Gdzie i jakie suplementy kupić dla początkującego sportowca?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-11-04 09:24
Miarki z odżywką białkową, tabletki i kapsułki z suplementami. W tle shaker do koktajli białkowych.

Przygoda ze sportem, w szczególności na początku, może być nieco zagadkowa. Niezależnie od wybranej dyscypliny, bez większego znaczenia czy jest to bieganie, pływanie czy są to ćwiczenia na siłowni, niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że warto rozważyć suplementację. Czy ta faktycznie jest niezbędna? Co wybrać na start? Jakie suplementy będą odpowiednie dla początkującego sportowca?

Początki i suplementacja

Przede wszystkim, już na początku warto wspomnieć, że suplementacja niesie za sobą wiele korzyści. Uprawiając sport, organizm zwiększa zapotrzebowanie na niektóre składniki. Te najczęściej dostarczane są w niewystarczającej ilości, nawet w przypadku starannie ułożonej diety. Tym bardziej, gdy jest odwrotnie i nawyki żywieniowe są mocno zaniedbane. Poprzez suplementację, ciało otrzymuje szansę na skuteczniejszą regenerację i wspieranie procesów, na których aktualnie zależy ćwiczącemu.

Warto również podkreślić, że dobranie odpowiedniej suplementacji to kwesta mocno indywidualna. Należy przy tym wskazać, że produkty przyjmowane przez znajomych, wcale nie muszą być odpowiednie dla konkretnej osoby. Wiele jest uzależnione od wieku, płci, liczby jednostek treningowych, dotychczasowej aktywności czy obranego planu treningowego. Suplementy pozwalają na wsparcie osiągania wyznaczonych wyników, dlatego tak istotne jest, by były przyjmowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Można to ustalić na podstawie np. aktualnych wyników badań lub szczegółowej weryfikacji przyjmowanych mikro- i makroelementów.

Co na początek?

Rozpoczynając przygodę ze sportem, warto pomyśleć o podstawowych suplementach. Na początek dobrym pomysłem jest sięgnięcie po sprawdzone kompleksy witamin i minerałów. Z pewnością będą to dobre suplementy dla początkującego. Podczas aktywności fizycznej rośnie zapotrzebowanie na witaminę C, zwiększającą odporność czy niacynę, która odpowiada chociażby za regulację cholesterolu. Odpowiednim rozwiązaniem jest również wybór produktów, które bogate są w pozostałe witaminy z gruby B, które mają pozytywny wpływ na cały organizm.

Poza tym, odwiedzając sklep z suplementami, warto zwrócić uwagę na produkty dostarczające witaminę D oraz kwasy tłuszczowe Omega 3. Pierwsza z nich wywiera znaczący wpływ na układ kostny, zaś drugi składnik zaspokoi pożądany poziom homeostazy w organizmie.

Odżywka białkowa - jaką wybrać na początek?

Odżywka białkowa stale bije rekordy popularności. Jest zdecydowanie elementem, który obowiązkowo w swoim asortymencie posiada każdy sklep z odżywkami. Jej dostępność wcale nie dziwi. Z powodzeniem jest wykorzystywana nie tylko przez ćwiczących na siłowni, ale i uprawiających inne dyscypliny. Podczas ćwiczeń rośnie zapotrzebowanie na białko. Z kolei codzienna dieta najczęściej nie pozwala na pokrycie niezbędnej porcji protein. Dobrej jakości produkt pozwoli na wzmocnienie organizmu i wspomoże osiągane efekty.

Oprócz odżywki białkowej, niemal każdy sklep dla sportowców oferuje w sprzedaży kreatynę. Warto zaznaczyć, że ta nie jest przeznaczona wyłącznie dla wyczynowych sportowców. Zdecydowanie warto w nią zainwestować, gdy rozpoczyna się przygodę z aktywnością fizyczną. Preparat znacząco poprawia regenerację powysiłkową, zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji, a także polepsza termoregulację. Kreatyna kojarzona kiedyś wyłącznie z bywalcami siłowni, powoli zaczyna zrywać z tą łatką. I słusznie. Bo ta przyda się na wielu płaszczyznach treningowych.

Suplementy już od samego początku

Zdecydowanie warto odwiedzić sklep z suplementami dla sportowców już na samym początku przygody z aktywnością sportową. Odpowiednio dostarczone składniki będą miały pozytywny wpływ nie tylko na wysiłek fizyczny i późniejszą regenerację, ale również na cały organizm. Ważne jednak, by korzystać z renomowanych sklepów, które w swojej ofercie mają sprawdzony asortyment. Należy pamiętać, że tylko dobrej jakości produkty pozwolą na osiągniecie zamierzonych efektów.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów