Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Badania profilaktyczne dla dorosłych

Artykuł zewnętrzny

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-22 14:08
Lekarka w kitlu i ze stetoskopem na szyi.

W wieku 20 lat możesz wyglądać i czuć się jak okaz zdrowia. Czy na pewno tak jest?

Badanie słuchu

Badanie słuchu to sposób, w jaki lekarze upewniają się, że uszy działają prawidłowo. Z wiekiem wady słuchu stają się coraz bardziej powszechne. Około 14% osób w wieku od 45 do 64 lat ma pewien stopień ubytku. Odsetek ten wzrasta do ponad 30% wśród osób w wieku 65 lat i starszych. Z tego powodu lekarz będzie chciał badać słuch co kilka lat, a nie tylko raz w dorosłym życiu.

Eksperci zalecają, aby osoby dorosłe badały swój słuch co 10 lat do 50 roku życia, a następnie co 3 lata.

Nie wszyscy ludzie wiedzą, że mają ten problem. Możesz nie zdawać sobie sprawy z występowania ubytku słuchu, ponieważ często jest to proces stopniowy. Dlatego tak ważne jest, aby badać uszy i słuch oraz samodzielnie dbać o ich ochronę. Sprawdź audilo.pl, gdzie znajdziesz przydatne produkty.

Ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

Zdrowe serce jest ważne w każdym wieku. Ukończenie 30. roku życia to doskonały moment, aby poważnie podejść do kwestii zapewnienia dobrej kondycji układu sercowo-naczyniowego. Wszyscy dorośli powyżej 20 roku życia powinni kontrolować ciśnienie krwi co dwa lata, a poziom cholesterolu co cztery do sześciu lat.

Chociaż czynniki ryzyka, takie jak otyłość lub cukrzyca zwiększają ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu, to nawet osoby bez tych schorzeń mogą przekroczyć dopuszczalne normy. Każdy z nas powinien się przebadać, niezależnie od tego, jak ocenia swój stan zdrowia.

Kontrola skóry

Wizyta u dermatologa to dobra okazja na rozmowę o takich kwestiach jak trądzik czy produkty przeciwstarzeniowe. Ważne jest, aby dodać do tej listy także badania przesiewowe w kierunku raka skóry.

Większość ludzi czeka z badaniami pod kątem raka skóry do późnej starości, ale ten typ nowotworu może zaatakować osoby w każdym wieku. Czerniak jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u osób w wieku 15-19 lat i pacjentów w wieku 25-29 lat. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku raka skóry, jest to, że wczesna diagnoza prowadzi do lepszych wyników leczenia i mniejszych blizn.

Kolonoskopia

Badanie przesiewowe jelita grubego może być dość niekomfortowym doświadczeniem, przed którym wiele osób się wzbrania. Kolonoskopia jest jednak bardzo ważna dla mężczyzn i kobiet. Lekarze stosują badania przesiewowe jelita grubego w celu wczesnego wykrycia raka i stwierdzenia, czy ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu jest wyższe niż przeciętne.

Przykładowe czynniki ryzyka to występowanie raka jelita grubego w rodzinie, choroby przewlekłe, takie jak zespół jelita drażliwego lub palenie tytoniu. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, musisz porozmawiać z lekarzem o tym, kiedy należy rozpocząć badania i jak często.

Badanie wzroku

Osoby noszące okulary i soczewki kontaktowe znają rutynowy obowiązek corocznego badania wzroku. Lekarze zalecają kompleksowe badanie oczu i wzroku co dwa lata w wieku od 18 do 39 lat. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, 30. rok życia to dobry czas, aby umówić się na wizytę u okulisty.

Badanie oczu może ujawnić inne problemy zdrowotne niezwiązane z oczami, takie jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi czy nowotwory.

Pacjent podczas kontrolnej wizyty u stomatologa.

Przegląd stomatologiczny

Zdrowy uśmiech to szczęśliwy uśmiech, a najlepszym sposobem na jego utrzymanie są regularne wizyty u dentysty. Dorośli powinni poddawać się badaniom w odstępach czasu określonych przez dentystę. Dla przeciętnej osoby oznacza to zazwyczaj przegląd stomatologiczny co najmniej raz w roku.

Kontrole dentystyczne po 30. roku życia są tak ważne, ponieważ stomatolodzy mogą zbadać jamę ustną pod kątem występowania ubytków i chorób dziąseł, mogących powodować poważne problemy zdrowotne w późniejszym życiu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów