Kolagen na stawy - 5 najważniejszych informacji

Artykuł sponsorowany na zlecenie marki 4Flex

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-01-19 15:17
Tabliczka ze słowem kolagen w towarzystwie zdrowych produktów spożywczych.

Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Stanowi główny budulec narządów i tkanek, występuje głównie w skórze, ścięgnach, mięśniach, kościach i chrząstkach stawowych. Niestety wraz z wiekiem synteza kolagenu zmniejsza się, a po 60. roku życia całkowicie zanika, przez co ilość kolagenu w organizmie jest coraz mniejsza, co z kolei może odbić się na naszym zdrowiu1. Skutkom niedoboru kolagenu można jednak zapobiec, stosując suplementy i leki z kolagenem. Czym jest kolagen i na co wpływa? Jaki kolagen wybrać? Odpowiadamy!

Czym jest naturalny kolagen?

Kolagen to najbardziej powszechne biało w ludzkim organizmie, stanowiące podstawowy materiał budulcowy. Jest ważnym składnikiem tkanki łącznej. Cechuje się dobrą wytrzymałością i dużą elastycznością1.

Struktura kolagenu jest różnorodna w zależności od miejsca występowania i pełnionej funkcji. Podstawową funkcją kolagenu jest łączenie ze sobą komórek, dlatego jest budulcem większości organów. Dodatkowo chroni narządy wewnętrzne, tworząc sprężyste rusztowania wokół nich1.

Skutki niedoboru kolagenu w organizmie

Kolagen zapewnia odpowiednią elastyczność i sprężystość skóry, dlatego w przypadku jego niedoborów wygląd skóry może się pogorszyć. Najczęściej dochodzi do jej wysuszenia i powstania zmarszczek. Niedobór kolagenu ma wpływ na kondycję włosów, które zaczynają nadmiernie wypadać, w dodatku stają się cienkie, łamliwe i suche1.

Z uwagi na fakt, że kolagen zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego i chrzęstnego, jego braki mogą zwiększać kruchość kości i podatność na złamania. Warto też zaznaczyć, że kolagen działa na stawy, więc jego niedobór może stać się przyczyną problemów ze stawami1.

Suplementy z kolagenem – kto powinien po nie sięgnąć?

W młodym i zdrowym organizmie kolagen podlega stałej wymianie i odbudowie. Wraz z upływem czasu jednak zdolność odtwarzania włókien kolagenowych staje się coraz mniejsza. Poziom kolagenu zaczyna stopniowo spadać już po skończeniu 25. roku życia, a po 50. roku życia następuje jego gwałtowny spadek. U osób po 60. roku życia białko to przestaje być w ogóle syntetyzowane w ciele1.

Dlatego suplementację kolagenu zaleca się przede wszystkim osobom starszym. Przyjmowanie kolagenu w tabletkach lub w płynie wskazane jest też u osób ze zwyrodnieniami, ponieważ kolagen pomaga łagodzić ból kości i stawów. Czysty kolagen może też poprawić mobilność i funkcjonowanie stawów u osób z chorobą reumatyczną1.

Kiedy wprowadzić suplementację kolagenem?

Kolagen co prawda znajduje się w pożywieniu, jednak codzienna dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości tego białka, dlatego zwykle konieczna jest dodatkowa suplementacja kolagenem. Kolagen stosowany powinien jednak być w ramach profilaktyki jego niedoborów, a nie dopiero w momencie, gdy pojawią się problemy ze stawami, włosami czy skórą. Kolagen stosowany regularnie może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie stawów, mięśni, ścięgien i kości, pozytywnie wpłynąć na kondycję skóry i włosów, a także zmniejszać stany zapalne w organizmie1.

Najlepszy kolagen na stawy – jaki wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór suplementów diety z kolagenem różnego pochodzenia, zawierających kolagen rybi, kolagen morski, kolagen zwierzęcy czy kolagen syntetyczny. Preparaty kolagenowe występują w przeróżnych formach: w tabletkach, kapsułkach czy saszetkach z proszkiem. Kupić je można w aptece stacjonarnie i w aptece internetowej. Pojawia się pytanie: które produkty z kolagenem są najlepsze? Wybrać kolagen w proszku, czy może kolagen do picia?

Najlepszy i najmocniejszy kolagen to ten cechujący się dobrą jakością i dobrą przyswajalnością1. Zawiera go 4Flex kolagen w formie saszetek z proszkiem. Suplement diety 4Flex zawiera łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel. Zhydrolizowana forma cząsteczki Fortigel ma optymalną wielkość, co ułatwia jej wchłanianie w organizmie2.

Rodzina 4Flex obejmuje 4 produkty2:

  • 4Flex z kolagenem Fortigel oraz witaminą C,
  • 4Flex Silver z kolagenem Fortigel oraz wapniem i witaminą D,
  • 4Flex Sport z kolagenem Fortigel oraz L-karnityną,
  • 4Flex o smaku czarnej porzeczki z kolagenem Fortigel oraz witaminą C.

Każdy ma więc szansę dobrać kolagen dla siebie stosownie do swoich potrzeb.

Bibliografia:

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. W: Leki w Polsce. Farmakoterapia, Medyk Sp. z o.o.
  2. Witryna internetowa: https://4flex.pl (dostęp: 2022.12.20.).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów