Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Leki stomatologiczne, znieczulenia i inne materiały dentystyczne

W tej kategorii znajdziesz preparaty stosowane w zapaleniach błony śluzowej jamy ustnej, aftach, stanach zapalnych dziąseł, zakażeniach grzybiczych błony śluzowej jamy ustnej, produkty do ochrony i pielęgnacji zębów, stosowane w suchości jamy ustnej.


Lek wydawany na receptę

Carident

(100mg+150mg+80mg)/g | 5 g

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Daktarin - Oral

20 mg/g | 40 g

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Devipasta

(450mg+370mg)/g | 5 g | pudeł.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Dexadent

5 g

lek na receptę


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Dexadent

(10mg+25mg+2,5mg)/g | 5 g

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Duraphat

50 mg/ml | 10 ml | tuba

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Elmex Fluid Płyn do zębów

50 ml | butelka

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Fluormex

133 mg/g | 50 g

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Lignox

50 mg/g | 20 g

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Metronidazol Chema

100 mg/g | 5 g

lek na receptę


Ulotka

Leki stomatologiczne

Jakie leki stomatologiczne można znaleźć w ofercie aptek?

W asortymencie aptek można znaleźć liczne leki i preparaty stomatologiczne o różnym zastosowaniu. Liczną grupę produktów stanowią płyny i żele stosowane w zakażeniach jamy ustnej oraz stanach zapalnych dziąseł. Zainteresowaniem pacjentów cieszą się także preparaty do fluoryzacji zębów.

Na czym polega fluoryzacja zębów i dlaczego warto ją stosować?

Fluor jest niezbędny dla zdrowia zębów, ponieważ wzmacnia ich powierzchnię i uodparnia je na działanie kwasów obecnych w jamie ustnej. Fluoryzacja to jedna z metod zapobiegania powstawaniu zmian próchniczych na zębach. Jest to metoda o dość dużej skuteczności, ponieważ fluor ma bardzo korzystne działanie na szkliwo zębów. W bezpośrednim kontakcie z powierzchnią zębów pierwiastek ten korzystnie oddziałuje na szkliwo, wspomaga proces jego remineralizacji i ogranicza osadzanie się kamienia nazębnego. Dzieje się tak, ponieważ fluor reaguje z występującym w tkance zębów hydroksypatytem tworząc z nim związek – fluorohydroksypatyt, który uodparnia uzębienie na szkodliwe działanie kwasów mogących przyczynić się do powstania próchnicy. Oprócz działań profilaktycznych oraz leczenia początkowych zmian próchnicowych związki fluoru wykorzystywane są w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych.

Podczas fluoryzacji zębów w gabinecie stomatologicznym stomatolog najpierw dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie nanosi na nie cienką warstwę żelu lub lakieru z wysoką zawartością fluoru. Preparat z fluorem utrzymuje się na zębach przez kilka godzin i uwalnia jony fluorkowe, które wnikają do szkliwa i wzmacniają je. Pianki z fluorem nakłada się na zęby na specjalnych łyżkach na kilka minut. Pozostałości pianki fluorkowej należy dokładnie wypłukać i wypluć.

Fluoryzacja zębów może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Po zabiegu przez co najmniej 2 godziny nie należy nic jeść ani pić.

Czy fluor może być niebezpieczny dla zdrowia?

Fluor w wysokich dawkach ma silne działanie toksyczne, które zagrażać może nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu pacjenta. Niebezpieczne jest szczególnie przyjmowanie fluoru drogą pokarmową – a tak dzieje się, kiedy na zęby nakładane są preparaty z fluorem lub kiedy nie dość dokładnie płuczemy jamę ustną po zastosowaniu pasty z fluorem. Zwłaszcza dzieci mają tendencję do połykania pasty do zębów, dlatego stosowanie przez nie pasty z fluorem powinno odbywać się pod nadzorem rodziców lub opiekunów. Należy pilnować, żeby dziecko nie połykało pasty oraz dokładnie wypłukało zęby po szczotkowaniu.

Nadmierna fluoryzacji zębów prowadzi też do fluorozy, czyli choroby spowodowanej przewlekłym zatruciem fluorem. Jej objawem są białe plamy na szkliwie zębów – w zaawansowanej postaci przybierają one ciemną barwę.
Ostre zatrucie fluorem może prowadzić do wielu groźnych dolegliwości. Jego symptomami są: bóle brzucha, nudności, nadmierne ślinienie się, łzawienie oczu, nadmierna potliwość, bóle głowy, osłabienie.