Czy wosk ortodontyczny to konieczność? Sprawdzamy

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-14 12:57
Uśmiechnięta dziewczyna z widocznym na zębach aparatem ortodontycznym.

Aparat na zęby składa się z wielu dość twardych elementów, które niestety dosyć często podrażniają dziąsła, język oraz policzki. Aby zapewnić komfort podczas noszenia, pacjentom poleca się stosowanie wosku ortodontycznego. Czy jednak zawsze jest to najlepsze rozwiązanie? Co innego można zrobić? Na pytania odpowiedzą specjaliści ze sklepu online Domowy Stomatolog.

Wizyta u ortodonty czy wosk — od czego zacząć?

Jeśli odczuwasz dyskomfort, związany z noszeniem aparatu ortodontycznego, najlepszą decyzją będzie wizyta u Twojego lekarza. Każdy z elementów można bowiem lepiej dopasować, modyfikując ich ustawienia, co powinno zapewnić ulgę. Niestety, zdarza się, że nawet pomimo wizyty, aparat dalej rani policzki, dziąsła, język i wargi. W takich sytuacjach użycie wosku ortodontycznego będzie wręcz koniecznością, bowiem zamki, zakończenia łuków ortodontycznych oraz pierścienie, stale obcierające i podrażniające jamę ustną, mogą po prostu powodować stany zapalne. Tworzące się owrzodzenia, a także drobne ranki, jeśli nie zostaną zaleczone, mogą spowodować naprawdę poważne powikłania. Akapit ten można podsumować krótko: wiedząc o tym, że będziesz nosić aparat ortodontyczny, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie akcesoria, takie jak wosk, szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych, płyny do płukania jamy ustnej, etc.

Jakie rodzaje wosków są dostępne w sklepach stomatologicznych?

Sklep dentystyczny Domowy Stomatolog oferuje zarówno wosk ortodontyczny aromatyzowany (np. o zapachu miętowym), jak i wersje bez żadnych dodatków. Pierwsza opcja jest bardzo popularna wśród osób, które przy okazji nakładania preparatu na aparat chcą też zadbać o świeży oddech. Na pewno warto nosić ze sobą oba warianty, aby móc zaaplikować konkretny produkt w zależności od potrzeb. Jeśli chodzi o rodzaje wosków, to to właściwie wszystko — sprzedawane są one w formie porcjowanej, w specjalnych etui. Często do zestawu dołączane jest także lusterko. Wyrób nakłada się jednak nie na dziąsła czy policzki, a bezpośrednio na elementy, które podrażniają jamę ustną. Aparat podczas tego procesu musi być suchy. Wosk zabezpiecza ostre krawędzie na wiele godzin, na szczęście nie ma żadnych ograniczeń w jego stosowaniu, nie ma on bowiem wpływu na zdrowie. Dlatego też kiedy tylko czujesz dyskomfort, pamiętaj o tym, by zastosować ten przydatny preparat.

Skorzystaj z oferty sklepu dentystycznego Domowy Stomatolog

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego dla wielu osób oznacza, że w końcu będą mogli cieszyć się pięknym uśmiechem. Zanim jednak efekty staną się widoczne, konieczne będzie zwrócenie dużej uwagi na higienę jamy ustnej. Oczywiście, każdy powinien dbać o zęby, w przypadku aparatu niestety trzeba się odrobinę postarać, aby usunąć wszystkie resztki jedzenia. Na szczęście w każdym sklepie stomatologicznym znajdziesz obecnie dedykowane produkty. Aby klienci mogli zaoszczędzić na zamówieniach, Domowy Stomatolog zaprasza do specjalnego Programu Punkty ZYSKu. Wystarczy założyć konto, aby zbierać punkty, które później można wykorzystać np. do opłacenia dostawy!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów