Koszty opieki zdrowotnej rosną i niestety rosnąć będą. Jak rynek reaguje na wydatki?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-11 10:09
Młody mężczyzna w białym kitlu na różowym tle.

Ironizuje się, że w Polsce, aby się wyleczyć, trzeba być zaskakująco zdrowym. Można te słowa uznać za diagnozę nieco na wyrost, ale niewątpliwie coraz lepiej oddają one specyfikę krajowej medycyny. Rosnący popyt na świadczenia medyczne - przy jednoczesnym deficycie lekarzy i pielęgniarek - przekłada się na widoczne zmiany na rynku świadczeń medycznych.

Na lekarzy prywatnych wydajemy coraz więcej

Problem ten już 2019 r. sygnalizowali analitycy ośrodka Spotdata. Wskazywali wtedy, że usługi medyczne drożeją na poziomie wyższym niż inflacja. Wynika to z rosnącego popytu, szczególnie w przypadku osób powyżej 60 roku życia, a jednocześnie zmniejszonej ilości pracowników gotowych spełnić oczekiwania potencjalnych pacjentów. Analitycy Spotdata uznawali już wtedy, że rosnące ceny usług prywatnych stanowić będą jeden z największych problemów społecznych w Polsce w perspektywie kilkunastu najbliższych lat. 

Skąd takie zmiany? Powodami są:

  • coraz większe zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną wysokiej jakości, 
  • coraz starsze społeczeństwo, 
  • deficyt kadry medycznej przekładający się na podwyższenia wynagrodzeń 
  • rosnące inwestycje w diagnostykę i inne rozwiązania technologiczne. 

W praktyce dochodzi więc do regularnej wysokiej waloryzacji cen usług medycznych. 

Prywatne wizyty lekarskie a pakiety medyczne

W kontekście cen prywatnych usług medycznych naturalnym staje się poszukiwanie alternatyw. W sytuacji, gdy na przykład jedna, kilkunastominutowa wizyta u endokrynologa może kosztować powyżej 150 zł, a terminy konsultacji w ramach świadczeń NFZ są odległe, pacjent wybiera pierwszą opcję - nawet mimo relatywnie wysokiego kosztu usługi. 

Z drugiej strony, analizując możliwości jakie daje pakiet medyczny trudno nie zwrócić uwagi na brak równowagi między kosztami prywatnych wizyt lekarskich a całymi abonamentami. 

Standardowy pakiet medyczny zawierający dostęp do kilkunastu specjalistów oraz zabiegi i diagnostykę można znaleźć - jak pokazuje na przykład oferta MedicCentre - już poniżej kwoty 150 zł miesięcznie. W efekcie okazuje się, że kompleksowy abonament zapewniający rozbudowany zakres usług daje bardzo duże spektrum możliwości w cenie, jaka odpowiada piętnastominutowemu spotkaniu ze specjalistą prywatnie. 

Polacy stawiają na wysokość jakąś medycynę

Można zauważyć wyraźny trend, który pokazuje, że Polacy są skłonni płacić i to niemało za prywatne leczenie. Warunkiem jest jednak wysoka jakość usług. Jak pokazują szacunki spółek branżowych związanych z prywatną medycyną, już około 30% wszystkich tego rodzaju usług realizowanych w Polsce finansowanych jest z budżetów prywatnych. Obejmują one zarówno własne wizyty lekarskie aranżowane przez pacjentów, jak i wspomniane abonamenty i ubezpieczenia medyczne. 

Już kilka lat temu również Najwyższa Izba Kontroli wskazywała, że Polska jest wśród państw, których obywatele do procesu leczenia dopłacają zdecydowanie najwięcej z prywatnego budżetu. Innymi słowy, wyręczają w tej kwestii państwo. Potwierdzają to również analizy firmy badawczej SW Research, która ocenia, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne ma już 4 na 10 Polaków. Co ciekawe, przez najbliższą dekadę można spodziewać się regularnych wzrostów wydatków na prywatną medycynę na poziomie 7-8% rocznie. To stawia Polskę wśród państw, gdzie sektor ten rozwija się najszybciej.  

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów