Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych
W tej kategorii znajdziesz produkty uzupełniające niedobory składników mineralnych m.in. wapnia, potasu, manezu.
Preparaty uzupełniające niedobory składników mineralnych
Co to są składniki mineralne?
Składniki mineralne zaliczane są do grupy składników odżywczych. Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje różnych niezbędnych substancji chemicznych. Jednymi z nich są właśnie składniki mineralne. Nasz organizm jednak nie potrafi ich samodzielnie syntetyzować, dlatego aby uniknąć niedoborów, składniki te należy dostarczać mu z zewnątrz.
Jak można podzielić składniki mineralne?
Składniki mineralne to nic innego jak makroelementy oraz mikroelementy. Stanowią one około 4% masy ciała człowieka. Makroelementami są takie związki jak wapń, sód, magnez, potas, chlor, fosfor, siarka.
Do mikroelementów, które nazywa się pierwiastkami śladowymi zaliczamy: mangan, molibden, fluor, selen, chrom, żelazo, miedź, cynk, a także jod. Makroelementy są to pierwiastki, których dzienne zapotrzebowanie przekracza 100 mg. Dzienne zapotrzebowanie na pierwiastki śladowe, tzn. mikroelementy nie powinno przekraczać 100 mg.
Jakie funkcje pełnią składniki mineralne?
Składniki mineralne pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie:
- stanowią materiał budulcowy kości, zębów, skóry i włosów np. wapń, magnez, siarka;
- wchodzą w skład białek pełniących podstawowe funkcje biologiczne jak enzymy, hormony np. żelazo, jod, fosfor;
- utrzymują i stabilizują strukturę trójwymiarową cząsteczek jak DNA np. cynk, magnez;
- zapewniają prawidłową równowagę wodno-elektrolitową np. sód, potas, chlor.
Jakie są źródła składników mineralnych?
Najlepszym źródłem składników mineralnych jest odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta. W przypadku lekkich niedoborów można tak zmodyfikować dietę (najlepiej pod okiem doświadczonego dietetyka), aby zwiększyć ilość pokarmów bogatych w potrzebny składnik. Należy jednak pamiętać o tym, że zawartość składników mineralnych w produktach spożywczych takich jak owoce i warzywa może się różnić ze względu na warunki wzrostu roślin (np. skład gleby, nawożenie), a także procesy obróbki termicznej. Przewlekły stres, wysoko przetworzona żywność i używki mogą dodatkowo zwiększać „wypłukiwanie” składników mineralnych z organizmu.
W wyniku niedostatecznej podaży składników mineralnych w diecie lub z powodu chorób, w przebiegu których dochodzi do utraty makro- i mikroelementów, może dojść do niedoborów. Niedobory składników mineralnych mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W celu uzupełnienia poszczególnych składników mineralnych konieczne jest stosowanie preparatów dostępnych w aptekach. W asortymencie aptek znajdziemy liczne suplementy diety lub produkty lecznicze dostępne bez recepty lub wydawane z przepisu lekarza. W zależności od potrzeb można stosować preparaty zawierające pojedyncze składniki mineralne (np. potas, cynk, żelazo) lub połączenia składników (np. magnez z potasem, cynk z selenem), bądź też preparaty wieloskładnikowe zawierające całą gamę związków mineralnych.
Rozpoczęcie kuracji powinno być poprzedzone wizytą lekarska i wykonaniem badań laboratoryjnych, aby stwierdzić czy i jakie niedobory składników mineralnych występują w organizmie. Stosowanie preparatów uzupełniających niedobory na własną rękę, bez kontroli stanu zdrowia, może prowadzić do nadmiernej podaży, która może być niebezpieczna dla zdrowia.