Kiedy stosujemy Piloxidil?
Łysienia typu męskiego (alopecia androgenetica) u mężczyzn oraz u kobiet. Preparat jest najbardziej skuteczny we wczesnych fazach procesu łysienia. Zaprzestanie kuracji powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.
Piloxidil - działanie
Preparat PILOXIDIL zawiera biologicznie czynny związek chemiczny, minoksydyl, działający stymulująco na mieszki włosowe (m.in. odwraca proces ich miniaturyzacji w łysieniu typu męskiego). Stosowany miejscowo; do krwi przenika w minimalnej ilości. Zahamowanie wypadania włosów obserwuje się w drugim miesiącu stosowania preparatu, natomiast pierwszy efekt w postaci cienkich włosków widoczny jest najczęściej po 4 do 6 miesiącach leczenia.
Jaki jest skład Piloxidil?
1 ml płynu zawiera:
Substancja czynna:
- Minoksydyl 20 mg
- Substancje pomocnicze:
- Etanol 0,7 ml
- Glikol propylenowy 0,15 ml
- Woda destylowana do 1,0 ml
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Piloxidil?
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią, schorzenia skóry głowy, np. nasilone zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry lub łuszczycy z objawami związanymi z przerwaniem ciągłości naskórka w miejscu podawania leku.
Piloxidil – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Najczęściej występujące działania niepożądane po stosowaniu miejscowo roztworu minoksydylu to zwykle łagodne i często samoistnie ustępujące zmiany skórne w okolicy aplikacji, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, suchość i łuszczenie się skóry. Rzadko obserwuje się inne miejscowe działania niepożądane jak: nadmierne owłosienie w miejscach niestosowania leku a w pojedynczych wypadkach takie jak odbarwianie włosów, wypadanie włosów, zapalenie mieszków włosowych. Z ogólnych działań niepożądanych niezbyt często mogą pojawiać się reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, rumień, nieżyt nosa, obrzęk twarzy). Bardzo rzadko lub w pojedynczych przypadkach notuje się takie ogólne działania niepożądane jak bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie pustki w głowie, zapalenie nerwów, ból wielomięśniowy (polimialgia), bóle w klatce piersiowej, obrzęki, wahania ciśnienia krwi, kołatanie serca, zmiany w częstości akcji serca, zaburzenia widzenia, zmiany w odczuwaniu smaku, nietolerancja papierosów. Dla tych działań niepożądanych nie ustalono jednak związku przyczynowego między ich występowaniem a stosowaniem miejscowo minoksydylu. Niektóre z nich mogą wystąpić w wyniku niewłaściwego stosowania leku.
Przed zastosowaniem należy sprawdzić termin ważności podany na opakowaniu, nie stosować leku po upływie tego terminu.
Piloxidil - dawkowanie
Płyn do stosowania na skórę głowy. 2 razy dziennie (co 12 godzin) po 1,0 ml płynu. Za pomocą zakraplacza z podziałką (na rurce zakraplacza oznaczone są wielkości 0,5 i 1,0 ml) lub przy pomocy pompki (1,0 ml uzyskuje się po 5-krotnym naciśnięciu przycisku pompki) nanosi się kroplami lek na suchą skórę głowy w miejscach wypadania włosów i lekko rozciera opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Konieczne jest dokładne umycie rąk po zastosowaniu preparatu. Nie należy przekraczać sumarycznej dawki 2,0 ml leku na dobę a także nie stosować na inne części ciała. Nie powinno się myć włosów i głowy do 4 godzin po zastosowaniu leku. Nie należy zwiększać dawek ani częstotliwości stosowania leku przy opuszczeniu dawkowania, tylko kontynuować normalnie leczenie.