Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki na lepsze trawienie - tabletki, zioła, herbaty
W tej kategorii znajdziesz produkty wspomagające trawienie, w tym produkty zawierające enzymy trawienne.
Leki na lepsze trawienie
Jak praca trzustki wpływa na procesy trawienne?
Zewnątrzwydzielnicza funkcja trzustki polega na wytwarzaniu enzymów trawiennych. Enzymy są wytwarzane w komórkach pęcherzykowych trzustki, w formie nieczynnych proenzymów, i gromadzone w pęcherzykach nazywanych zymogenami. Wydzielane do światła pęcherzyków trzustkowych, poprzez system przewodów trzustkowych dostają się do dwunastnicy, gdzie ulegają aktywacji i biorą udział w trawieniu poszczególnych składników pokarmu. W czasie spożywania posiłku, nerwy i hormony regulujące funkcję przewodu pokarmowego stymulują wydzielanie proenzymów trzustkowych do przewodu trzustkowego.
Enzymy proteolityczne: trypsyna, chymotrypsyna, karboksypeptydaza A i B oraz elastaza biorą udział w trawieniu białek. Trypsyna powstała w wyniku aktywacji jej prekursora – trypsynogenu może następnie aktywować inne proenzymy.
Trawienie tłuszczów odbywa się przy udziale enzymów lipolitycznych soku trzustkowego, do których należą: lipaza, fosfolipaza i esterazy. Główny enzym tej grupy – lipaza – rozkłada triglicerydy do diglicerydów, monoglicerydów i kwasów tłuszczowych.
Enzymem glikolitycznym soku trzustkowego (uczestniczącym w trawieniu cukrów) jest α-amylaza, która hydrolizuje skrobię do maltozy, maltotrioz i dekstryn. Enzymy nukleolityczne – rybonukleaza i dezoksyrybonukleaza hydrolizują wiązania fosfodiestrowe, prowadząc do rozpadu kwasów nukleinowych na oligo- i mononukleotydy.
Jak uzupełnić niedobór enzymów trzustkowych?
Wskazaniem do zastosowania terapii zastępczej enzymami trzustkowymi są zanik lub upośledzenie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki, w schorzeniach, w których występuje niewydolność egzokrynna tego narządu. W terapii zastępczej enzymami trzustkowymi stosuje się pankreatynę. Jest to mieszanina enzymów takich jak lipaza, amylaza i proteaza, pochodząca z trzustek wieprzowych.
Wskazaniem do leczenia pankreatyną są zaburzenia trawienia tłuszczów, białek i węglowodanów z powodu niedostatecznej zewnątrzwydzielniczej czynności trzustki najczęściej w związku z:
- Przewlekłym zapaleniem trzustki
- Rekonwalescencją po ostrym zapaleniu trzustki
- Operacją wycięcia trzustki lub żołądka
- Mukowiscydozą
- Nowotworami powodującymi niedrożność przewodu trzustkowego i/lub żółciowego
Dawkowanie pankreatyny ustalane jest w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta. Lekarz dopasowuje dawkę uwzględniając stopień nasilenia choroby, wagę chorego, stosowaną dietę oraz występowanie biegunek tłuszczowych.
Preparat zawierający pankreatynę należy przyjmować w trakcie każdego posiłku lub bezpośrednio po jedzeniu. Kapsułki stosuje się doustnie, połykając w całości i popijając odpowiednią ilością wody. Nie można ich rozgryzać ani żuć, a także nie powinno się zbyt długo przetrzymywać kapsułek w jamie ustnej.
Przy niewydolności trzustki może dojść do niedoborów witamin. Aby zapobiegać niedoborom należy stosować również suplementację witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - głównie witaminy A i D. Należy również prowadzić zdrowy styl życia, kontrolować glikemię, stosować lekkostrawną dietę, unikać alkoholu i palenia tytoniu.