Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak stan zdrowia jamy ustnej wpływa na nasz organizm? Czy możemy skutecznie zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł?

Artykuł sponsorowany

Aleksandra Rutkowska 2020-11-30 15:50
szoteczki soniczne

Próchnica zębów i choroby dziąseł to powszechne schorzenia dotykające miliony osób na całym świecie. Nieleczone, mogą powodować wiele poważnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, stan zapalny zatok, problemy z nerkami czy nawet zaburzenia w sferze emocjonalnej. Aby nie dopuścić do tych przykrych konsekwencji, niezwykle ważna jest profilaktyka i prawidłowa higiena jamy ustnej. Jak zatem o nią zadbać aby nie dopuścić do powstawania próchnicy i chorób dziąseł? Czym właściwie jest próchnica i skąd się biorą choroby przyzębia?

Co to jest próchnica?

Próchnica to choroba zębów wywołana przez bakterie. W naszej jamie ustnej bytuje ich całe mnóstwo - ponad 700 różnych rodzajów . Niestety, nie wszystkie rodzaje bakterii są dla nas pożyteczne. Zaliczamy do nich na przykład bakterie próchnicze z gatunku Streptococcus Mutans. Żywią się cukrami, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Produktem ubocznym rozłożonych cukrów są kwasy organiczne, które powodują znaczne zakwaszenie środowiska jamy ustnej. Takie warunki sprzyjają demineralizacji szkliwa zębów, czyli ich odwapnieniu. Postępująca demineralizacja zębów prowadzi do rozwoju próchnicy, która początkowo obejmuje twarde tkanki zęba jak szkliwo i zębina. Na tym etapie próchnica jest jeszcze odwracalna. Możemy ją łatwo zauważyć na zębach w postaci białych i szorstkich plamek. Nieleczona, dociera głębiej, do miazgi i tworzy poważne ubytki w zębie, niszcząc jego całą strukturę. Jeśli próchnica dojdzie tak głęboko, możemy odczuwać dokuczliwy ból zęba, który wymaga interwencji stomatologa. Warto wiedzieć, że bakterie próchnicze wchodzą w skład płytki nazębnej i stanowią znaczną część jej masy. Stąd tak istotne jest dokładne usuwanie płytki nazębnej ze wszystkich powierzchni zębów podczas codziennej higieny jamy ustnej.

Kto jest szczególnie narażony na powstawanie próchnicy?

Na próchnicę narażone są osoby, które niewłaściwie dbają o higienę jamy ustnej i do tego spożywają duże ilości produktów bogatych w cukry proste, czyli różnego typu słodkości jak batoniki, pączki, słodkie serki, landrynki itp. Większe ryzyko wystąpienia próchnicy dotyczy również osób cierpiących na suchość w ustach (kserostomia), spowodowanej zmniejszoną ilością wydzielania śliny. Ślina stanowi naturalną barierę ochronną dla naszych zębów i dziąseł. Przywraca optymalne pH w jamie ustnej, oraz jest nośnikiem ważnych składników mineralnych, które odbudowują szkliwo zębów. Dlatego jej niedobór znacząco zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Powstawaniu ubytków sprzyjać może długotrwałe zażywanie niektórych leków (np. leki moczopędne, cytostatyczne), a także wady zgryzu i dieta uboga w wapń, fosfor, magnez oraz witaminy D, C, A i E.  Na rozwój próchnicy narażone są też osoby z refluksem żołądkowym lub chorujące na cukrzycę. 

Skąd się biorą choroby dziąseł?

Choroba dziąseł, zwana inaczej zapaleniem przyzębia jest wywołana intensywnym namnażaniem bakterii. W normalnych warunkach, kiedy właściwie dbamy o higienę jamy ustnej, ilość tzw. bakterii przyzębia jest na poziomie, który nie zagraża naszemu zdrowiu. Sytuacja zmienia się, kiedy myjemy zęby niedokładnie i nieregularnie. Wtedy pozostawiona płytka nazębna, jako idealna pożywką dla bakterii przyzębia, sprawia że te drobnoustroje zaczynają się intensywnie namnażać, wytwarzając szkodliwe substancje. Te substancje wywołują silną reakcję zapalną organizmu. Tworzy się obrzęk i stan zapalny dziąseł, które mogą wtedy krwawić i boleć. Płytka nazębna, która jest niedokładnie usuwana z czasem twardnieje, tworząc trudny do usunięcia podczas szczotkowania, kamień nazębny. Przyrastający kamień nazębny powoduje odsuwanie się dziąseł od zębów, w wyniku czego powstają kieszonki i odsłonięte szyjki zębowe. Namnażające się bakterie i postępujący stan zapalny mogą rozprzestrzenić się na tyle, że spowodują uszkodzenie struktur otaczających ząb oraz kość żuchwy. W efekcie może to doprowadzić do utraty zębów. 

Czy stan zdrowia jamy ustnej wpływa na nasz organizm?

W bardzo dużym stopniu. Zmiany chorobowe w jamie ustnej, które nie są leczone mogą powodować inne poważne problemy zdrowotne. Warto tu przytoczyć ciekawe wyniki badań, które wykazują, że zapalenie przyzębia może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Dzieje się tak, ponieważ bakterie Porphyromans gingivalis, które są odpowiedzialne za powstawanie ciężkich chorób przyzębia, mogą przeniknąć do krwioobiegu, przekroczyć barierę krew-mózg i zapoczątkować w ten sposób uszkodzenie tkanki mózgowej. Nieleczone choroby jamy ustnej mogą prowadzić także do rozwoju takich chorób jak zapalenie mięśnia sercowego, cukrzyca, choroby nerek, choroby układu ruchu, alergie i wiele innych.  

Jak skutecznie zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł?

Stan jamy ustnej jest nierozwalanie połączony z ogólnym stanem zdrowia całego organizmu. Jeśli nie dbamy o nasze zęby, to zwiększamy ryzyko pojawienia się innych chorób w naszym organizmie. Na szczęście, próchnicy i chorobom dziąseł możemy skutecznie zapobiegać. Podstawą jest oczywiście właściwa higiena jamy ustnej i regularne kontrole u stomatologa. Zęby powinniśmy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie; rano po śniadaniu i wieczorem przed pójściem spać. Dentyści zalecają, aby mycie zębów trwało 2-3 minuty. Ważne jest aby w tym czasie dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie zębów – powierzchnie żujące, zewnętrzne i wewnętrzne. Kluczowe jest także czyszczenie przestrzeni międzyzebowych, gdyż tam gromadzi się najwięcej płytki nazębnej. W ich oczyszczeniu pomoże nam irygator do zębów, nić dentystyczna lub szczoteczki międzyzębowe. Warto wyposażyć się w te akcesoria. 

Choć z pozoru mycie zębów wydaje się prostą czynnością, to niestety większość z nas robi to niepoprawnie. Przede wszystkim myjemy zęby za krótko, poświęcamy na tę czynność średnio 45 sekund. To zdecydowanie za mało, aby dokładnie usunąć z jamy ustnej bakterie i płytkę nazębną. Myjąc zęby przez tak krótki czas skupiamy się głównie na zębach przednich i tych od strony policzków. Pomijamy za to obszary od strony języka, czyli wewnętrzną powierzchnię zębów trzonowych i zębów przednich. Często też niedokładnie i pobieżnie szczotkujemy zęby tylne. Poza tym, większość z nas nie potrafi poprawnie operować szczoteczką i przyciska ją zbyt mocno do zębów, co wpływa niekorzystnie na ich kondycję. Jak zatem usprawnić codzienne mycie zębów, aby było ono skuteczne i gwarantowało nam pełną ochronę przed próchnicą i chorobami dziąseł? Osobom, które niedokładnie myją zęby pomóc może szczoteczka soniczna. Szczoteczki soniczne mocno zrewolucjonizowały codzienną higienę jamy ustnej. Są łatwe i wygodne w użyciu, a do tego bardzo dokładne i precyzyjne w szczotkowaniu zębów. Praktycznie całą pracę wykonują za nas. Dlatego, jeśli mamy kłopot z opanowaniem techniki mycia zębów i wciąż nie udaje nam się szczotkować zębów odpowiednio długo, to warto rozważyć zakup szczoteczki sonicznej. Jej zalety docenią zwłaszcza osoby ze skłonnością do próchnicy i z szybko odkładającym się kamieniem nazębnym, który jest częstą przyczyną stanów zapalnych dziąseł. 

Dlaczego szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna do zębów potrafi w ciągu minuty wykonać ponad 30 000 ruchów. To imponująca prędkość, zwłaszcza jeśli porównamy ją ze szczoteczką manualną, którą w ciągu minuty wykonamy zaledwie 300-600 ruchów. Co zyskujemy dzięki temu? Bardzo dokładne i precyzyjne czyszczenie całej jamy ustnej. Szczoteczka soniczna wyjątkowo skutecznie usuwa płytkę bakteryjną i przebarwienia, nawet z trudno dostępnych miejsc. To wszystko jest możliwe, dzięki technologii sonicznej, która jest połączeniem ruchów wymiatających i fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe odgrywają bardzo istotną rolę w zwalczaniu płytki nazębnej, ponieważ rozbijają łańcuchy bakteryjne odpowiedzialne za rozwój próchnicy i choroby dziąseł. Do tego utrudniają ponowne namnażanie się bakterii, dzięki czemu efekt czystych zębów utrzymuje się o wiele dłużej. Kolejną ważną cechą szczoteczek sonicznych jest tak zwany dynamiczny przepływ cieczy. Na czym on polega? W wyniku działania fal dźwiękowych i szybko poruszających się włókien z mieszaniny pasty i śliny wytwarza się chmura mikorbąbelków, w których transportowane są aktywne składniki pasty. Powstała mieszanina porusza się z dużą prędkością i dociera do każdego zakamarka w jamie ustnej – przenika przestrzenie między zębami i penetruje kieszonki dziąsłowe, oczyszczając je z bakterii i płytki nazębnej. Warto podkreślić, że mieszanina pasty, śliny, wody, bąbelków i powietrza dociera znacznie dalej poza końce włókien, nawet na odległość 4 mm. Dzięki temu szczoteczka soniczna w sposób nieinwazyjny czyści obszary, do których nie docierają jej włókna. Ta cecha mocno wyróżnia szczoteczki soniczne na tle innych i sprawia, że są one dzięki temu bardziej skuteczne w czyszczeniu niż klasyczne szczoteczki elektryczne.

Warto zaznaczyć, że im więcej ruchów szczoteczka soniczna wykonuje tym szybciej i dokładniej czyści nasze zęby i do tego lepiej radzi sobie z usuwaniem przebarwień. Najszybsze szczoteczki soniczne wykonują do 96 000 drgań na minutę. Tak wydajna praca pozwala w zaledwie kilka minut bardzo dokładnie wyszczotkować zęby i dotrzeć do każdego zakamarka w jamie ustnej. Faworytem wśród najszybszych szczoteczek sonicznych są szczoteczki marki SEYSSO. Każdy model wyposażony jest w kilka programów pracy o różnej częstotliwości drgań. Dzięki temu szczoteczkę SEYSSO łatwo dopasujemy do konkretnych potrzeb naszej jamy ustnej. Ich niewątpliwą zaletą jest również czas pracy bezprzewodowej. Szczoteczki SEYSSO są przystosowane do intensywnego i codziennego użytkowania. W zależności od modelu maksymalny czas pracy bezprzewodowej wynosi od 6 do nawet 10 tygodni.

Zalety używania szczoteczki sonicznej do zębów

  • Używanie szczoteczki sonicznej jest proste i wygodne. Nie wymaga od nas opanowania doskonałej techniki mycia zębów. Szczoteczka większość pracy wykonuje za nas i robi to niezwykle skutecznie.
  • Wbudowany czasomierz rozwiązuje problem związany ze zbyt krótkim myciem zębów. Szczoteczki wyposażone są najczęściej w dwuminutowy timer, który co 30 sekund przypomina aby przejść do mycia kolejnej ćwiartki uzębienia. Dzięki temu szczotkujemy zęby równomiernie, nie pomijając żadnego obszaru.
  • Przy pomocy szczoteczki sonicznej jesteśmy w stanie w najbardziej efektywny sposób wykorzystać kilka minut na bardzo dokładne umycie całej jamy ustnej.
  • Szczoteczka soniczna potrafi także lepiej wykorzystać składniki pasty do zębów (substancje czyszczące, wybielające i ochronne). Jest to zasługa szybko poruszających się włókien, dzięki którym z mieszaniny pasty i śliny powstaje tysiące mikrobąbelków aktywnie transportujących składniki pasty i tlen do każdego zakamarka jamy ustnej. Powstała chmura mikrobąbelków wspomaga także usuwanie płytki nazębnej i bakterii z przestrzeni międzyzębowych.
  • Szczoteczka soniczna, mimo wykonywania szybkich ruchów jest bezpieczna dla dziąseł i szkliwa zębów. Dlatego może być używana przez osoby, które mają kłopoty z dziąsłami.
  • Efektywniejsze usuwanie płytki nazębnej, nawet z obszarów trudno dostępnych wpływa korzystnie na zdrowie całej jamy ustnej. Nasze zęby są lepiej chronione przed próchnicą, a dziąsła przed stanami zapalnymi i chorobami przyzębia.
  • Szczoteczki soniczne bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem przebarwień, dzięki temu nasze zęby w krótkim czasie stają się wyraźnie bielsze.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów