Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Preparaty stosowane w profilaktyce miażdżycy

W tej kategorii znajdziesz produkty stosowane w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Dostępne w postaci tabletek, kapsułek, ziół i mieszanek ziołowych do zaparzania itp.


ALLNUTRITION LECITHIN

kapsułki

Allnutrition Lecithin interakcje ulotka kapsułki 90 kaps.

Allnutrition Lecithin

90 kaps.

suplement diety


Ulotka

BUERLECITHIN

płyn

Buerlecithin interakcje ulotka płyn 1 l

Buerlecithin

1 l

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Buerlecithin interakcje ulotka płyn 250 ml

Buerlecithin

250 ml

lek dostępny bez recepty


Ulotka

DOPPELHERZ AKTIV LECYTYNA

kapsułki

Doppelherz Aktiv Lecytyna 1200 Forte interakcje ulotka kapsułki 30 kaps.

Ulotka

L'BIOTICA LECITHINE

kapsułki

Lecithine 1200 Forte interakcje ulotka kapsułki 50 kaps.

Lecithine 1200 Forte

50 kaps.

suplement diety


Ulotka

LECYTYNA APTEO

kapsułki elastyczne

Lecytyna 1200 mg Apteo interakcje ulotka kapsułki elastyczne 40 kaps.

Lecytyna 1200 mg Apteo

40 kaps.

suplement diety


Ulotka

LECYTYNA AVET

kapsułki

Lecytyna 1200 mg Avet interakcje ulotka kapsułki 40 kaps.

Lecytyna 1200 mg Avet

40 kaps.

suplement diety


Ulotka

LECYTYNA DOCTOR LIFE

kapsułki

Lecytyna interakcje ulotka kapsułki 100 kaps.

Lecytyna

100 kaps.

suplement diety


Ulotka

LECYTYNA DR MAX

kapsułki

Dr.Max Lecytyna interakcje ulotka kapsułki 120 kaps.

Dr.Max Lecytyna

120 kaps.

suplement diety


Ulotka

LECYTYNA E

tabletki powlekane

Lecytyna E interakcje ulotka tabletki powlekane 30 tabl.

Lecytyna E

30 tabl.

suplement diety


Ulotka

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca jest chorobą, która dotyczy dużych i średnich tętnic. Mechanizm powstawania choroby związany jest z odkładaniem lipidów wewnątrz ściany naczyń i powstawaniem blaszki miażdżycowej, co powoduje pogrubienie ściany, zwężenie tętnicy, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia przepływu naczyniowego. Zatkanie światła tętnicy następuje w długim okresie czasu – blaszki miażdżycowe mogą odkładać się w tętnicach od wczesnej młodości, a kliniczne objawy choroby pojawiają się dopiero po wielu latach.

Miażdżyca – objawy, przyczyny, zapobieganie

Jakie są objawy miażdżycy?

Miażdżyca jest chorobą przewlekłą i wolno postępującą, której objawy są różne i zależą od lokalizacji naczyniowej blaszki miażdżycowej. Miażdżyca może dotyczyć np. tętnic kończyn dolnych, tętnic wieńcowych, nerkowych czy szyjnych. Wszystkie stany, będące wynikiem utrudnienia przepływu krwi przez tętnice lub pęknięcia blaszki miażdżycowej to typowe powikłania miażdżycy.

Miażdżyca kończyn dolnych powoduje często ból, zaburzenia czucia, ziębnięcie kończyn, drętwienie i bladość skóry. 

W wyniku miażdżycy tętnic wieńcowych, pacjent odczuwa ból za mostkiem, który w początkowym okresie pojawia się podczas wysiłku. Postęp choroby prowadzi do występowania dolegliwości bólowych również w okresach spoczynku. Pęknięcie blaszki miażdżycowej, która umiejscowiona jest w obrębie tętnicy wieńcowej, grozi zawałem serca.

Zablokowanie tętnic doprowadzających krew do mózgu może skutkować wspomnianymi wcześniej zaburzeniami widzenia i czucia, a także zaburzeniami świadomości, drętwieniem i niedowładem kończyn. Stanem zagrażającym życiu jest udar mózgu.

Co przyczynia się do rozwoju miażdżycy?

Główne czynniki ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych można modyfikować. Należą do nich:

 • nieprawidłowe żywienie;
 • palenie tytoniu;
 • niska aktywność fizyczna;
 • wysokie ciśnienie tętnicze;
 • podwyższone stężenie cholesterolu LDL w osoczu;
 • podwyższone stężenie triglicerydów w osoczu;
 • obniżone stężenie cholesterolu HDL w osoczu;
 • stan przedcukrzycowy lub cukrzyca;
 • nadwaga lub otyłość.

Miażdżyca – jak zapobiegać? 

Niezwykle ważnym aspektem przeciwdziałania miażdżycy od najmłodszych jest promocja określonego stylu życia, który zmniejsza ryzyko rozwoju schorzenia. Profilaktyka miażdżycy obejmuje przede wszystkim: regularną aktywność fizyczna, dietę bogata w warzywa i owoce, a ubogą w przetworzoną żywność, czerwone mięso i produkty zawierające duże ilości sodu i tłuszczów nasyconych oraz unikanie używek. W zapobieganiu miażdżycy przydatna jest także kontrola masy ciała oraz ciśnienia krwi. Skutecznym sposobem na zapobieganie miażdżycy tętnic są badania kontrolne, a co najważniejsze reagowanie na zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL i triglicerygów.

Jak walczyć z miażdżycą?

W pierwszej kolejności należy zweryfikować dietę. Profilaktykę miażdżycy tętnic warto zacząć od właściwego jadłospisu. Żywienie polega na znacznym ograniczeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych oraz zwiększeniu spożycia owoców, warzyw i błonnika. Najbardziej polecaną dietą dla pacjentów ze zwiększonym ryzykiem miażdżycy jest dieta śródziemnomorska (duża ilości mało słodkich owoców, warzyw, produktów zbożowych z pełnego ziarna, nasion roślin strączkowych, oleju z oliwek oraz ograniczenie tłustych ryb, mleka, jogurtów i sera oraz mięsa – wszystkie te produkty powinny być chude).

W zapobieganiu miażdżycy można stosować antyoksydanty, czyli witaminę C i witaminę E, sok z granatów, czosnek, siemię lniane, czarnuszkę siewną, ostropest plamisty, a także karczochy, kurkumę, zieloną herbatę, wiesiołek. Przeciwutleniacze zapobiegają rozwojowi miażdżycy, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz spowalniają neurodegenerację komórek nerwowych.

Jak usunąć blaszki miażdżycowe?

Nie ma takiego sposobu, by bez interwencji lekarskiej pozbyć się złogów, które wytworzyły się już w tętnicach. Jeśli do tego doszło, specjalista podejmie decyzję o tym, czy konieczne będzie np. wszczepienie bajpasów, by układ krwionośny mógł prawidłowo funkcjonować.
Możliwe jest ograniczenie tempa przyrostu blaszki miażdżycowej, poprzez kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi i realizację zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej.

Jakie leki bez recepty lub suplementy diety pomagają zwalczać miażdżycę?

Leczenie naturalne miażdżycy kończyn dolnych lub innych naczyń krwionośnych warto rozpocząć od cynamonu, kurkumy oraz czosnku, a także czerwonego fermentowanego ryżu. Ważne jest też pilnowanie odpowiedniej podaży kwasów omega-3 i omega-6, a także produktów bogatych w witaminę C i flawonoidy.

Wśród ziół stosowanych na miażdżycę tętnic wymienia się również: krwawnik, nawłoć, dziurawiec, rdest ptasi, miłorząb, ziele jemioły i owoce kasztana. Połączenie takich ziół oczyszczających naczynia krwionośne daje najlepsze rezultaty, dlatego warto wybierać preparaty oparte na tego rodzaju składnikach.

Jakie leki na receptę stosuje się w leczeniu miażdżycy?

Czasami jednak sama zmiana stylu życia nie wystarcza, aby kontrolować poziom cholesterolu. Wówczas wdraża się leczenie farmakologiczne miażdżycy. W leczeniu miażdżycy najczęściej stosuje się statyny (np. atorwastatyna, rosuwastatyna, simvastatyna), fibraty (np. fenofibrat, gemfibrozil), ezetymib, klopidogrel, tiklopidynę i inne leki przeciwzakrzepowe.