Wszywka Alkoholowa Esperal Poznań

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-13 11:39
Kobieta stoi na polu pszenicy, na tle zachodzącego słońca, wyciąga ręce ku górze.

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która zagraża zarówno zdrowiu jak i życiu danej osoby. Inaczej można nazwać go uzależnieniem od alkoholu. Od wielu lat obserwuje się stale rosnącą ilość alkoholików, co stanowi duży problem społeczny. Tym bardziej, że coraz częściej spotyka się coraz młodsze osoby z uzależnieniem, a także coraz starsze, szczególnie te samotne (np. wdowy).

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa Poznań, nazywany również Disulfiramem jest to tabletka, którą implantuje się podskórnie w ramach zabiegu chirurgicznego. Po jej podaniu zaczyna uwalniać swoją substancję aktywną, czyli Disulfiram. Jest to związek organiczny, który upośledza metabolizm etanolu. W normalnych warunkach alkohol rozkładany jest w wątrobie za pomocą enzymu o nazwie dehydrogenaza alkoholowa do postaci aldehydu octowego, a następnie do mniej szkodliwego kwasu octowego, a następnie wydalany jest z organizmu. W przypadku osób posiadających wszywkę alkoholową proces ten wygląda inaczej.

W takim przypadku Disulfiram blokuje działanie enzymu trawiącego alkohol, przez co w ciele człowieka gromadzi się aldehyd octowy, który nie może zostać przemieniony w kwas octowy. W efekcie dochodzi do silnego zatrucia alkoholem. Alkoholik zaczyna odczuwać takie objawy jak:

  • Ból i zawroty głowy,
  • Zaczerwienienie twarzy,
  • Przyśpieszone bicie serca,
  • Skoki ciśnienia,
  • Nudności, wymioty, biegunka,
  • Trudności z oddychaniem.

Powyższe objawy reakcji disulfiramwej pojawiają się niemalże natychmiast po konsumpcji napoju procentowego. Celem wywołania takiej reakcji jest powstrzymanie uzależnionego przed sięgnięciem po kolejną dawkę. W ten sposób pojawia się negatywne skojarzenie alkoholu z bólem i dyskomfortem, co wywołuje awersję, wstręt i strach. Tym samym, jeżeli osoba z wszywką stosuje zalecenia lekarskie na temat zachowania trzeźwości, to nie odczuje żadnych negatywnych objawów, ponieważ Esperal dla abstynentów jest całkowicie neutralny. Należy pamiętać, że stosując wszywkę wszelkie produkty z alkoholem w składzie są groźne dla zdrowia, wliczając w to poszczególne leki, słodycze, ocet, płyny do higieny ust, perfumy, woda kolońska, a także dezodoranty.

Wszywka jako rodzaj terapii awersyjnej

Zabieg chirurgicznej implantacji Esperalu należy do metod tak zwanej terapii awersyjnej, której celem jest odstraszenie danej osoby od sięgania po kolejne dawki alkoholu. W ten sposób alkoholik w swojej świadomości wytwarza swoistą barierę związaną z wystąpieniem licznych i nieprzyjemnych objawów. Prościej rzecz ujmując, alkoholik zaczyna bać się o własne życie i zdrowie, łącząc zagrożenie ze spożyciem alkoholu. Docelowo dąży się do tego, aby Pacjent zrezygnował ze wszelkich produktów z alkoholem w składzie. Czasami jednak zdarza się tak, że mimo świadomości ryzyka alkoholik traci kontrolę nad sobą i zaczyna konsumowanie alkoholu. W bardzo szybkim tempie przekonuje się o tym, że nie było warto cierpiąc przez następne kilkanaście godzin. Tym samym alkohol przestaje kojarzyć się z relaksem, przyjemnością lub odskocznią od problemów, a staje się powodem licznych dolegliwości.

Jak długo wszywka jest skuteczna?

Czas działania wszywki alkoholowej u każdej osoby może być inny, ponieważ zależny jest od czynników osobniczych konkretnej osoby. Efektywność oraz czas działania Esperalu jest kwestią całkowicie indywidualną, zależną od takich czynników jak np.:

  • Podanej dawki leku,
  • Czynników osobniczych, takich jak: waga, wiek, predyspozycje,
  • Stopnia uzależnienia oraz fazy rozwoju choroby alkoholowej.

Niemniej jednak, poprawnie zaimplantowana wszywka oryginalnym lekiem powinna wykazywać swoje działanie od około ośmiu miesięcy do maksymalnie roku.

Czy zabieg zaszycia jest bolesny?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w profesjonalnych gabinetach oferujących zaszycie alkoholowe, zabieg implantacji Esperalu jest bezbolesny, ponieważ Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu Pacjent jest świadomy i przytomny przez całą procedurę medyczną. Zazwyczaj nacięcie jest niewielkie, sięga maksymalnie 2 cm. Warto zastosować szwy rozpuszczalne, które zanikają samoistnie po kilku dniach. Oczywiście strach przed bólem u alkoholika jest zazwyczaj pretekstem i wymówką do rezygnacji z zabiegu.

W Poznaniu polecanym gabinetem do wykonania zabiegu zaszycia alkoholowego jest: https://esperalpoznan.pl/.

Czy wszywka leczy z alkoholizmu?

Mimo, iż zabieg zaszycia alkoholowego skutecznie odstrasza od sięgnięcia po kolejną dawkę napoju procentowego, to nie zaleca się stosowania Esperalu jako jedynej formy pracy nad wyjściem z uzależnienia. Oczywiście organizm człowieka pod wpływem działania Disulfiramu zaczyna reagować w odpowiedni sposób, to należy jasno podkreślić, że działa on jedynie powierzchownie, tym samym nie leczy z uzależnienia psychicznego, ani nie pomaga w zrozumieniu mechanizmów działania choroby alkoholowej u konkretnej osoby. Tym bardziej, że znane są przypadki osób, u których uzależnienie było tak silnie rozwinięte, że żadne negatywne objawy reakcji disulfiramowej nie były w stanie przezwyciężyć chęci sięgnięcia po alkohol. Z kolei inne osoby kontrolują swoje zachowanie podczas terapii farmakologicznej, jednak odliczają czas, kiedy ponownie będą mogły bezkarnie napić się choćby jednego piwa na imprezie u znajomych.

Tym samym działanie Esperalu nie ma wpływu na usunięcie mechanizmów odpowiedzialnych za powstanie skłonności do uzależnienia, co jest podstawowym założeniem walki z chorobą alkoholową. Brak przepracowanych umiejętności radzenia sobie z nałogiem wywołuje irytację, zdenerwowanie, a także frustrację. Bardzo często w takim przypadku złość skierowana jest na osoby trzecie, obwiniając je za powstałe „nieszczęście”.

Z tego powodu Esperal jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale jedynie pod warunkiem, że stosowany jest on wspomagająco, jako jeden z kilku oddziaływań terapeutycznych. Alkoholizm wymaga działań wielotorowych i kompleksowych, nie ma miejsca na kompromisy i ustępstwa. Łącząc podczas odwyku detoksykację, psychoterapię, grupy wsparcia takie jak Anonimowi Alkoholicy, a także terapię awersyjną zwiększa się stopień oddziaływania na różne sfery nałogu. Przygotowuje się organizm do walki z uzależnieniem, wzmacnia się motywację, udziela wsparcia, uczy nowych zachowań oraz nabywa się nowe kompetencje. Tylko w takich przypadkach całość leczenia i terapii alkoholizmu jest efektowna i skuteczna, dając realne szanse na życie w abstynencji zmieniając całe swoje życie oraz swojej rodziny na lepsze.

Zaszycie alkoholowe nie dla każdego

Jeżeli ktoś z Twoich bliskich choruje na alkoholizm, nie zmuszaj go do udziału w zabiegu zaszycia alkoholowego. Bądź odpowiedzialny. To co możesz zrobić to wskazać i zaproponować takie rozwiązanie, pokazać artykuły, omówić działanie.

Jednak nie warto namawiać i zmuszać, ponieważ alkoholik albo zacznie unikać kontaktów z Tobą, albo podda się zabiegowi bez przekonania i przy pierwszej lepszej okazji sięgnie po alkohol, co przyniesie opłakany efekt. Zawsze decyzja musi wyjść od świadomej i zmotywowanej osoby.

Chcesz pomóc sobie albo swojemu bliskiemu: wejdź na stronę: https://esperalpoznan.pl/ zapoznaj się z możliwościami oraz ofertą.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów