Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Leki przeciw otyłości z wyłączeniem preparatów dietetycznych

W tej kategorii znajdziesz leki stosowane w leczeniu otyłości, grupa ta nie zawiera produktów dietetycznych.


Lek wydawany na receptę

Mysimba

8mg+90mg | 112 tabl.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Saxenda

6 mg/ml | 3 wstrz. po 3 ml

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Wegovy Flextouch

1,7 mg | 1 wstrz. po 3 ml | +4 igły NovoFine Plus

lek na receptę


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Wegovy Flextouch

1 mg | 1 wstrz. po 3 ml | +4 igły NovoFine Plus

lek na receptę


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Wegovy Flextouch

2,4 mg | 1 wstrz. po 3 ml | +4 igły NovoFine Plus

lek na receptę


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Wegovy Flextouch

250 mcg | 1 wstrz. po 1.5 ml | +4 igły NovoFine Plus

lek na receptę


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Wegovy Flextouch

500 mcg | 1 wstrz. po 1.5 ml | +4 igły NovoFine Plus

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Xenical

120 mg | 84 kaps. | blist.

lek na receptę


Ulotka

Co to jest otyłość?

Otyłość cechuje nieprawidłowa i nadmierna kumulacja tkanki tłuszczowej. Jest w dużej mierze skutkiem zbyt wysokiego spożycia energii (pozytywnego bilansu kalorycznego) i siedzącego trybu życia utrzymujących się przez pewien okres. Może być wtórna do innych chorób (np.  zespołu Cushinga, niedoczynności tarczycy) lub stanowić skutek uboczny przyjmowanych leków (np. przeciwdrgawkowych, przeciwdepresyjnych). Otyłość jest wypadkową wielu czynników – genetycznych, behawioralnych, środowiskowych i społecznych.

Czy istnieje różnica między nadwagą a otyłością?

O nadwadze mówi się wtedy, gdy BMI (wskaźnik masy ciała) osiąga wartość między 25 a 30. Nie jest to jeszcze jednostka chorobowa, jednak nadwaga wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu, a sama masa ciała obciąża układ szkieletowo-kostnego, a w szczególności stawy. Nadwaga może powodować pojawienie się lub nasilenie wielu schorzeń – od nadciśnienia, przez cukrzycę, aż do stłuszczenia wątroby czy chorób serca.

Otyłość kliniczna jest jednostką chorobową (klasyfikacja IDC-10: E66). O otyłości mówi się, gdy BMI osiągnie wartość powyżej 30. Rozróżnia się też otyłość brzuszną (androidalną), czyli odkładanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha oraz otyłość pośladkowo-udową (gynoidalną), która znacznie częściej występuje u kobiet.

Problemy zdrowotne, powodowane przez otyłość, są jeszcze poważniejsze niż w przypadku nadwagi – dlatego mówi się otwarcie o leczeniu otyłości, której powikłaniami mogą być cukrzyca, zwiększenie podatności na choroby nowotworowe czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Leczenie otyłości

Ważne, by na temat otyłości porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu i dietetykiem. Rozmowa powinna dotyczyć możliwych przyczyn problemów z kontrolą masy ciała, historii swoich prób jej redukcji i próby wspólnego znalezienia możliwych sposobów na pokonanie barier, które mogą utrudniać skuteczność terapii. Podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

Gdy zmiany nawyków żywieniowych w połączeniu z planem treningowym nie przyniosą oczekiwanych efektów, lekarz może rozważyć inne metody leczenia otyłości.

Farmakoterapia może być zastosowana tylko w przypadkach otyłości (BMI ≥ 30 kg/m2) lub nadwagi (gdy BMI ≥ 27 kg/m2), której towarzyszy co najmniej jedna choroba współistniejąca, stanowiąca powikłanie nadwagi (np. cukrzyca typu 2, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze i zespół policystycznych jajników). Lek jest rozważany w momencie, gdy próby leczenia niefarmakologicznie nie pozwoliły osiągnąć określonego celu leczenia. Farmakoterapia nie zastępuje zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej.

W Polsce jedynym z dostępnych na receptę leków w leczeniu otyłości jest orlistat. Hamuje on wchłanianie w przewodzie pokarmowym około 1/3 spożytych z pokarmem tłuszczów.

W leczeniu otyłości z przepisu lekarza stosuje się także preparat będący połączeniem dwóch substancji czynnych: naltreksonu i bupropionu. Jest to lek, który działa na układ nagrody w mózgu oraz na ośrodki głodu i sytości, czyli obszary znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym.