Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nowoczesna metoda antykoncepcji dla mężczyzn – wazektomia Łódź

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-10-07 12:28
Ceramiczne jajka z odciętymi sznureczkami, symbolizujące zabieg wazektomii.

Kwestia antykoncepcji nadal jest skomplikowana, ponieważ większość metod jest przeznaczona dla kobiet i wpływa bezpośrednio na ich zdrowie fizyczne. Uchronienie się przed niechcianą ciążą możemy przypłacić niezwykle niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wazektomia daje możliwość przejęcia kontroli nad sprawą zabezpieczenia się przed nieplanowaną ciążą, mężczyznom.

Czym dokładnie jest wazektomia?

Wazektomia należy do zabiegów mikrochirurgicznych. Polega na podwiązaniu nasieniowodów, co uniemożliwia zapłodnienie. Działa poprzez blokadę drożności w nasieniowodach, prowadząc do unieruchomienia plemników. Jest doskonałą alternatywą dla kobiecej antykoncepcji, o prawie 100-procentowej skuteczności. Jest to prosty zabieg, który nie wymaga skomplikowanych działań. W każdej chwili możemy zdecydować się na odwrócenie działania wazektomii, jednak nie zawsze jest możliwość uzyskania płodności. Dlatego też taki zabieg powinien być bardzo dobrze przeanalizowany.

Wazektomia – aspekt bezpieczeństwa

Podkreślmy fakt, że jest to mikro-zabieg. Lekarze dokładają wszelkich starań, aby proces przebiegł bezproblemowo. Pacjenci otrzymują znieczulenie miejscowe, dzięki któremu nie odczuwają żadnych przykrych dolegliwości. Procedura jest prosta, a rezultaty są niesamowite. Już po kilkunastu tygodniach jesteśmy całkowicie pozbawieni plemników. Po każdym zabiegu należy sprawdzić efekty poprzez badanie nasienia, aby uniknąć potencjalnej ciąży. Wazektomia nie wpływa na ogólny stan zdrowia pacjenta. 

Zabieg jest legalny i sprawdzony. Wykonuje go specjalista – urolog. Jego przebieg jest całkowicie bezpieczny dla mężczyzn i nie wywołuje żadnych niepożądanych zmian w kwestii seksualnej. Wiele mężczyzn obawia się zmian związanych z wytryskiem oraz swoim libido. Zabieg nie wpływa negatywnie na żadną z tych kwestii. Mężczyźni po wazektomii nie zmieniają swoich zachowań seksualnych i mogą tak jak wcześniej odbywać stosunki seksualne. Nie można jednak wracać do aktywności seksualnej od razu po wyjściu z gabinetu – rany muszą się odpowiednio zagoić. Warto jednak zaznaczyć, że o wszystkich przeciwwskazaniach poinformuje nas dokładniej lekarz. 

Przebieg zabiegu wazektomii

Wazektomia nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Jesteśmy zobowiązani do zachowania jedynie podstawowych czynności higienicznych. Pacjent musi oczyścić miejsce zabiegu oraz wygolić je. Poza tym nie ma żadnych konkretnych wymagań. 

Wazektomia zamyka się w 30 do 45 minut. Jest to jeden z krótszych zabiegów chirurgicznych. Na początku pacjent musi skorzystać z konsultacji lekarskiej, na której kwalifikuje się pacjenta do zabiegu. Podczas procedury klient zobowiązany jest do leżenia w pozycji leżącej. Wazektomia wymaga dostępu do odpowiedniego gabinetu lekarskiego. 

Po skończonej procedurze możemy wrócić do codziennych aktywności i obowiązków. Nie ma potrzeby hospitalizacji – już po zakończonym zabiegu możemy wrócić do domu. Każdy pacjent zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń lekarskich – przez pierwszy tydzień: wstrzemięźliwość seksualna, brak sportu oraz wysiłku fizycznego. 

Jak zmienia się życie pacjenta po wazektomii?

