Witaminy dla kobiet po czterdziestce – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-11-23 18:59
Kobieta trzyma w dłoni kapsułkę suplementu, w drugiej ma szklankę wody.

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W związku z tym, że poza pewnymi wyjątkami (niektóre witaminy) człowiek nie jest w stanie ich sobie samodzielnie produkować, muszą być dostarczane stosownie do potrzeb organizmu wraz z dietą. W stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały można sięgnąć po gotowe suplementy diety dla kobiet, które dostarczą organizmowi niezbędnych mu składników mineralnych . Jak wybrać odpowiedni zestaw witamin i składników minerałów dla kobiet po czterdziestce? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając kompleks witamin i składników mineralnych? Podpowiadamy!

Suplementy diety dla kobiet po czterdziestce – jakie składniki zawierają?

W suplementach diety występują różne składniki, np. witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik, ekstrakty roślinne (np. ekstrakt z żeń-szenia czy skrzypu polnego) i wiele innych. Informacje o zawartości poszczególnych składników znaleźć można na etykiecie suplementu diety, dlatego właśnie w pierwszej kolejności warto zapoznać się z widniejącymi na niej informacjami. Ilości tych składników podawane są między innymi w procentach w stosunku do Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS)1.

W praktyce suplementy diety to zwykle preparaty wieloskładnikowe. Właściwości poszczególnych składników znaleźć można na etykiecie suplementu diety1.

Suplement diety zawierające witaminy i składniki mineralne dla kobiet powinny mieć skoncentrowane ilości składników. W przypadku witamin, jak również składników mineralnych w dziennej porcji produktu ilość składników powinna pokrywać minimum 15% ilości zalecanej do spożycia w ciągu dnia1.

Czy preparaty witaminowo-mineralne są bezpieczne?

Suplementy diety muszą być bezpieczne w stosowaniu, dodatkowo powinny znaleźć się na nich oznakowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przypisywane danemu produktowi właściwości muszą być potwierdzone naukowo i dopuszczone do stosowania na podstawie przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że w Polsce zarówno skład, jak i znakowanie suplementów diety jest kontrolowane przez organy urzędowej kontroli żywności1.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że istnieje możliwość wystąpienia pewnych zagrożeń przy niewłaściwym ich stosowaniu czy występuje ryzyko interakcji z lekami. Dlatego osoby mające wątpliwości w zakresie sposobu stosowania wybranego suplementu czy odpowiedniej dawki lub przyjmujące na stałe leki, powinny skonsultować się z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą1.

Zestaw witamin dla kobiet po czterdziestce – jaki wybrać?

Organizmy kobiet po czterdziestce z różnych powodów mogą wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Specjalnie dla kobiet skomponowany został suplement diety Falvit witaminy i minerały, dostarczający ważne dla zdrowia i wyglądu substancje odżywcze2.

Produkt Falvit dla kobiet to zestaw 13 witamin (witamina C, niacyna, witamina E, kwas pantotenowy, witamina B6, ryboflawina (witamina B2), tiamina (witamina B1), witamina A, kwas foliowy, biotyna, witamina K, witamina D, witamina B12) i 9 składników mineralnych (wapń, magnez, żelazo, cynk, mangan, jod, selen, molibden, chrom), wspierający pracę organizmu. Falvit zapewnia 100% zalecanego dziennego spożycia m.in. witamin A i D, biotyny czy żelaza. Małe opakowanie zawiera 30 tabletek, natomiast większe 602.

Preparaty witaminowo-mineralne kupić można w aptece stacjonarnie lub zamówić w aptece internetowej. Pamiętajmy, że suplementy diety nie stanowią zamiennika prawidłowo zbilansowanej i zróżnicowanej diety. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących suplementacji warto skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Stoś K., Wierzejska R., Siuba-Strzelińska M., Suplementy diety – czy potrzebujesz?, Ministerstwo Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2019.
  2. Witryna internetowa: https://falvit.pl/falvit/ (dostęp: 2022.10.25.).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów