Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Komora laminarna - co to jest i do czego służy?

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2020-10-26 12:31
komora laminarna

Laminarny przepływ powietrza może utrzymywać obszar roboczy wolny od zanieczyszczeń. Wiele laboratoriów medycznych i badawczych wymaga sterylnego środowiska pracy do wykonywania specjalistycznych eksperymentów. Rozwiązaniem mogą być komory z przepływem laminarnym.

Komory z przepływem laminarnym wytwarzają środowisko pracy wolne od cząstek stałych, przepuszczając powietrze przez system filtracji i wyrzucając je przez powierzchnię roboczą w laminarnym lub jednokierunkowym strumieniu powietrza. Zapewniają doskonałe, czyste powietrze dla szeregu wymagań laboratoryjnych.

Komory te są odpowiednie do różnorodnych zastosowań, a zwłaszcza tam, gdzie wymagane jest indywidualne, czyste środowisko powietrza dla mniejszych elementów, np. wrażliwych na cząsteczki urządzeń elektronicznych. W laboratorium komory z przepływem laminarnym są powszechnie wykorzystywane do prac specjalistycznych.

Komory z przepływem laminarnym mogą być dostosowane do specyficznych wymagań laboratorium i są również idealne do ogólnych prac laboratoryjnych, szczególnie w sektorach medycznych, farmaceutycznych, elektronicznych i przemysłowych. Urządzenia te są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej bez szczelin lub połączeń, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się bakterii w dowolnym miejscu strefy roboczej. Komory z przepływem laminarnym są również nazywane czystymi ławkami, ponieważ powietrze w miejscu pracy jest dokładnie oczyszczane w procesie precyzyjnej filtracji. Proces laminarnego przepływu można opisać jako transport powietrza, w którym cały korpus powietrza przepływa ze stałą, jednolitą prędkością.

Komory z przepływem laminarnym działają na zasadzie nawiewu laminarnego powietrza wciągniętego przez jeden lub więcej filtrów HEPA, zamieszczonych w celu stworzenia środowiska pracy wolnego od cząstek stałych i zapewnienia ochrony produktu. Powietrze jest pobierane przez system filtracji, a następnie usuwane przez powierzchnię roboczą w ramach procesu przepływu laminarnego. Zwykle system filtracji składa się z filtra wstępnego i filtra HEPA. Komora z przepływem laminarnym jest zamknięta po bokach i utrzymuje stałe nadciśnienie, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza do pomieszczenia. Komory mogą być produkowane zarówno jako poziome, jak i pionowe. Istnieje wiele różnych typów szaf z różnymi wzorami przepływu powietrza do różnych celów: komory pionowe i poziome,  okapy z przepływem laminarnym czy kabiny z przepływem laminarnym. Wszystkie zapewniają przestrzeń roboczą pozbawioną zanieczyszczeń i mogą być dostosowane do wymagań laboratorium.

Poziome szafy z przepływem laminarnym otrzymały swoją nazwę ze względu na kierunek przepływu powietrza, który pochodzi z góry, a następnie zmienia kierunek i jest przetwarzany w poprzek pracy w kierunku poziomym. Stały przepływ przefiltrowanego powietrza zapewnia ochronę materiału i produktu.

Komory z pionowym przepływem laminarnym działają równie dobrze, jak poziome komory z laminarnym przepływem, w których powietrze laminarne jest skierowane pionowo w dół na obszar roboczy. Powietrze może opuścić obszar roboczy przez otwory w podstawie. Szafy z przepływem pionowym mogą zapewnić lepszą ochronę operatora. Odpowiednio dobrana komora laminarna zapewni bezpieczną pracę w laboratorium.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów