Pierwsza ciąża - co warto wiedzieć przed porodem?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-20 09:57
Kobieta w czarnej spódnicy i bluzce odsłaniającej ciążowy brzuch.

Pierwsza ciąży to dla kobiety ogromne emocje - wielka radość, ale też zarazem źródło lęku i niepewności. Z tego względu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do tego etapu i zapoznanie się z najważniejszymi informacjami. Dzięki temu żadne ciążowe dolegliwości nie będą dla Ciebie zaskoczeniem. O czym warto wiedzieć?

W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi mnóstwo mniej lub bardziej odczuwalnych zmian. Nic więc dziwnego, że dla wielu przyszłych mam to spore obciążenie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli chcesz temu zaradzić, warto sięgnąć do źródeł wiedzy, które pomagają przygotować się do macierzyństwa. Znajdziesz tam wiele cennych porad, dzięki czemu łatwiej przejdziesz przez każdy etap. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, świetnym rozwiązaniem jest kalendarz ciąży. Opisane są w nim wszystkie kolejne etapy rozwoju płodu.

Zacznij od podstawowych badań i zmiany codziennych nawyków!

Jeśli wraz z partnerem planujecie w najbliższej przyszłości wspólne dziecko, warto jeszcze przed zajściem w ciąże, zaplanować jej przebieg wraz z ginekologiem. Na samym początku lekarz zleci szereg podstawowych badań z krwi, które pozwolą sprawdzić kondycję organizmu. Szczególnie duże znaczenie ma kontrola tarczycy, gdyż gruczoł ten odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Dodatkowo należy uwzględnić testy pod kątem HIV, kiły, toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Przy okazji można sprawdzić grupę krwi z czynnikiem Rh zarówno u przyszłej mamy, jak i ojca, aby wykluczyć ewentualny konflikt serologiczny.

Poza badaniami krwi ważną kwestią jest też badanie moczu. Przede wszystkim trzeba sprawdzić swój organizm pod kątem infekcji dróg moczowych, a także zasięgnąć podstawowej konsultacji ginekologicznej wraz z USG narządów rodnych. Pozwala to uniknąć wielu komplikacji, które mogą pojawić się w okresie ciąży. Jeśli będziesz mieć pewność, że Twój stan zdrowia pozwala na bezpieczne macierzyństwo, kolejnym krokiem będzie zmiana stylu życia i codziennych nawyków.

Zdrowa dieta w połączeniu z odpowiednią suplementacją

Jedną z ważnych kwestii już na etapie planowania ciąży jest stosowanie odpowiednich witamin. Wszystko to dlatego, że organizm potrzebuje nawet 3 miesięcy regularnej suplementacji, aby odpowiednio nasycić organizm. Największe znaczenie ze wszystkich preparatów z pewnością ma kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Warto to uzupełnić o mikroelementy, takie jak omega-3, magnez czy witamina D3.

Chociaż suplementy mają duże znaczenie, to dużo ważniejsza od brania kapsułek jest codzienna dieta. Już na samym początku najlepiej wyrobić sobie prawidłowe nawyki, które będziesz kontynuować w trakcie ciąży i podczas laktacji. Przede wszystkim żywienie powinno urozmaicone i zbilansowane do indywidualnych potrzeb. Do najważniejszych produktów dla przyszłych mam zaliczyć można wieloziarniste pieczywo, kasze, owoce i warzywa, a także produkty mleczne, oleje i ryby. Dodatkowo ważną rolę odgrywa też ilość wody.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów