Barefootowe buty dla malucha – co to takiego?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-20 13:54
Buty dla malucha z bardzo elastyczną podeszwą sklep z butami dla dzieci Bosa Stópka

Stopy dziecka są niezwykle delikatne. Należy odpowiednio o nie dbać. Jakie więc buty dla malucha wybrać, aby je chronić, a jednocześnie nie zaburzyć ich prawidłowego rozwoju? Warto poznać zalety butów typu „barefoot”.

Buty dla malucha a chodzenie na boso – co lepsze?

Stopy niemowlęcia to bardzo delikatna materia – w 60% zbudowane są z chrząstki. Proces rozwoju stopy dziecka jest długotrwały i składa się z różnych etapów. Stawy i ścięgna kształtują się powoli. A kostnienie stóp trwa aż do 8. roku życia. To także czas kluczowy dla kształtowania całej postawy człowieka.

Stopa dziecka i stopa dorosłego - porównanie - Sklep z butami dla maluchów Bosa Stópka

Przez cały ten proces należy odpowiednio dbać o dziecięce stopy. Ważne, żeby dziecko nie czuło się skrępowane, żeby miało pełną swobodę poruszania się. Wtedy będzie mogło się prawidłowo rozwijać. Coraz więcej mówi się o korzyściach płynących z chodzenia bez butów. 

Dorosła ludzka stopa posiada ponad 200 tysięcy zakończeń nerwowych. Naukowcy twierdzą, że stymulowanie receptorów na stopach, np. podczas bosych spacerów, ma wpływ na tworzenie się nowych połączeń neuronowych w mózgu. Podczas chodzenia na boso do mózgu dociera więcej bodźców, które pobudzają i wzbogacają umysł. A dla dzieci więcej doznań – to również więcej radości.

Buty dla maluchów o odpowiednim kształcie - Sklep z butami dla malucha Bosa Stópka

Wiele badań dowodzi, że chodzenie na boso ma zbawienny wpływ na ludzki organizm, w szczególności w fazie rozwoju.

Chodząc na boso, dzieci trenują własne stopy i cały aparat ruchowy. W ten sposób rozwój ich stóp pozostaje niezakłócony. Co więcej, badania dowiodły, że u wielu dzieci, które chodziły na boso doszło do samoczynnego, organicznego wyleczenia drobnych krzywizn i niedoskonałości. Bose stopy są także lepiej ukrwione i dotlenione.To również wspaniały masaż dla stóp, każdemu – bez względu na wiek – chodzenie na boso przynosi uczucie zrelaksowania. 

Bose harce doskonalą ponadto rozwój zmysłu dotyku. Kiedy stopa bezpośrednio dotyka podłoża, dziecko może określić, czy znajduje się na mokrej trawie czy ciepłym piasku, na pochyłym czy płaskim terenie. Zmysłowe doświadczenia tego rodzaju pełnią niezwykle ważną rolę w rozwoju człowieka.

Wielu lekarzy od najdawniejszych czasów, począwszy od Hipokratesa, po współczesnych ortopedów i pediatrów, zaleca chodzenie boso. Zwłaszcza dzieciom. 

Już w 1991 roku American Academy of Pediatrics (Amerykańska Akademia Pediatryczna) przedstawiła pozytywną opinię w tym temacie, pisząc w oficjalnym artykule:

 • “Dziecięce stopy i prawidłowa postawa dziecka rozwija się najlepiej, kiedy chodzi ono na boso”.
 • “Wybór butów dziecięcych powinien bazować na zasadzie „barefoot” (z ang. „goła stopa”).”
 • “Podstawową funkcją butów dziecięcych jest ochrona przed skaleczeniami oraz infekcjami.”

Oczywiście, nie w każdym miejscu dziecko może poruszać się boso. Na miejskich chodnikach nieobute dziecięce stopy narażone są na wiele niebezpieczeństw, tj. ostre kamienie czy szkło. Także na plaży, biegając po rozgrzanym piasku, dzieci nie są do końca bezpieczne. W okresie jesieni oraz zimy zwyczajnie trzeba też ochronić dziecięce stopy przez zimnem. Nie można więc zupełnie obyć się bez butów. Obuwie należy jednak odpowiednio dobrać.

Buty dla malucha – jakie najlepsze?

Informacje, jakie cechy powinny mieć dobre buty dla maluchów, najlepiej szukać w rzetelnych źródłach. Sporo ważnych wskazówek można znaleźć m.in. w artykule czasopisma „Pediatrics & Child Health”. Ten sam artykuł zamieszczonym został także na oficjalnym serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia USA.

Czytamy w nim:

 • “Buty dziecięce muszą dobrze przylegać do stopy oraz na pięcie.”
 • “Buty powinny zapewniać wystarczającą ilość miejsca na palce – około 1,25 cm między najdłuższym palcem a czubkiem buta, mierzonym w pozycji stojącej. Pozwala to na wystarczający ruch palców stóp i daje właściwą ilość miejsca na wzrost.”
 • “Dla ochrony przed otarciami, skaleczeniami i w celu zapewnienia ciepła stopom dziecięcym najbardziej odpowiednie jest obuwie z miękką podeszwą.”
 • “Buty powinny być zakładane dziecku dla ochrony, nie korekty.”
Stopa dziecka ma zbliżony kształt do trójkąta, a buty dla malucha jaki mają kształt?

Niestety, wielu rodziców nadal, zamiast miękkich butów, wybiera buty z twardą sztywną podeszwą. To błąd, bo tego typu obuwie krępuje ruchy delikatnych dziecięcych stóp. Wysoka cholewka z kolei, która rzekomo ma pomóc dziecku stawiać prawidłowo kroki, tak naprawdę utrudnia samodzielną pracę i zaburza naturalny balans ciała, co jest niezbędne przy prawidłowej nauce chodzenia. 

Tylko jeśli stopy mają zapewnioną swobodę ruchu, mogą się zdrowo rozwijać. 

Buty dla malucha powinny być więc miękkie, z elastyczną podeszwą i odpowiednią ilością miejsca na palce. Ważne także, aby były wykonane z naturalnego oddychającego materiału. Wszystkie te wymagania spełniają buty barefoot. To prawdopodobnie najlepsze dostępne na rynku buty dla maluchów.

Barefootowe buty dla malucha – co to jest?

Słowo „barefoot” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „boso”. Buty typu barefoot, to więc buty, które dają stopom komfort zbliżony do tego, kiedy chodzimy bez butów. 

Dziewczynka w barefootowych butach wskakuje na skrzynię - Sklep z butami dla malucha Bosa Stópka

Buty dla malucha typu barefoot mają elastyczną podeszwę na całej swojej długości. Zginają się także w dwóch kierunkach. To buty, które możemy niemal zwinąć w rulon, tak jak skarpetki. Jednocześnie materiał i sposób wykonania butów barefootowych zapewnia stopom dziecka pełną ochronę. 

Wśród butów barefootowych znaleźć można buty zarówno dla niemowląt – niezaburzające nauki chodzenia, jak i buty dla dzieci starszych, które potrafią już chodzić. Tego rodzaju buty można też dobrać idealnie niezależnie od budowy dziecięcych stóp –znajdziemy wśród nich buty dla malucha zarówno o bardzo pulchnych, jak i chudych stopach, z wysokim lub niskim podbiciem. Barefootwe buty dla maluchów mogą mieć także różne przeznaczenie: dostępne są buty zimowe, sandały – mniej lub bardziej odkryte, buty do przedszkola, kapcie, kalosze, a nawet buty do wody. 

Wszystkie buty barefootowe mają jedną wspólna cechę – są niezwykle wygodne. 

Maluch w butach typu barefoot wspina się po kładce - Sklep z butami dla malucha Bosa Stópka

Wśród producentów butów barefootowych specjaliści wymieniają zwykle, takie marki jak Attipas, Feelmax, Baby Bare Shoes, czy Bobux. Buty tych firm znaleźć można w internetowym sklepie Bosa Stópka. Sklep od wielu już lat sprzedaje wysokiej jakości buty dla maluchów. Wszystkie buty dostępne w internetowym sklepie bosastopka.pl są zgodne z zaleceniami pediatrów.

Cechuje je:

 • elastyczna podeszwa,
 • odpowiednia szerokość w obszarze palców,
 • płaska podeszwa i płaska wkładka,
 • oddychający materiał i oddychająca wkładka (z certyfikatami),
 • lekkość,
 • łatwość zakładania i ściągania

A co najważniejsze: buty dostępne w tym sklepie spełniają założenia opracowane przez American Academy of Pediatrics oraz wytyczne z czasopisma Pediatrics Child Health, promowane również przez Narodowy Instytut Zdrowia USA.

Prócz wymienionych wyżej firm, sklep ma w swojej ofercie także produkty innych marek. Cały asortyment jest starannie wyselekcjonowany przez kompetentny zespół, który zna temat od podszewki. Firma prowadzi również blog, z którego można dowiedzieć się więcej o idei barefoot. 

Pewnym jest, że barefootowe buty dla malucha pozwolą Twojemu dziecku na swobodne harce. Będzie w nich chodzić, biegać i odkrywać świat z naturalną radością. Barefootowe buty w żaden sposób nie zaburzają prawidłowego rozwoju stóp dziecka i właściwej postawy jego ciała, jednocześnie zapewniając mu pełne bezpieczeństwo.

Bosa Stópka - buty dla malucha, które nie zakłócają prawidłowego rozwoju stóp

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów