Kosmetyki dla noworodka - jakie wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-09-19 10:05
Mama przykrywa kocykiem noworodka po kąpieli.

Jednym z podstawowych elementów wyprawki dla noworodka są kosmetyki przeznaczone do mycia oraz pielęgnacji delikatnej skóry bobasa. Wbrew pozorom, takiemu maluszkowi potrzeba zaledwie kilku podstawowych, ale zarazem dobrze przemyślanych produktów. Co powinno znaleźć się w zestawie kosmetyków dla noworodka?

Skóra niemowlęcia a osoby dorosłej

Skóra noworodka i niemowlaka jest zupełnie inna od skóry dorosłego. Przede wszystkim naskórek bobasa jest bardzo cienki i delikatny – co więcej, na początkowym etapie życia, ma stosunkowo słabo rozwinięty ochronny płaszcz tłuszczowy, przez co jego skóra nie jest w stanie odpowiednio chronić się przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi (np. wiatrem).

Co istotne, skóra noworodka oraz niemowlaka jest także mało elastyczna, przez co staje się bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne i podrażnienia. Przez pierwsze miesiące, należy zatem szczególnie uważać zarówno na słońce, ale również na stosowane kosmetyki. Każdorazowo powinny być dopasowane do wieku dziecka oraz muszą mieć stosowne atesty – na opakowaniach kosmetyków dla niemowląt znajdziesz m.in. certyfikaty Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny. I w końcu, ważne jest, aby wybrane przez Ciebie kosmetyki dla niemowlaka były delikatne i najlepiej hipoalergiczne.

Krem dla noworodka na odparzenia

Pierwsze 2 lata życia w przypadku zdecydowanej większości dzieci to czas związany z noszeniem pieluszek. Twój brzdąc będzie więc spędzał w pieluszce praktycznie 24/7, co oznacza, że należy właściwie zatroszczyć się o jego delikatną skórę, która zwłaszcza w okolicach pupy może być narażona na podrażnienia, a nawet bolesne odparzenia. Aby ich uniknąć i poprawić tym samym komfort życia noworodka, a z czasem i niemowlaka, warto wyposażyć się w specjalną maść na odparzenia. Wykorzystuj ją do smarowania skóry maluszka, by stworzyć mu w ten sposób barierę ochronną i złagodzić ewentualne zaczerwienienia skóry.

Krem ochronny do twarzy

Kolejnym kosmetykiem, który powinien znaleźć się w kosmetyczce każdego brzdąca jest krem ochronny. Już od pierwszych dni życia skóra malca potrzebuje optymalnej ochrony przed słońcem, wiatrem, mrozem czy innymi, niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego właśnie, wybierając się na spacer z maluszkiem, koniecznie posmaruj jego twarz oraz odsłonięte miejsca kremem ochronnym. Na specjalne kremy z filtrami UV przyjdzie pora dopiero po około 6. miesiącu życia – do tego czasu wystarczy krem ochronny dla niemowląt i chronienie malucha przed słońcem.

Płyn do kąpieli dla niemowląt

Codzienna pielęgnacja skóry dziecka zaczyna się już od pierwszej kąpieli. Z tego względu, do wody, w której będziesz kąpać maluszka, możesz dodać kilka kropli olejku, delikatnego żelu lub emolientu. Wśród dostępnych kosmetyków wybieraj te, które mają najkrótszy i najprostszy skład. Im mniej skomplikowana lista składników, tym lepiej – zmniejszysz tym samym ryzyko, że skóra bobasa będzie podrażniona lub wystąpi reakcja alergiczna. Na etapie poszukiwania odpowiedniego kosmetyku, zwróć szczególną uwagę na etykiety – najlepiej, aby producent jasno zaznaczył, że dany produkt nadaje się do stosowania już od pierwszego dnia życia dziecka. Tego typu kosmetyki dla noworodków i niemowląt znajdziesz np. na stronie https://www.51015kids.eu/zdrowie-i-uroda/kosmetyki-dla-dzieci/do-ciala.

Jakie inne kosmetyki dla noworodka warto kupić?

Oprócz najbardziej podstawowych kosmetyków niezbędnych do codziennej pielęgnacji skóry bobasa, warto mieć w kosmetyczce dziecka kilka dodatkowych kosmetyków i artykułów higienicznych. Przydadzą się m.in.:

  • chusteczki nawilżane – będą niezastąpione podczas przewijania malca, wycierania rączek czy ulanego pokarmu;
  • olejek na ciemieniuchę – jeśli skóra maluszka pokryła się charakterystycznymi, żółtymi i suchymi strupkami, należy sięgnąć po specjalny olejek na ciemieniuchę i regularnie wyczesywać główkę brzdąca;
  • emolienty – to grupa kosmetyków, która w swoim składzie ma specjalne substancje tłuszczowe działające zmiękczająco i dogłębnie nawilżająco na skórę malca. Będą niezbędne zwłaszcza dla noworodków z atopowym zapaleniem skóry;
  • sól fizjologiczna – może przydać się choćby do przemywania oczu dziecka.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów