Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-01-17 15:33
Szczoteczka soniczna marki Braun Oral-B.

Szczoteczki na prąd czy baterie nazywane elektrycznymi z powodzeniem stały się następcami zwykłych szczotek manualnych. Są bowiem zdecydowanie dokładniejsze i myją zęby oraz dziąsła efektywniej. Jednak w sklepie z AGD znajdziemy dwa główne rodzaje takich szczoteczek: elektryczne i soniczne. Jednak, która z nich jest lepsza? Sprawdźmy i porównajmy zalety obu szczoteczek.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Najważniejsza do prawidłowej higieny zębów i dbania o ich wygląd, jest porządna szczotka. Nic bowiem nie jest tak bolesne, jak problemy z zębami. Niestety tradycyjna szczoteczka manualna nie jest w stanie umyć naszych zębów oraz wyczyścić przestrzeń między zębami. Dlatego też lepiej wybrać szczoteczkę elektryczną albo soniczną. Z nieosiągalną wręcz dokładnością myją one międzyzębowe przestrzenie. Szczoteczka elektryczna posiada akumulator. To dzięki niemu wykonuje ruchy rotacyjne, zaś jej główka jest okrągła. Moc szczoteczki jest idealnie obliczona i ustawiona. Dodatkowo szczoteczka posiada opcje wykonywania ruchów pulsacyjnych oraz oscylacyjnych. Jeżeli chodzi o główkę szczotki, powinno się ją wymieniać co dwa lub trzy miesiące. Nawet dzieci powyżej 5. roku życia mogą ich spokojnie używać. Chyba, że mają delikatne i wrażliwe dziąsła. Dla takich bowiem lepsza jest szczoteczka soniczna. Działa ona wykonując wymiatające ruchy, zaś jej główka ma tradycyjny, prostokątny kształt. Szczotki soniczne wykonują na minutę o wiele więcej ruchów niż szczotki elektryczne. Jednak robią to zdecydowanie bardziej delikatnie, lecz niemniej dokładnie. Ponadto soniczne szczotki generują ultradźwięki, które przenoszą się na włosie, dzięki czemu tak sprawnie ono myje nasze zęby. Włosie przenosi ruch na główkę, zaś ona wprawia w drganie pastę do zębów znajdującą się na szczoteczce do higieny jamy ustnej. Pasta do zębów rozbija się o nazębną płytkę i przeciska przez szczeliny międzyzębowe, czyszcząc dziąsła i przestrzeń między zębami. Najważniejsze jest to, że soniczna szczoteczka do mycia zębów nie rani dziąseł. Jest to szczególnie istotne, dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Szyjka zębowa zęba jest również bezpieczna, gdyż szczotka elektryczna źle używana może ją uszkodzić, natomiast delikatna szczotka soniczna już nie.

Jaką końcówkę do szczoteczki elektrycznej wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych predyspozycji. Każda ze szczotek ma bowiem swe zalety. Szczotka do mycia zębów elektryczna posiada większe możliwości dotarcia do wszystkich zębów. Jednak szczoteczka soniczna jest delikatniejsza, a równie dobrze myje zęby i pomaga zachować higienę w jamie ustnej.W sklepie znajdziemy mnóstwo końcówek do szczoteczki. Jednak wybór najlepszej zależy od naszego uznania i tego, na czym nam zależy. Możemy bowiem zakupić końcówkę wybielającą. Kto nie marzy o nieskazitelnie białych zębach? Jednak doga do ich posiadania zaczyna się od właściwej higieny, czyli mycia zębów i dbania o nie. Końcówka mająca na celu oczyszczenie brudu z zębów oraz zmianę koloru zębów na bielszy, skutecznie może nam pomóc spełnić jedno z dążeń. Które w dodatku przedłoży się na nasze zdrowie. Wszak to zdrowe i zadbane zęby gwarantują nam nieco więcej zdrowia. Pamiętajmy jednak, że tak jak wszystko, i mycie zębów szczoteczką wybielającą wymaga cierpliwości. Efektu zatem nie ujrzymy natychmiast po kilku umyciach. Jeśli mimo wszystko będziemy rzetelnie i uczciwie myć nasze zęby po każdym posiłku taką końcówką, z pewnością po kilku tygodniach miło się zaskoczymy. Z kolei jeśli posiadamy delikatne i wrażliwe dziąsła, powinniśmy wybrać lekką i miękką końcówkę szczoteczki. Warto też wiedzieć, iż wyróżniamy cztery rodzaje twardości włosia. Miękkie, średnio twarde, twarde oraz specjalistyczne, czyli dla specjalnych wymagań. Przykładowo, szczoteczki Oral-B posiadają kilka rodzajów końcówek do szczoteczki. Końcówka Oral-B 3D White/ProWhite ma wybielać zęby. Szczoteczka usuwa płytkę nazębną i wybiela zęby. Z kolei Oral-B MicroPulse (FlossAction) idealnie myje przestrzenie między zębowe.  Końcówka specjalistyczna: ortodontyczna Oral-B Ortho Care Essentials zapewnia idealną ochronę podczas leczenia ortodontycznego. Jeśli posiadamy aparat na zęby, powinniśmy kupić taką końcówkę.

Szczoteczka soniczna a elektryczna. Którą lepiej wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych predyspozycji. Każda ze szczotek ma bowiem swe zalety. Szczotka do mycia zębów elektryczna posiada większe możliwości dotarcia do wszystkich zębów. Jednak szczoteczka soniczna jest delikatniejsza, a równie dobrze myje zęby i pomaga zachować higienę w jamie ustnej.

Szczoteczki soniczne kontra szczoteczki elektryczne: Która sprawdzi się lepiej?

Przy wyborze szczoteczki do mycia zębów powinniśmy dopasować ją do stanu naszych zębów. Zdrowe i silne będą w pełni czyste po myciu ich przy szczoteczki rotacyjnej, czyli elektrycznej. Jeśli jednak nasze zęby są nieco dalsze od miana idealnych, powinniśmy wybrać szczoteczkę soniczną. Tym, czym się różni szczoteczka soniczna od szczoteczki manualnej i szczoteczki elektrycznej, jest jej niebywała delikatność. Przy myciu zębów nie czujemy bowiem prawie, że myjemy zęby. Jednak efekty w postaci bielszych zębów są jak najbardziej widoczne.

Wiemy już, jak działają szczoteczki elektryczne i wiemy, do jakie zęby myć szczoteczką soniczną, delikatną i subtelną. A Ty jaką szczoteczkę wybierzesz?  Przekonała cię szczoteczka elektryczna? A może soniczna?


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów