Sprawdzamy dostępność
leków w 10 929 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki na zaparcia - Leki i środki na przeczyszczenie
W tej kategorii znajdziesz produkty stosowane w łagodzeniu i przeciwdziałaniu zaparciom oraz o działaniu przeczyszczającym.
Leki stosowane w zaparciach i przeczyszczające
Co to są leki przeczyszczające i w jakim celu się je stosuje?
W grupie leków przeczyszczających można znaleźć produkty roślinne lub substancje chemiczne, które wzmagają ruchy perystaltyczne jelit lub rozluźniają stolec i przyśpieszają w ten sposób wypróżnienie. Środki przeczyszczające stosowane są najczęściej przy zaparciach, zwykle doustnie lub w postaci czopków. Niektóre solne leki przeczyszczające, a także działające pobudzająco lub poślizgowo, są stosowane do oczyszczenia jelita grubego w celu wykonania kolonoskopii. W takich przypadkach można je podawać w postaci doustnych roztworów lub we wlewach doodbytniczych.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Kolonoskopia jest badaniem polegającym na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika (kolonoskopu) i obejrzeniu całego jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych narzędzi istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki jelita do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej.
Przed planowanym badaniem pacjent musi zastosować się do zaleceń. Przygotowania należy rozpocząć na 5 dni przed wyznaczoną datą badania, wprowadzając dietę ubogoresztkową. Jednak najistotniejszy element przygotowawczy to zastosowanie preparatu oczyszczającego jelita. Stosowanie doustnych preparatów przeczyszczających jest niezbędne przed przeprowadzeniem jakichkolwiek badań lub zabiegów diagnostycznych wymagających oczyszczonych jelit, np. kolonoskopia lub obrazowanie radiograficzne. Lekarz kierujący pacjenta na kolonoskopię przepisuje lek oczyszczający jelita (np. pikosiarczan sodu w połączeniu z cytrynianem magnezu) i udziela stosownych zaleceń w kwestii przygotowania preparatu i czasu jego przyjęcia. Przestrzeganie tych zaleceń jest niezwykle istotne dla powodzenia badania, gdyż niewłaściwe oczyszczenie jelit uniemożliwia przeprowadzenie badania.
Jakie można wyróżnić grupy leków przeczyszczających?
Środki przeczyszczające można podzielić ze względu na ich mechanizm działania:
- Środki zwiększające objętość mas kałowych (pęczniejące)
- Środki zmiękczające masy kałowe i surfaktanty (ułatwiające pasaż)
- Środki powlekające i zmiękczające
- Osmotyczne środki przeczyszczające
- Drażniące (pobudzające, kontaktowe) środki przeczyszczające
Czy długotrwałe stosowanie leków może być niebezpieczne?
Środki przeczyszczające stosowane przez dłuższy czas mogą powodować liczne skutki uboczne, m.in.: odwodnienie, utratę potasu, magnezu, wapnia, zakażenia układu moczowego, obrzęki oraz krwawienie z odbytu. Należy także zaznaczyć, że osoby stosujące przewlekle leki na zaparcia uzależniają się od nich, co powoduje nieustanną konieczność farmakologicznego wspomagania wypróżnienia. Chroniczne nadużywanie leków przeczyszczających prowadzi do zaniku napięcia mięśni odbytnicy i pojawienia się guzków krwawniczych. Po odstawieniu leków występują uporczywe zaparcia i pacjentowi bardzo trudno jest wrócić do naturalnego rytmu wypróżnień. Konieczna będzie konsultacja lekarska, w celu zmiany stosowanych leków. Wskazana jest także wizyta u dietetyka, który właściwie dobierze dietę i wskaże produkty spożywcze usprawniające pracę jelit.