Kiedy stosujemy Ziele Nostrzyka?
Surowiec jest najczęściej stosowany w zapaleniu żył i żylakach oraz zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, wrzodach i czyrakach.
Ziele Nostrzyka - działanie
Ziele nostrzyka wywiera działanie na krew i na ściany naczyń krwionośnych. Wyciągi podane doustnie powodują nieznaczne zmniejszenie krzepliwości krwi, a co za tym idzie zmniejsza niebezpieczeństwo powstania zakrzepów. Dochodzi do poprawy przepływu krwi przez naczynia żylne i włosowate, co polepsza krążenie obwodowe i mózgowe. Równocześnie dochodzi do zwiększenia odporności ścian naczyń krwionośnych na szkodliwe metabolity endogenne np.: histamina, serotonina, toksyny bakteryjne. Związki kumarynowe zawarte w nostrzyku powodują poprawę krążenia chłonki. Surowiec wykazuje także działanie przeciwzapalne i słabe uspokajające. Zewnętrznie ziele nostrzyka działa na skórę odmiękczająco i przyspiesza gojenie ran.
Surowiec jest najczęściej stosowany w zapaleniu żył i żylakach oraz zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, wrzodach i czyrakach.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Ziele Nostrzyka?
Nie stosować na uszkodzoną skórę.
Ziele Nostrzyka - dawkowanie
1 łyżkę ziela (2,5 g) zalać 1 – 1,5 szklanki wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 10 minut. Ciepłego naparu użyć do przygotowania okładów na chore miejsce.