Życie nie ulega znacznym zmianom, poza brakiem możliwości zapłodnienia kobiety. Mężczyźni żyją jak dotychczas i nie zmagają się z żadnymi trudnościami w sferze seksualnej. Dużym plusem jest pozbawienie partnerki obowiązku stosowania antykoncepcji. Ponadto, długość i intensywność erekcji pozostaje bez zmian, o co martwi się wielu potencjalnych klientów. Również istotne jest to, że zabieg nie ingeruje w żadne zmiany hormonalne oraz nie powoduje żadnych zaburzeń psychicznych. 

Mężczyzna po wazektomii nie odczuwa żadnych wyraźnych i niepokojących zmian. Zanim ciało się zagoi może minąć kilka dni. W tym czasie normalne jest zaobserwowanie innego wyglądu skóry. Jednym z ważniejszych zaleceń po wazektomii jest noszenie obcisłej bielizny przez kilka dni po zabiegu. 

Należy pamiętać, że wazektomia nie chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli istnieje ryzyko zarażenia, w dalszym ciągu powinniśmy korzystać z innych metod antykoncepcji – prezerwatywy. 

Jakie są korzyści wazektomii?

Jedną z najważniejszych korzyści, wynikających z przeprowadzenia wazektomii jest wysoka skuteczność zabiegu. Jest przeprowadzana, aby uzyskać trwałą bądź czasową niepłodność. Wazektomia daje największą skuteczność, pod względem niechcianej ciąży. Jest to również jedna z wielu metod, która nie powoduje powikłań w ogólnym stanie zdrowia. Jest pozbawiona ingerencji w układ hormonalny, co wpływa na jej bezpieczeństwo. 

Kolejną ważną zaletą jest cena. W porównaniu z innymi metodami antykoncepcji jest długotrwała (może działać nawet do końca życia), przy czym inne metody wymagają od nas okresowych kosztów, które niekiedy nie są niskie. Wazektomia to jednorazowy wydatek. 

Zalety wazektomii:

 • Poprawa stosunków w związku (para korzystające z tego rodzaju antykoncepcji odczuwa większe zaufanie w stosunku do siebie),
 • Poczucie pewności swoich działań (przestajemy analizować życie pod kątem możliwości zajścia w ciążę – towarzyszy temu mniejszy stres),
 • Najwyższa ochrona przed nieplanowaną ciążą (wazektomia jest najskuteczniejszym środkiem antykoncepcji),
 • Odpowiedzialność za antykoncepcję leży po stronie mężczyzny (wzięcie poważnej sprawy we własne ręce),
 • Ochrona zdrowia partnerki seksualnej (środki antykoncepcyjne dla kobiet w dużej mierze polegają na działaniu hormonalnym, co wiąże się z wieloma poważnymi skutkami ubocznymi),
 • Możliwe trwałe efekty zabiegu (najczęściej zabieg służy nam do końca życia),
 • Polepszenie się życia seksualnego (brak obaw o potencjalną ciążę),
 • Bezbolesny zabieg, pozbawiony poważnych skutków ubocznych ingerujących w ogólny stan zdrowia (zabieg jest bezpieczny, przebiega pod wpływem znieczulenia miejscowego),
 • Oszczędność czasu, nerwów oraz pieniędzy (jeden zabieg kosztuje nas taniej niż okresowe środki antykoncepcji – limit stosunków seksualnych jest nieograniczony),
 • Wygoda (brak konieczności stosowania innych niewygodnych środków antykoncepcji, np. prezerwatyw), 
 • Jednorazowy zabieg (nie ma konieczności powtarzania zabiegu),
 • Brak negatywnego wpływu na libido oraz funkcje seksualne (nie zmienia się nic, poza zanikiem plemników).

Po wazektomii nie musimy już dłużej się martwić o odpowiednią antykoncepcję. Żyjemy wygodnie bez tracenia czasu na stres i nerwy. Po zbadaniu nasienia jesteśmy w pełni spokojni w kwestii ochrony przed ciążą. Życie pacjentów zmienia się na lepsze, bardziej pozytywne. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów