Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wszystkie etapy zabiegu in vitro

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-03-18 13:19
Procedura in vitro w dużym przybliżeniu.

Procedura in vitro pojawia się w naszym życiu wtedy, gdy okazuje się, że mamy problemy z poczęciem dziecka. Można więc bardzo łatwo domyśleć się tutaj, iż nie jest to łatwy czas – najpewniej mamy za sobą już wiele miesięcy lub lat prób i zwyczajnie nie chcemy znowu się rozczarować. To jednak stały element in vitro – niepowodzenie zabiegu to coś, co po prostu trzeba zaakceptować. Nie da się tego ryzyka zminimalizować całkowicie - musimy po prostu postępować w taki sposób, aby dać sobie możliwie jak największą szansę na poczęcie dziecka. Trzeba tutaj pamiętać, że faktycznie sporo od nas zależy - od tego, jak się odżywiamy i jak jesteśmy nastawieni do całej procedury.

Na pewno warto też dobrze przygotować się pod względem “logistycznym”. Musimy mieć wszystko dobrze zorganizowane – nie jest to łatwa procedura, a nie możemy pozwolić sobie na opóźnienia i omijanie niezbędnych wizyt. To właśnie dlatego powinno się na każdym etapie zadawać pytania i upewniać, że wiemy, co robimy w następnym kroku. Gdy rozłożymy sobie to wszystko na czynniki pierwsze – zdamy sobie sprawę, że jesteśmy w stanie to zrobić i warto przynajmniej podjąć walkę. Nie ma tutaj nic, z czym mielibyśmy nie dać sobie rady.

Stymulacja hormonalna i pobranie komórek

Na samym początku oczywiście zostają przeprowadzone badania i wywiad z obojgiem potencjalnych rodziców. Klinika leczenia niepłodności przedstawi nam tutaj konkretny plan działania. Dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, iż można przystąpić do in vitro – zaczyna się prawdziwa procedura. Pierwszy etap to stymulacja hormonalna – jej celem jest uzyskanie jak największej ilości komórek jajowych, które w drugim etapie zostaną pobrane od kobiety. Wtedy też pobiera się nasienie od mężczyzny.  
 
Wszystko to oczywiście odbywa się w warunkach laboratoryjnych i na każdy taki krok jest odpowiedni moment – kontrolowanie tego będzie zadaniem lekarzy. My musimy tylko stosować się do zaleceń i po prostu nie utrudniać specjalistom wykonywania ich pracy. Robią to przecież dla nas – aby nam pomóc. W tym czasie kobieta powinna też przyjmować specjalne środki hormonalne – ich zadaniem będzie przygotowanie macicy na przyjęcie zarodka. 

Zapłodnienie i transfer zarodka

W kolejnym etapie specjaliści wybierają najlepszej jakości plemniki i łączą je z komórkami jajowymi kobiety. Po około 18 godzinach powinno dojść do zapłodnienia - w razie niepowodzenia tej metody, specjaliści mają do wyboru jeszcze inne sposoby. Zanim zarodek zostanie umieszczony w macicy – najpierw musi minąć około 2-5 dni. W tym okresie czasu zygoty znajdują się w specjalnym inkubatorze. U tych młodszych pań przewidziany jest transfer 2 zarodków, a starsze kobiety otrzymują 3. Możliwe jest też wcześniejsze sprawdzenie zarodków pod kątem chorób genetycznych.
 
Po powrocie do domu kobieta nie musi stosować się do żadnych rygorystycznych zaleceń - warto unikać współżycia, a test ciążowy zrobić dopiero po upływie dwóch tygodni. Lepiej będzie oczywiście oszczędzać organizm i dbać o siebie – tak samo przecież powinno się postępować także podczas naturalnych starań o dziecko. Takie informacje przekażą lekarze z kliniki leczenia niepłodności.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów