Odtrucie alkoholowe Kraków – na czym polega najskuteczniejszy sposób na szybkie pozbycie się kaca?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-11-12 13:53
Pielęgniarka podłącza kroplówkę i zawiesza ją na stojaku.

Odtruwanie alkoholowe jako skuteczna metoda na przerwanie długotrwałego ciągu alkoholowego.

Czym jest odtruwanie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe Kraków to nic innego jak to proces leczenia tzw. Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych. Zespoły te występują najczęściej u osób nadmiernie i długotrwale spożywających napoje alkoholowe. Występują po ciągach picia, zazwyczaj w ciągu kilku do kilkunastu godzin po całkowitym ograniczeniu spożycia trunków alkoholowych. Oczywiście odtruwanie alkoholowe można także zastosować u osób, które przesadziły z alkoholem jednorazowo, np. na mocno zakrapianej imprezie. 

Podstawowym celem odtruwania alkoholowego jest to, żeby w krótkim czasie oczyścić organizm z alkoholu (toksyn) oraz aby uniknąć różnych dolegliwości, które mogą towarzyszyć, jeżeli organizm sam zacznie walczyć z silnym zatruciem alkoholowym. Odtruwanie alkoholowe może zdecydowanie przyśpieszyć ten proces, który na pewno będzie dużo łagodniejszy. 

W odtruciu alkoholowym najczęściej używane są:

 • roztwór soli fizjologicznej,
 • specjalna mieszanka elektrolitów,
 • glukoza,
 • witamina C,
 • kompleks witamin z grupy B,
 • koenzym Q10,
 • ornityny.

Jeżeli stan Pacjenta tego wymaga podawane są mu także różnego rodzaju leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne lub też relaksacyjne. Wszystko po to aby zapewnić mu maksymalny komfort podczas procesu odtruwania alkoholowego.
Proces odtruwania poalkoholowego, powinien zacząć się od rozmowy z najbliższą rodziną osoby, która będzie poddawana temu procesowi. Wtedy wiemy, z jak silnym uzależnieniem mamy do czynienia. Po przeprowadzeniu rozmowy kolejny etap to założenie stazy czyli gumy uciskowej, a następnie lekarz podłącza do niej wenflon z kroplówką.

Objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego:

 • trudności z zasypianiem, bezsenność,
 • występowanie stanów lękowych,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, najczęściej objawiające się nudnościami oraz wymiotami, silnymi bólami brzucha a nawet bólami w klatce piersiowej,
 • pulsujące bóle głowy,
 • uczucie niepokoju, zmęczenia,
 • w skrajnych przypadkach osoba ma nawet halucynacje.

Osoby nadmiernie spożywające alkohol przez długi okres czasu wystawiają organizm na intensywne przyjmowanie etanolu, co w efekcie powoduje, że we krwi takiego człowieka następuje zaburzenie gospodarki elektrolitowej w postaci niewysokiego stężenia potasu, fosforanów, glukozy oraz wapnia. 

Odtruwanie alkoholowe – dlaczego tak istotne jest wybrać sprawdzony gabinet?

Decydując się na przebycie procesu odtruwania alkoholowego warto zadać sobie pytanie: dlaczego tak warto postawić na specjalistów w tej dziedzinie? Jeżeli nie trafimy na fachowców odtrucie alkoholowe może się dla nas źle skończyć, zła ocena stanu zdrowia pacjenta to jeden z najczęściej popełnianych błędów, jeżeli zgłosimy się do przypadkowego gabinetu, w którym możemy poddać się zabiegowi odtruwania.  Uniknąć tego możemy zgłaszając się do gabinetu https://odtruwaniekrakow.pl/ gdzie lekarze z wieloletnim doświadczeniem pracy w oddziałach detoksykacyjnych wykonują ten zabieg. Wszystko odbywa się w sterylnych i bezpiecznych warunkach, a co jest szczególnie istotne możliwy jest dojazd do domu Pacjenta i odbycie odtruwania w zaciszu domowym, dzięki czemu podczas całego procesu mogą Pacjentowi towarzyszyć najbliżsi, aby zrobić pierwszy krok w walce o trzeźwość. Osoby bez właściwego doświadczenia lub kwalifikacji dość często popełniają wiele błędów, chociaż zdawałoby się, że zabieg odtruwania alkoholowego jest dość prosty, niemniej jednak konsekwencje tego procesu wykonywanego przez przypadkowe osoby są zagrożeniem nawet dla zdrowia Pacjenta.

Odtruwanie alkoholowe ogranicza szkodliwe działanie alkoholu na organizm osoby uzależnionej poprzez:

 • uzupełnienie niedoborów witaminowych,
 • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej, która została bardzo zaburzona, jeżeli Pacjent długotrwale spożywał napoje alkoholowe,
 • wyrównanie hipoglikemii,
 • następuje wypłukanie z ustroju wszystkich nagromadzonych toksyn, przede wszystkim resztek alkoholu etylowego i aldehydu octowego,
 • zmniejszenie stresu oksydacyjnego, a także produkcji wolnych rodników tlenowych,
 • następuje przyspieszenie regeneracji układu nerwowego oraz wątroby.

Człowiek decydujący się na odtruwanie alkoholowe zaledwie kilka minut po podaniu kroplówki witaminowej otrzymuje przypływ energii i zdecydowanie poprawia mu się samopoczucie. Osoby poddawane odtruwaniu dość często mają wtedy różnego rodzaju przemyślenia dotyczące walki z alkoholizmem i zwykle decydują się właśnie w tym momencie rozpocząć walkę z chorobą alkoholową na dobre.

Ile czasu trwa odtruwanie alkoholowe?

To co jest szczególnie istotne to fakt, proces odtruwania alkoholowego oraz czas jego trwania jest indywidualny.  Oznacza to, że nie u każdego Pacjenta trwa tyle samo czasu. To, ile faktycznie czasu trwa odtruwanie uzależnione jest od bardzo wielu często indywidualnych czynników, również od ogólnego stanu jego zdrowia i tego jak szybko zostaną wchłonięte kroplówki witaminowe. Dość duże znaczenie ma oprócz samej ilości spożytego alkoholu przez Pacjenta – miejsce skąd ten alkohol pochodził. A także czy jest to osoba długotrwale nadużywająca alkoholu, czy jednorazowy imprezowy wybryk.

Co dalej po odtruwaniu alkoholowym?

Sam proces odtruwania alkoholowego nie wyleczy całkowicie z nałogu alkoholowego. Jest to natomiast pierwszy duży krok w stronę życia w całkowitej trzeźwości. Odtruwanie alkoholowe pozwala w dużej mierze pokrzepić organizm osoby uzależnionej, skutecznie złagodzić skutki odstawienia alkoholu i właściwie przygotować Pacjenta do dalszego kompleksowego leczenia alkoholizmu. Po odtruwaniu alkoholowym osoba chora na alkoholizm powinna podjąć dalszą terapię (np. w zamkniętym ośrodku), która pozwoli mu nauczyć się życia w całkowitej trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest także implantacja wszywki alkoholowej Esperal, która jest tzw. terapią awersyjną oraz łatwo dostępnym środkiem farmakologicznym skutecznie wspierającym kompleksowe leczenie alkoholizmu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów