Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy się pojawiają?

Artykuł zewnętrzny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-19 11:02
Ciężarna trzyma dłonie na ciążowym brzuchu, palce ułożone są w kształt serca.

Pierwsze objawy ciąży każda kobieta odczuwa indywidualnie. Dolegliwości pojawiają się w różnych momentach i są bardzo zróżnicowane. W każdym wypadku są one efektem działania hormonów ciążowych na organizm. Zobacz, jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy można je zaobserwować.

Kiedy pojawiają się objawy ciąży?

Pierwsze oznaki tego, że kobieta może być w ciąży, pojawiają się, gdy dojdzie do znacznego wzrostu hormonów ciążowych we krwi. Najczęściej obserwuje się je między 4 a 6 tygodniem ciąży, czyli kilkanaście dni po zapłodnieniu. Zdarza się jednak, że przyszła mama zauważy je wcześniej lub później. To, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, zależy od indywidualnych cech organizmu.

Objawy, które świadczą o ciąży

Pierwszym, najbardziej wyraźnym objawem wskazującym na ciążę jest brak miesiączki. Krwawienie nie pojawia się ze względu na nagły wzrost progesteronu. Z tego powodu nabłonek macicy nie obumiera, nie złuszcza się i nie zostaje wydalony. Zamiast tego rozrasta się, aby stworzyć dobre warunki do rozwoju dziecka. Warto zaznaczyć, że zatrzymanie miesiączki nie zawsze jest pierwszym objawem ciąży, który zostaje zauważony przez kobietę. Niektóre panie mają nieregularne menstruacje. Wówczas brak krwawienia nie jest dla nich alarmującym sygnałem.

Na początku ciąży może pojawić się również bolesność piersi i ich powiększenie się. Objaw ten także jest związany ze zmianami hormonalnymi. Nie zawsze jednak jest zauważany przez kobietę. Wiele pań odczuwa taką samą dolegliwość tuż przed menstruacją.

Początkowym objawem ciąży może być uczucie zmęczenia. Często towarzyszy mu nadmierna senność. U niektórych kobiet pojawiają się również zawroty głowy, a nawet omdlenia. Przyczyną tych dolegliwości są nagłe zmiany w organizmie, które zachodzą zaraz po zapłodnieniu.

Część kobiet odczuwa nudności i wymioty. Wbrew powszechnej opinii nie pojawiają się one wyłącznie rano. Mogą towarzyszyć kobiecie przez cały dzień, w określonych sytuacjach lub tylko wieczorami. Do tego bardzo często dołącza się nadwrażliwość na niektóre zapachy, brak apetytu lub zmiana smaku (lubiane do tej pory dania lub napoje przestają smakować). Nudności i wymioty w ciąży są efektem wzrostu stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi.

Kiedy jest najlepszy moment na zrobienie testu ciążowego?

Kobieta, która zaobserwuje u siebie objawy wskazujące na ciążę, powinna wykonać test ciążowy. Mimo że w aptece są dostępne bardzo czułe badania, które pozwalają wykryć ciążę już w pierwszych kilku dniach, najlepiej poczekać z ich zrobieniem do dnia spodziewanej miesiączki. Wówczas istnieje większa szansa na to, że wynik będzie wiarygodny.

Test ciążowy można kupić w każdej aptece. Materiałem do badania jest mocz. Wystarczy umieścić jego niewielką ilość na kasetce lub pasku (w zależności od rodzaju testu) i odczekać kilka minut. Dwie kreski świadczą o tym, że wynik jest pozytywny. Wówczas należy zapisać się na wizytę do lekarza ginekologa, aby potwierdzić ciążę. Test ciążowy można wykonać również w laboratorium medycznym.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów