Esperal Katowice – w jaki sposób wszywka alkoholowa zniechęca do picia?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-10 15:43
esperal katowice

Wszywka alkoholowa to obecnie najczęściej wybierana metoda wspomagania leczenia alkoholizmu. Pomaga nałogowcom przerwać ciąg alkoholowy, wzbudza motywację do walki z nałogiem i strach przed kolejnymi kieliszkami wódki. By źródło przyjemności i relaksu stało się postrzegane przez organizm alkoholika jako zło i zagrożenie, potrzeba odpowiednich narzędzi i umiejętności terapeutycznych. Potrzebny Ci Esperal? Katowice mają dla Ciebie specjalną ofertę.

W Polsce najpopularniejszą metodą awersyjną wspomagającą leczenie alkoholizmu jest Esperal. Katowice, Kraków, Rzeszów – to tylko niektóre z większych miast, w których można wykonać szybki i bezbolesny zabieg wszycia wszywki alkoholowej. Choć o Esperalu krąży wiele mitów, nadal często wybierają go alkoholicy, chcący pożegnać się z nałogiem.

Terapia awersyjna Esperalem

Jeśli zastanawiasz się, czy i gdzie warto wszyć Esperal, Katowice mają dla Ciebie bogatą ofertę. Lek ten zalicza się do grupy metod stosowanej powszechnie terapii awersyjnej. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona na celu wzbudzenie niechęci i awersji do określonej rzeczy, substancji itp. Polega głównie na zbudowaniu określonego skojarzenia, pod wpływem którego osoba uzależniona odczuwać będzie wstręt, niechęć, a wręcz obawę do podejmowania określonych zachowań i działań. Będzie miała bowiem ona świadomość ich negatywnych konsekwencji. To zatem rodzaj terapii objawowej, wspierającej kompleksową terapię alkoholizmu. Jeśli udaje się u alkoholika wywołać niechęć do spożywania alkoholu, nie oznacza to, że będzie ona na tyle silna, że z dnia na dzień przestanie on pić. Niezbędna jest tu zmiana sposobu myślenia i przyzwyczajeń, które umożliwia jedynie psychoterapia alkoholizmu.

Esperal ma postać wszywki alkoholowej, którą zaszywa się pod skórą pacjenta. Stąd jej nazwa. Lekarz wszywa ją bowiem bezpośrednio do organizmu alkoholika, a jej zadaniem jest wspomaganie leczenia alkoholizmu. Sama substancja nie jest lekiem na chorobę alkoholową. Skutecznie pomaga jednak powstrzymać się od sięgania po alkohol. Działa głównie na stan psychiczny człowieka. Odstrasza od substancji odurzającej głównie ze względu na skutki połączenia Esperalu i alkoholu. Podczas stosowania terapii awersyjnej istotne jest jednak równoległe korzystanie z innych metod kompleksowej terapii alkoholizmu. Sama wszywka alkoholowa niektórym szybko pomaga w powrocie do normalnego trybu życia, a innym nie zapewnia skutecznego pożegnania z nałogiem. Jej działanie i skuteczność jest bowiem uzależniona od indywidualnych możliwości każdego organizmu.

Disulfiram – czynna substancja Esperalu

Wśród alkoholików do niedawna panowało stwierdzenie, że wszycie Esperalu nie ma sensu. Nie wpływa bowiem bezpośrednio na odrzucenie nałogu, ale skutecznie ogranicza ilość wypijanego alkoholu (nawet jeśli alkoholik sięga po niego wbrew zaleceniom lekarza). Wielu pacjentów próbuje bowiem „przepić” wszywkę, działając ze szkodą dla własnego organizmu.

Substancja czynna wszywki alkoholowej, czyli disulfiram, jest całkowicie bezpieczna. Dopuszczona do obrotu farmaceutycznego, stanowi lek wspomagający terapię choroby alkoholowej. Dostępna jest w wielu polskich aptekach. Jednak, by ją kupić, konieczne jest posiadanie recepty.

Dzięki wszywce alkoholowej człowiek uzależniony jest w stanie choć minimalnie kontrolować swój nałóg. Również przerwanie ciągu alkoholowego, które jest konieczne, by się zaszyć, stanowi pierwszy krok walki z nałogiem. Terapia awersyjna jest zatem jednocześnie straszakiem i motywatorem.

Skuteczność i czas działania Esperalu

Prawidłowo dobrana i wszyta dawka Esperalu uwalnia się stopniowo do organizmu pacjenta przez okres od kilku do kilkunastu miesięcy.  Maksymalny okres jej działania wynosi rok. Indywidualny czas trwania terapii uzależniony jest jednak od stanu zdrowia każdego pacjenta i jego stosowania się do zaleceń lekarskich. Każdy organizm jest inny i w inny sposób reaguje na zewnętrzne bodźce. W związku z tym może odmiennie reagować na Esperal wszyty do organizmu.

Skuteczność Esperalu wiąże się bezpośrednio z jego działaniem odstraszającym. Alkoholik boi się sięgnąć po substancję odurzającą, ponieważ domyśla się lub wie, jakie czekają go konsekwencje. Dla trzeźwego organizmu Esperal jest zupełnie obojętny. Uwalnia się do krwiobiegu, nie wywołując żadnych skutków ubocznych i objawów. Zmienia się to wraz z momentem dostarczenia do organizmu nawet niewielkiej ilości substancji odurzającej. Po spożyciu w organizmie „zaszytego” nałogowca dochodzi do reakcji disulfiramowej, której konsekwencją jest występowanie wzmożonych objawów zatrucia alkoholowego (popularnego kaca). Disulfiram, który jest aktywnym składnikiem wszywki alkoholowej, działa patologicznie na proces trawienia w wątrobie alkoholu etylowego. W związku z tym w organizmie dochodzi do kumulacji szkodliwych substancji, a zwłaszcza aldehydu octowego. Jeśli nie jest wydalony odpowiednio szybko, wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, które skutecznie „straszą” alkoholika.

Esperal Katowice – gdzie się zaszyć?

Esperal w Katowicach dostępny jest od ręki w Centrum Medycznym Galmedic. Przed wykonaniem zabiegu pacjent spotyka się z lekarzem specjalistą. Przeprowadza on wywiad z alkoholikiem, na podstawie którego określa wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu. To istotne, by podczas rozmowy być całkowicie szczerym. Nieprawdziwe informacje mogą bowiem przyczynić się do nieprawidłowego dobrania dawki Esperalu, co może skutkować jego osłabioną skutecznością. Lekarz musi znać szczegóły uzależnienia, by określić stopień jego nasilenia i wszelkie możliwości wyjścia z nałogu, jakie ma alkoholik.

Zabieg wszycia Esperalu w Katowicach jest bezbolesny i bezpieczny. Przeprowadza go lekarz chirurg w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Znieczula się jedynie miejsce nacięcia skóry i umieszczenia jałowej tabletki z disulfiramem. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego rekonwalescencja jest szybka i „zaszyty” alkoholik może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Esperal umieszczany jest podpowięziowo, w okolicy mięśniowej pośladka. Miejsce implementacji leku zapewnia pełną dyskrecję i komfort, które są niezwykle ważne dla każdego z pacjentów. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Nie jest ona widoczna dla osób trzecich, co zapobiega niewygodnym pytaniom o stan zdrowia pacjenta.

Ile kosztuje Esperal w Katowicach?

Koszt Esperalu uzależniony jest od indywidualnych preferencji i oczekiwań pacjenta. Cena wykonania zabiegu zaczyna się od 650 zł. Pacjent może ponadto zdecydować się na zakup bogatych ofert pakietowych, umożliwiających korzystanie ze wszystkich elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach istnieje możliwość nie tylko wykonania zabiegu wszycia wszywki alkoholowej, ale i uczestnictwa w detoksie, psychoterapii alkoholizmu czy przyjmowanie wlewów dożylnych.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wszyć Esperal, Katowice ułatwiają tę decyzję. Specjaliści pracujący w Galmedic nie wymagają skierowania ani recept. Formalności ograniczone do minimum wspierają pacjentów w procesie leczenia uzależnienia. Nawet takie drobnostki skutecznie motywują lub demotywują do walki z nałogiem. W katowickiej placówce cena leku wliczona jest w koszt wykonania zabiegu wszycia Esperalu. Dzięki temu pacjent nie musi posiadać recepty umożliwiającej wykupienie substancji ani samodzielnie martwić się o jej dostępność w aptekach. Zadba o to personel medyczny pracujący w Galmedic. Esperal w odpowiedniej dawce zostaje wszyty podczas zabiegu wykonywanego przez chirurga.

Przeciwwskazania

Z zabiegu wszycia Esperalu nie mogą jednak skorzystać wszyscy. Przed wszyciem wszywki alkoholowej należy bezwzględnie powstrzymać się od spożywania alkoholu i innych substancji odurzających (przynajmniej przez 24, a najlepiej 48 godzin). Znajdując się pod wpływem alkoholu, nałogowiec uniemożliwia lekarzowi przeprowadzenie zabiegu. Nie można bowiem umieścić Esperalu w ciele pacjenta, w którego krwiobiegu krąży alkohol. Wywołałoby to nieodwracalne skutki zdrowotne, zagrażające nawet jego życiu.

Na zabieg nie powinny decydować się również osoby, u których stwierdzono niewydolność, ciężkie schorzenia lub choroby przewlekłe nerek, wątroby, cukrzycę, zaburzenia pracy serca, trudności z krzepliwością krwi. Ponadto pacjenci z zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi przed rozpoczęciem terapii awersyjnej powinni udać się do specjalisty na konsultację. Nie wszystkie z tych zaburzeń stanowią bowiem przeciwwskazanie, ale niektóre mogą okazać się niebezpieczne w przypadku „zaszycia” pacjenta.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

DISULFIRAM WZF, 100 mg, tabletki do implantacji, powszechnie Esperal. Substancja czynna: Disulfiram.  Dawka substancji czynnej: Zgodnie z zaleceniami lekarza. Postać farmaceutyczna: Tabletki do implantacji. Wskazania do stosowania: Wsparcie w leczeniu choroby alkoholowej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na Disulfiram lub którąś z substancji pomocniczych: Sodu chlorek, Mannitol, Makrogol 6000, spożycie alkoholu w ciągu 12 godzin poprzedzających zabieg, stan nietrzeźwości, zaburzenia psychiczne, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niewydolność serca i inne wymienione w powyższym artykule.Podmiot odpowiedzialny:WZF Polfa S.A.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów