Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty zawierające wapń służą do uzupełniania niedoborów tego pierwiastka w organizmie. Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym organizmu, który współtworzy tkankę kostną, wpływa na działanie licznych enzymów, kurczliwość mięśni, a także jest niezbędnym elementem procesu krzepnięcia krwi. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwwysiękowe, przeciwobrzękowe, przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Największe zapotrzebowanie na wapń wykazują dzieci oraz młodzież, kobiety w ostatnim trymestrze ciąży, w okresie karmienia piersią oraz po 50. roku życia. Preparaty zawierające wapń i witaminę D stosowane są w celu wzmocnienia kości, w szczególności u pacjentów z osteoporozą, kobiet w okresie okołomenopauzalnym, osób o ograniczonej aktywności fizycznej i po długotrwałych unieruchomieniach (np. Vitrum Calcium + Vit.D3, Calperos Duo). W tej kategorii można znaleźć również preparaty wapnia łagodzące objawy alergii (np. Calcium Pliva, Allertec wapno plus).
Makro- i mikroelementy
Wapń jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie człowieka. Oczywiste jest, że stanowi on podstawowy materiał budulcowy kości i zębów, ale warto poznać również inne jego funkcje. Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego warto zadbać o dostarczanie odpowiedniej jego ilości wraz z dietą lub o jego suplementację. Jakie są najlepsze źródła wapnia? Czym objawiają się jego niedobory? Czy nadmiar wapnia może być szkodliwy?
Makroelementy to składniki mineralne, stanowiące co najmniej 0,01% suchej masy każdego organizmu. U ludzi makroelementami nazywa się pierwiastki, na które zapotrzebowanie w diecie jest większe niż 100 mg/dobę. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie ich syntetyzować, a więc powinny być one dostarczane w odpowiedniej ilości wraz z pokarmem. Do makroelementów zalicza się: wodór, węgiel, tlen, azot, sód, fosfor, siarkę, potas, chlor, magnez oraz wapń. Pełnią one szereg istotnych funkcji, między innymi stanowią budulec szkieletu oraz tkanek miękkich, pomagają w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej oraz wchodzą w skład hormonów, enzymów i witamin.
W organizmie ludzkim znajduje się od 900 g do 1500 g wapnia, a 99% tej ilości zgromadzone jest w kościach i zębach, gdzie stanowi podstawowy składnik budulcowy. Nie jest to jednak jego jedyna rola. Jakie jeszcze funkcję pełni wapń? Pierwiastek ten:
Przyjmuje się, że średnie dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 1000 mg, jednak zwiększa się ono w okresie intensywnego wzrostu oraz w podeszłym wieku. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta także w czasie ciąży oraz laktacji, jednak dzięki naturalnym mechanizmom adaptacyjnym, np. przez zwiększenie efektywności wchłaniania wapnia, zostaje ono na tym samym poziomie, co u kobiet niekarmiących oraz nieciężarnych w danym wieku. Poniżej przedstawiono normy zalecanego dziennego spożycia wapnia w poszczególnych grupach wiekowych, zgodne z aktualnymi wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Główne przyczyny niedoboru wapnia to niedostateczne dostarczanie go wraz z pożywieniem lub spożywanie potraw bogatych w składniki zaburzające wchłanianie wapnia, np. szczawiany (szpinak, rabarbar) oraz fityniany (mąka sezamowa, siemię lniane). Do wystąpienia niedoborów wapnia może przyczynić się zbyt mała ilość witaminy D3 w organizmie lub niedobór parathormonu. Wchłanianie wapnia może być także zaburzone przez niektóre choroby (np. celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna) oraz stosowanie niektórych leków.
Niedobór wapnia początkowo objawia się skurczami mięśni, mrowieniem kończyn, bólem pleców, bólem stawów, przemęczeniem, zwolnieniem tętna oraz zaburzeniem snu. Zignorowanie tych objawów prowadzić może do pogłębiania się niedoboru i w efekcie wystąpienia trudności w chodzeniu, powstawania ubytków w zębach, pojawienia się stanów lękowych, zaburzenia wzrostu oraz wystąpienia krzywicy u dzieci i osteoporozy u osób starszych. Poważne niedobory mogą prowadzić do tężyczki.
Bez wątpienia najpopularniejszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetworów – kefiry, maślanki czy jogurty, ale mogą to być także:
W wielu przypadkach dostarczanie wapnia w diecie jest niewystarczające. W takiej sytuacji niezbędna jest jego dodatkowa suplementacja. Na półkach aptecznych spotkać można wiele preparatów z wapniem. Występuje on pod postacią soli, najpopularniejsze z nich to węglan wapnia oraz laktoglukonian wapnia.
Dostępność preparatu w pobliskiej aptece możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl
Wchłanialność wapnia można zwiększyć przyjmując witaminę D3 oraz K2, dlatego wiele preparatów aptecznych z wapniem mają w składzie dodatkowo przynajmniej jedną z tych substancji.
Przyjmowanie preparatów z wapniem warto skonsultować z lekarzem, ponieważ zbyt duży poziom wapnia w organizmie może być szkodliwy dla zdrowia.