Sprawdzamy dostępność
leków w 10 916 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki na zaburzenia przewodu pokarmowego
W tej kategorii znajdziesz leki stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego, przeciwskurczowe, a także pobudzające pracę układu pokarmowego.
Co to jest zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) to przewlekła choroba układu pokarmowego charakteryzująca się silnymi napadowymi bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień. Aby mówić o IBS, objawy muszą występować przynajmniej przez 3 miesiące oraz należy wykluczyć: zatrucie pokarmowe, infekcję i zapalenie jelit.
Jak leczyć zespół jelita drażliwego?
Podstawą leczenia jelita drażliwego jest przywrócenie współdziałania ośrodkowego układu nerwowego z autonomicznym. Leczenie farmakologiczne dobrze jest wspierać unikaniem stresów, regularnym trybem życia, odpowiednią dietą eliminująca pokarm nasilające objawy.
Nie istnieje niestety jeden skuteczny lek na zespół jelita drażliwego. Leki na jelito drażliwe odgrywają rolę wspomagającą. Leczenie farmakologiczne zespołu jelita drażliwego może mieć kilka składowych, wśród których najczęściej znajdziemy:
- Probiotyki – czasami przy IBS stwierdza się zaburzenia flory bakteryjnej jelit. W takim przypadku probiotyki mogą pomóc przywrócić równowagę jelitową i złagodzić nieprzyjemne objawy. Taki lek na jelito drażliwe bez recepty zawiera korzystne, wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych i często na opakowaniu jest oznaczenie „IBS”.
- Leki na biegunkę – jeśli dominującym objawem są luźne stolce. Przykładowe leki: loperamid, eluksadolina lub rifaksymina.
- Leki na zaparcia – jeśli dominującym objawem jest zaparcie. Przykładowe leki: makrogole, tegaserod, prukalopryd, inaklotyd, plekanatyd i lubiproston.
- Leki rozkurczowe – działają na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i „uspokajają” jelita. Lekami rozkurczowymi są np. hioscyna i drotaweryna.
- Leki przeciwdepresyjne – często łagodzą objawy IBS. Stosuje się trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD) lub selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).
Nie tylko dorośli cierpią z powodu zespołu jelita wrażliwego. Okazuje się, że ta przypadłość może dotykać także dzieci. Leczenie zespołu jelita drażliwego u dzieci opiera się przede wszystkim na zdrowej diecie, unikaniu silnych stresów i suplementacji dobroczynnych bakterii probiotycznych. Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone i utrudniają codzienne funkcjonowanie młodego człowieka, lekarz może rozważyć wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
Co zastosować na ból brzucha?
Ból brzucha to dość powszechna przypadłość. Może być spowodowany najczęściej niestrawnością po spożyciu tłustych, ciężkostrawnych pokarmów, zatruciem pokarmowym lub u kobiet zbliżającą się menstruacją. W takich sytuacjach można sięgnąć po leki na ból brzucha bez recepty. Jakie leki na ból brzucha wybrać, zależy od przyczyny dolegliwości (zatrucie, stany spastyczne, wzdęcia itp.).
Leki rozkurczowe na ból brzucha są przyjmowane przy skurczach narządów jamy brzusznej, przewodu pokarmowego, dróg moczowych czy dróg rodnych. Substancją aktywną w takich lekach na skurcze brzucha jest drotaweryna, która działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przy skurczach o podłożu nerwowym oraz mięśniowym. Są też dostępne tabletki rozkurczowe z hioscyną.
Leki na ból brzucha i nudności mogą również zawierać w swoim składzie np. trimebutynę, która wpływa zarówno na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, jak i regulację zaburzeń trawienia. Wskazaniem do stosowania są zaburzenia trawienia związane z wzdęciami, nudnościami i bólem brzucha oraz przy problemach wywołanych stresem (zaparcia czy biegunka).
Leki na ból brzucha u dziecka, które łagodzą dolegliwości bólowe, mogą należeć do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Najpowszechniejszym z nich jest ibuprofen, środek dostępny w formie zawiesiny, tabletek lub kapsułek. Na ból brzucha u dziecka powyżej 6 roku życia można podać także wspomniane wcześniej preparaty o działaniu rozkurczowym (drotaweryna).
Jak poprawić perystaltykę jelit?
Perystaltyka jelit jest odruchem mięśniowo-nerwowym, wspieranym przez enzymy trawienne, polegającym na przesuwaniu treści pokarmowej wzdłuż jelit do odbytnicy. Spowolniona perystaltyka jelit związana jest często z niewłaściwie zbilansowaną dietą, siedzącym, mało aktywnym trybem życia, silnym stresem oraz chorobami o różnej etiologii, nie tylko na tle układu pokarmowego, ale też nerwowego czy metabolicznego. Jeżeli wykluczymy poważne dolegliwości w obrębie układu pokarmowego, możemy wspomóc się lekami na poprawę perystaltyki jelit.
Wiele suplementów diety i leków działających na perystaltykę jelit można nabyć bez recepty. Wspomaganie pracy jelit można rozpocząć od naturalnych produktów, przede wszystkim ziołowych wyciągów z siemienia lnianego, babki płesznik czy ostropestu plamistego. Jeśli nie lubimy pić naparów z ziół, można sięgnąć po skoncentrowane tabletki na zdrowe jelita.
Pacjenci w aptekach często pytają, co zastosować na leniwe jelita? Jak pobudzić perystaltykę jelit? Rozwiązaniem może być stosowanie błonnika w formie saszetek, tabletek, proszku. Warto jednak wspomnieć, że aby błonnik mógł rozwinąć swój efekt i pobudzić pracę jelit, niezbędne jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia. Wtedy błonnik ma szansę spęcznieć i przesuwając się w kierunku odbytnicy, „wymieść” zbędną i zalegającą treść pokarmową.