III trymestr ciąży — najczęstsze dolegliwości przyszłej mamy

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-12 14:42
Kobieta ciężarna w III trymestrze ciąży.

28. tydzień ciąży to początek ostatniego trymestru ciąży, podczas którego maluszek bardzo intensywnie rośnie. W związku z tym powiększa się także macica, co może przyczyniać się do występowania nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są najczęstsze objawy w III trymestrze ciąży?

III trymestr według kalendarza ciąży

Trzeci trymestr ciąży trwa 13 tygodni, od 28. do 40. tygodnia ciąży. Jesteś ciekawa, jak rozwija się dziecko w brzuchu i na jakie „atrakcje” zdrowotne możesz liczyć? Kalendarz ciąży szczegółowo opisuje wszystko tydzień po tygodniu. Poznasz tutaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Trzeci trymestr to przede wszystkim czas oczekiwania na nadejście dziecka. Na tym etapie powinnaś już zgromadzić wyprawkę dla noworodka, urządzić pokój dla niego, a także mentalnie przygotować się do zbliżającego się porodu. Co może ci w tym przeszkodzić?

Najczęstsze dolegliwości w III trymestrze ciąży

Zgaga 

Powiększająca się macica uciska na jelita i żołądek, w związku z czym mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Na około 2 tygodnie przed porodem brzuch obniża się i być może poczujesz ulgę. Do tego czasu stosuj lekkostrawną dietę, nie noś obcisłej odzieży i unikaj aktywności fizycznej bezpośrednio po posiłku. Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach. Zrezygnuj ze słodyczy, smażonego mięsa i ciężkostrawnych przekąsek.

Ból kręgosłupa

W 28. tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać bóle pleców. To dolegliwość spowodowana nadmiernym obciążeniem lędźwiowego odcinka kręgosłupa, które wynika z rosnącej masy ciała i stale powiększającego się brzucha. Twój kręgosłup powoli zaczyna odczuwać ciężar dziecka i wód płodowych.

Postaraj się jak najwięcej odpoczywać, wysypiać i regularnie ćwiczyć. Aby uśmierzyć ból, możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego masażysty. 

Obrzęki

Powiększająca się macica wywiera ucisk na żyłę główną. Dlatego mogą pojawić się obrzęki stóp, kostek i łydek. Staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi nieco wyżej niż reszta ciała.

Powstawanie obrzęków to również efekt zastoju wody w organizmie. Takie dolegliwości są całkowicie naturalne i mogą utrzymywać się nawet podczas połogu.

Zaparcia i hemoroidy 

Ta wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość pojawiająca się właśnie w III trymestrze ciąży. Ból, swędzenie i krwawienie z okolic odbytu mogą być objawami hemoroidów. Najlepiej nie dopuścić do ich rozwoju poprzez stosowanie diety bogatej w błonnik pokarmowy. 

Aby wyeliminować dyskomfort domowymi sposobami, warto wykonywać nasiadówki, okłady i ciepłe kąpiele. Jeśli te metody nie przynoszą ulgi, skonsultuj się z lekarzem.

Bezsenność 

Rosnący brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do snu, co może być przyczyną bezsenności. Coraz mocniejsze kopniaki maluszka także mogą utrudniać sen. Dodatkowo stres czy myśli o zbliżającym się porodzie nie pozwalają się odprężyć i zasnąć. 

Jeśli chcesz się wyspać, zadbaj o komfort i zakup poduszkę dla kobiet w ciąży, która ułatwi ci spanie na boku. To naprawdę dużo zmienia!

Twardnienie brzucha (skurcze macicy)

To „ćwiczenia”, które przygotowują macicę do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa (tzw. skurcze przepowiadające) występują w różnych odstępach czasu i bywają dość silne. Jest to typowy objaw zaawansowanej ciąży i nie powinien budzić obaw, o ile nie towarzyszą mu plamienia czy silny ból. Ulgę przy skurczach przynosi odpoczynek, kąpiel i rozluźnienie.

W 37. tygodniu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są częstsze i dłuższe. Łatwo pomylić je z tymi, które pojawiają się bezpośrednio przed porodem. Jednak nadal są nieregularne, a po pewnym czasie ustępują. 

W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem

Powyższe dolegliwości bywają uciążliwe, jednak w większości przypadków są zupełnie niegroźne dla zdrowia. Co ważniejsze – ustępują z dniem porodu. Jeśli jednak masz wątpliwości czy coś cię szczególnie niepokoi, skonsultuj się z położną lub lekarzem.

Źródła:
bebiklub[dot]pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy
bebiklub[dot]pl/ciaza-i-porod/zdrowie-w-ciazy/dolegliwosci-ciazowe-w-iii-trymestrze-ktore-sa-typowe-a-ktore-wymagaja-konsultacji-u-lekarza
nutricia[dot]com.au/careline/pregnancy/third-trimester/


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów