jest wcześniejsza nieskuteczna terapia leczenia niepłodności, lub też wykrycie przyczyn problemów z zajściem w ciążę, które wskazują, że leczenie innymi metodami okaże się nieskuteczne (przykładem jest niedrożność jajowodów). Wskazaniem do in vitro mogą być również endometrioza, obniżone parametry nasienia lub niepłodność idiopatyczna, czyli taka, której przyczyn nie udało się jednoznacznie ustalić.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to jednak zawsze kwestia indywidualna – o tym czy w przypadku danej pary przeprowadzić in vitro, decyduje każdorazowo lekarz prowadzący, na podstawie szczegółowej diagnostyki i wywiadu lekarskiego

Limity wiekowe i ograniczenia w in vitro

W Polsce do programu in vitro mogą to zrobić pary pozostające w związku małżeńskim, ale również te w związkach nieformalnych (muszą jednak złożyć oświadczenie o wspólnym pożyciu). Polskie przepisy nie ustalają limitu wiekowego, do którego można przystąpić do in vitro – trzeba jednak wiedzieć, że z wiekiem szanse na powodzenie zabiegu maleją. Dlatego lekarz, z uwagi na uwarunkowania medyczne, ogólny stan zdrowia kobiety i dobro przyszłego dziecka, może zdecydować, by nie rozpoczynać leczenia tą metodą. Zwykle górną granicą jest 40-45 rok życia kobiety (jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, zawsze jest to sprawa indywidualna).

Gdzie wykonać in vitro i kto może przystąpić do programu?

Zapłodnienie metodą in vitro można przeprowadzić w klinikach leczenia niepłodności. Kompletną procedurę IVF, a także inne metody terapii i diagnostyki prowadzi klinika leczenia niepłodności Gameta, która ma swoje placówki w Warszawie, Łodzi, Gdyni i Kielcach. Więcej szczegółów można znaleźć bezpośrednio na stronie: https://gameta.pl/.

Warto wiedzieć, że w wielu miastach w Polsce prowadzone są specjalne programy dofinansowujące leczenie niepłodności metodą in vitro. Dla przykładu dofinansowanie in vitro w Warszawie jest możliwe w ramach „Programu polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019-2022”. Aby przystąpić do programu, należy spełnić kilka warunków, między innymi:

  • mieszkać w Warszawie przez minimum 2 lata,
  • przedłożyć dokumentację medyczną potwierdzającą nieskuteczne leczenie niepłodności innymi metodami, bądź inne wskazania,
  • podpisać odpowiednie zgody i oświadczenia,
  • spełniać warunek w zakresie wieku (dla kobiet: od 25 do 40 lat).

W programie zawarto także różnego rodzaju kryteria wykluczenia (takie jak na przykład wady macicy uniemożliwiające rozwój ciąży). By przystąpić do programu, najlepiej zgłosić się do wybranej kliniki leczenia niepłodności z dotychczasową historią medyczną – na podstawie wywiadu, ewentualnej dalszej diagnostyki i obowiązujących przepisów, lekarz podejmie decyzję o kwalifikacji do programu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów