Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Profilaktyka osteoporozy – uchroń się przed chorobą kości!

mgr farm. Sylwia 2018-01-30 11:16
babcia i wnuczka - osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą kości, która w zaawansowanym stadium może znacznie ograniczyć sprawność fizyczną chorego, dlatego niezwykle ważne jest nie tylko odpowiednie leczenie, ale również profilaktyka. Statystyki mówią jasno, że problemy z układem kostnym nękają około 40% kobiet po 50. roku życia, dlatego sprawa jest naprawdę poważna. Zatem jakimi środkami można uchronić się przed osteoporozą?

Osteoporoza – czym dokładnie jest?

Zanim przejdziemy do profilaktyki, warto wyjaśnić, czym dokładnie jest osteoporoza. Jak już wspomnieliśmy, jest to choroba, której głównym skutkiem jest znaczne osłabienie układu kostnego. Co istotne, może ona dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku, jednak najczęściej ujawnia się w okresie menopauzy. To właśnie wtedy zachodzą bardzo poważne zmiany w organizmie kobiety, który najzwyczajniej w świecie się starzeje. Procesowi temu ulegają również kości, dlatego są bardziej podatne na zachorowania.


Najbardziej charakterystycznym objawem osteoporozy jest kruchość, a także spowolniona odbudowa kości. O tym, że jesteśmy chorzy, najczęściej dowiadujemy się przy okazji złamania. Wtedy to kość zrasta się wolno, powodując niemałe problemy. Za taki stan rzeczy bezpośrednio odpowiedzialny jest niedobór wapnia, który jest podstawowym budulcem kości. Diagnostyka choroby powinna zatem opierać się na wnikliwych badaniach laboratoryjnych krwi.


W terminologii medycznej wyróżnia się osteoporozę pierwotną i wtórną. Pierwszy typ jest ściśle związany z wiekiem pacjenta, w związku z czym najczęściej objawia się u osób starszych. Za powód zachorowania odpowiada obniżona zdolność wchłaniania wapnia lub niski poziom estrogenów wyłącznie w przypadku kobiet po menopauzie.


Osteoporoza wtórna powodowana jest przez przyjmowane leki i inne choroby takie, jak przewlekła niewydolność nerek, hemofilia, sarkoidoza, czy nawet cukrzyca i choroby tarczycy. O czym należy pamiętać, to fakt, że przeciwdziałanie osteoporozie tego typu jest możliwe. Należy jednak bardzo dokładnie stosować się do zaleceń lekarza i uważać na siebie.

Ćwiczenia sposobem na osteoporozę

Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka, skup się na zapobieganiu osteoporozie, ponieważ zdecydowanie najważniejsze jest niedopuszczenie do wystąpienia choroby. Jednym z najlepszych sposobów, aby tego dokonać, jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczyć należy wszystkie partie ciała, aby cały organizm pozostawał w bardzo dobrej formie.


Ponadto nie ma znaczenia forma, w jakiej zażywasz aktywności. Istotny jest fakt, abyś nie przemęczał organizmu, ponieważ forsowanie go również może doprowadzić do osłabienia kości.

Odpowiednio zbilansowana dieta w profilaktyce osteoporozy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na kości istotny wpływ ma wapń, którego niedobór nazywany jest właśnie osteoporozą. Zatem, aby uchronić się przed chorobą, należy stosować odpowiednią dietę. Powinna ona być nie tylko zbilansowana, ale bogata w składniki takie, jak witamina D, fosfor, białko, czy magnez. W tym wszystkim jednak najważniejszy jest wapń, którego najwięcej jest w mleku i przetworach mlecznych.


Dodatkowo, jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz wyeliminować z codziennej diety kawę i inne używki, gazowane napoje typu cola czy sól. Produkty te bardzo mocno przyczyniają się do wypłukiwania z organizmu drogocennych substancji, dlatego usunięcie ich z jadłospisu jest kluczowe.

Badania a przeciwdziałanie osteoporozie

Jeśli obawiasz się osteoporozy, nie możesz zapomnieć o regularnych badaniach. Dotyczą one szczególnie osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Nie chodzi nam jednak o podstawowe badania krwi, które również należy powtarzać regularnie, ale o bardziej zaawansowane, ukierunkowane na daną jednostkę chorobową.


Jako przykład takiego badania możemy wymienić densytometrię, czyli badanie gęstości mineralnej kości. Ma ono na celu sprawdzenie dokładnej struktury kości i określenie, czy są one zajęte chorobą. Samo badanie jest bezbolesne, a wcześniejsze przygotowanie takie samo, jak w przypadku standardowego RTG. Ponadto pomocne może okazać się również badanie moczu.


Co ważne, lekarz diagnozujący dane schorzenie powinien przeprowadzić bardzo dokładny wywiad z pacjentem. Niezbędne jest zatem wyjawienie specjaliście informacji na temat wszelkich dolegliwości, czy kontuzji, ponieważ mogą one okazać się kluczowe zarówno podczas samego procesu diagnostyki, jak i leczenia.


Osteoporoza jest chorobą, której przeciwdziałanie sprowadza się do kilku, prostych aspektów. Wszystkie są jednak bardzo ważne, ponieważ zarówno aktywność fizyczna, jak i odpowiednio ułożona dieta może oddalić moment diagnozy o bardzo długi czas. Jesteś ciekaw innych sposobów przeciwdziałania osteoporozie? Kliknij: http://calperos.pl/profilaktyka.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Artykuł partnera


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów