Gadżety zdrowotne w 2021 roku, na które warto zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-22 09:12
gadżety zdrowotne dwóch mężczyzn

Zdrowy styl życia jest propagowany przez liczne gwiazdy, lekarzy oraz dietetyków i sportowców. Każdy z nich stawia na inne metody dbałości o zdrowie, jednak można znaleźć wśród nich wspólne cechy. Należy do nich korzystanie ze sportowych i zdrowotnych gadżetów, które poprawiają efektywność treningów i pomagają kontrolować wiele parametrów organizmu. Jakie gadżety zdrowotne zasługują obecnie na uwagę?

Smartwatche i opaski sportowe

Codzienna dbałość o zdrowie powinna uwzględniać aktywność fizyczną. Spędzanie czasu w ruchu jest ważne każdego dnia, gdyż pozytywnie wpływa na pracę serca, układu oddechowego i metabolizm. Rodzaj aktywności powinien być dostosowany nie tylko do własnych preferencji, ale również do aktualnej kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Osobom mniej sprawnym zaleca się 30-minutowe spacery, które znakomicie wpływają na samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Śledzenie postępów w treningach, kontrolowanie pokonywanych dystansów, mierzenie tempa biegu oraz liczby spalonych kalorii jest łatwiejsze, gdy korzysta się ze smartwatchy lub smartbandów. Inteligentne zegarki i opaski sportowe posiadają liczne funkcje sportowe, które przydają się zarówno zawodowcom jak i amatorom. Dodatkowo oba typy urządzeń są wyposażone w funkcje zdrowotne, które pomagają mierzyć tętno, saturację, długość i jakość snu oraz wiele innych parametrów. Dzięki temu jeden gadżet noszony na nadgarstku wystarcza, by skutecznie zadbać o prawidłową pracę całego organizmu.

Pulsometry

Z pomocą pulsometru mierzy się wysokość tętna. Tętno spoczynkowe i w czasie aktywności fizycznej jest ważnym wyznacznikiem kondycji organizmu. Prawidłowe wartości pulsu są różne w zależności od wieku. Pulsometr jest stosowany głównie w czasie treningów, by kontrolować tempo biegania, ale przydaje się również w trakcie nordic walkingu, marszobiegu lub ćwiczeń fitness. Gadżet nosi się na ramieniu w czasie aktywności. Urządzenie automatycznie mierzy wysokość tętna i wyświetla wynik na ekranie. Użytkownik może dzięki temu zwolnić tempo ćwiczeń, jeśli puls jest za wysoki, lub zwiększyć ich intensywność, jeśli puls wzrósł zbyt mało.

Pulsometr jest rekomendowany głównie osobom, które uprawiają sporty aerobowe. Dzięki utrzymaniu pulsu w odpowiednich wartościach, efektywniej spala się tkankę tłuszczową, zwiększa się wydolność serca i poprawia funkcjonowanie układu oddechowego.

gadżety zdrowotne zegarek

 

Pulsoksymetry

Prawidłowy poziom saturacji oznacza, że krew krążąca w organizmie jest odpowiednio natleniona. Zbyt niski poziom tlenu we krwi sprawia, że narządy pracują mało wydajnie. Pojawia się uczucie senności, zmęczenia, a komórki przestają się regenerować w odpowiednim tempie. Prawidłowy poziom saturacji wynosi powyżej 95 procent. Jej spadek poniżej 90% powinno się skonsultować z lekarzem, podczas gdy wartość mniejsz niż 80% oznacza realne zagrożenie życia.

Pulsoksymetr to urządzenie, które umożliwia regularne kontrolowanie saturacji. Dzięki niemu sprawdza się natlenienie krwi u dowolnej osoby, co pozwala reagować na nagłe spadki poziomu tlenu w organizmie. Pulsoksymetr przydaje się nie tylko przewlekle chorym i seniorom. Osoby zdrowe również mogą z niego korzystać, by uchronić się przed licznymi chorobami cywilizacyjnymi. Jeśli pojawią się pierwsze oznaki schorzeń serca lub układu oddechowego, pulsoksymetr umożliwi ich szybkie zdiagnozowanie. To znacznie ułatwia podjęcie leczenia i zwiększa szanse na poprawę stanu zdrowia.

Termometry bezdotykowe

W przypadku gadżetów zdrowotnych powinno się wspomnieć również o termometrach. Termometry rtęciowe używane przez dekady zostały wycofane z produkcji i sprzedaży. Zastąpiły je urządzenia elektroniczne, w tym termometry bezdotykowe. Te ostatnie są polecane zwłaszcza rodzicom małych dzieci.

Termometr bezdotykowy umożliwia mierzenie ciepłoty ciała w sposób bezkontaktowy. Wystarczy przybliżyć urządzenie do czoła lub ucha, a na ekranie pojawi się odczyt temperatury. W kilka sekund sprawdzi się, czy dziecko lub dorosły mają gorączkę. Jest to wygodne rozwiązanie, w szczególności, gdy mierzy się ciepłotę ciała niemowlęcia.

Szukasz termometru bezdotykowego? Przyjrzyj się ofercie https://www.komputronik.pl/category/10624/termometry-medyczne.html

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów