Tibelia interakcje ulotka tabletki 2,5 mg 30 tabl.

Brak informacji o dostępności produktu

 

Tibelia tabletki | 2,5 mg | 30 tabl.


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Tibolonum
Podmiot odpowiedzialny: MITHRA PHARMACEUTICALS S.A.



Opis produktu Tibelia

Kiedy stosujemy lek Tibelia?

• Leczenie objawów niedoboru estrogenu u kobiet po menopauzie (więcej niż rok po menopauzie).

• Zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie obarczonych wysokim ryzykiem przyszłych złamań, u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych produktów leczniczych zatwierdzonych do zapobiegania osteoporozie. (patrz CHPL : również punkt 5.1)

W przypadku wszystkich kobiet decyzja o przepisaniu produktu leczniczego Tibelia powinna być oparta na ocenie ogólnego ryzyka występującego u danej pacjentki oraz, w szczególności w przypadku kobiet powyżej 60. roku życia, uwzględniać ryzyko udaru mózgu (patrz CHPL : punkt 4.4 i 4.8).


Jaki jest skład leku Tibelia?

Każda tabletka zawiera 2,5 mg tybolonu .

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: każda tabletka zawiera 43,2 mg laktozy jednowodnej Pełen wykaz substancji pomocniczych, patrz CHPL : punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Tibelia?

- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w CHPL w punkcie 6.1

Ciąża i laktacja

- Zdiagnozowany lub przebyty rak piersi bądź podejrzenie raka piersi - produkt leczniczy Tibelia zwiększał ryzyko wznowy raka piersi w badaniu kontrolowanym placebo.

Diagnoza lub podejrzenie złośliwych nowotworów estrogenozależnych (np. rak endometrium)

Niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych

Nieleczona hiperplazja endometrium

- Przebyta lub występująca obecnie żylna choroba zatorowo-zakrzepowa (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna)

- Zdiagnozowane zaburzenia trombofiliczne (na przykład niedobór białka C, białka S lub antytrombiny; patrz CHPL : punkt 4.4).

- Jakakolwiek choroba zakrzepowo-zatorowa naczyń tętniczych w wywiadzie (np. dusznica bolesna, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu lub przemijający atak niedokrwienny (TIA)).

- Ostra choroba wątroby lub choroba wątroby w wywiadzie, jeśli wskaźniki wątrobowe nie powróciły do normy - Porfiria.


Tibelia – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

w CHPL w punkcie tym opisane są działania niepożądane odnotowane w 21 kontrolowanych badaniach z zastosowaniem placebo (włączając badanie LIFT), w których 4079 kobiet otrzymywało dawki terapeutyczne (1,25 mg lub 2,5 mg) produktu leczniczego Tibelia , a 3476 kobiet otrzymywało placebo. Czas trwania leczenia w tych badaniach wynosił od 2 miesięcy do 4,5 lat. W tabeli 1 przedstawiono działania niepożądane, które wystąpiły istotnie statystycznie częściej podczas leczenia produktem leczniczym Tibelia niż podczas podawania placebo.

Tabela 1. Działania niepożądane związanie ze stosowaniem produktu leczniczego Tibelia

Klasyfikacja układów i narządów

Często

(> 1/100 do < 1/10)

Niezbyt często

(> 1/1000 do < 1/100)

Rzadko

(> 1/10 000 do < 1/1 000)

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

 

Obrzęk**

 

Zaburzenia żołądka i

jelit

Ból podbrzusza

Dyskomfort w jamie brzusznej**

 

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Nietypowe nadmierne owłosienie

Trądzik

Swiąd **

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Upławy

Zgrubienie warstw endometrium Krwotok pomenopauzalny

Tkliwość piersi Swiąd narządów płciowych Grzybica pochwy

Krwotok z pochwy

Ból w obrębie miednicy

Dysplazja szyjki macicy

Dyskomfort piersi

Zakażenia grzybicze

Grzybica pochwy Ból brodawek sutkowych

 

Wydzielina z narządu rodnego

Zapalenie sromu i pochwy

Badania diagnostyczne Zwiększenie masy ciała Nieprawidłowy wymaz z szyjki macicy*

*Większość dotyczyła zmian łagodnych. Patologia szyjki macicy (rak szyjki macicy) nie była zwiększona podczas leczenia produktem leczniczym Tibelia w porównaniu z placebo.

**Te działania niepożądane stwierdzono w wyniku nadzoru po wprowadzeniu do obrotu. Kategorię częstości określono na podstawie istotnych badań klinicznych.

W stosowaniu po wprowadzeniu do obrotu zaobserwowano inne działania niepożądane, które obejmowały: zawroty głowy, wysypkę, łojotokowe zapalenie skóry, bóle głowy, migrenę, zaburzenia wzroku (w tym nieostre widzenie), przygnębienie, oddziaływanie na układ mięśniowo-szkieletowy, takie jak artralgia lub mialgia, oraz zmiany wskaźników wątrobowych.

Rak piersi

U kobiet stosujących złożoną terapię estrogenowo-progestagenową dłużej niż 5 lat odnotowuje się nawet 2krotne zwiększenie ryzyka rozwoju raka piersi.

U kobiet stosujących terapię z użyciem wyłącznie estrogenów i tybolonu wzrost ryzyka jest znacznie mniejszy niż u kobiet stosujących złożoną terapię estrogenowo-progestagenową.

Poziom ryzyka zależy od długości czasu stosowania terapii (patrz CHPL : punkt 4.4).

Poniżej przedstawione są wyniki największego badania epidemiologicznego ( MWS ).

Tabela 2. Badanie Million Women Study - oszacowane dodatkowe ryzyko rozwoju raka piersi po 5 latach stosowania terapii

Przedział wiekowy

(w latach)

Dodatkowe przypadki na

1000 osób niestosujących wcześniej HTZ w ciągu 5 lat (*2)

Współczynnik ryzyka

(95% CI) (*3)

Dodatkowe przypadki na 1000 osób stosujących HTZ w ciągu 5 lat (95% CI)

Wyłącznie estrogenową HTZ

50-65

9-12

1,2

1-2 (0-3)

Złożona terapia estrogenowo-progestagenowa

50-65

9-12

1,7

6 (5-7)

Tybolon

50-65

9-12

1,3

3 (0-6)

*2: Na podstawie danych wyjściowych dotyczących występowania w krajach rozwiniętych

*3: Ogólny współczynnik ryzyka. Współczynnik ryzyka nie jest wartością stałą i zwiększa się wraz z czasem stosowania terapii.

Ryzyko rozwoju raka endometrium

Kobiety po menopauzie z zachowana macica

Ryzyko rozwoju raka endometrium wynosi 5 przypadków na 1000 kobiet z zachowaną macicą niestosujących HTZ ani tybolonu .

Randomizowane, kontrolowane placebo badanie z udziałem kobiet, u których nie wykonano badań przesiewowych w kierunku nieprawidłowości endometrium w CHPL w punkcie wyjścia, a zatem odzwierciedlało praktykę kliniczną, wykazało największe ryzyko rozwoju raka endometrium (badanie LIFT, średnia wieku 68 lat). W badaniu tym po 2,9 roku w grupie placebo (n=1773) nie stwierdzono ani jednego przypadku raka endometrium w porównaniu do 4 przypadków raka endometrium w grupie przyjmującej produkt leczniczy Tibelia (n=1746). Odpowiada to rozpoznaniu 0,8 dodatkowego przypadku raka endometrium na każde 1000 kobiet przyjmujących produkt leczniczy Tibelia przez 1 rok w ramach tego badania (patrz CHPL : punkt 4.4).

Rak jajnika

Stosowanie wyłącznie estrogenowej lub estrogenowo-progestagenowej HTZ wiązano z nieznacznym zwiększeniem ryzyka rozwoju raka jajnika (patrz CHPL : punkt 4.4).

Metaanaliza 52 badań epidemiologicznych wykazała zwiększone ryzyko rozwoju raka jajnika u kobiet obecnie stosujących HTZ w porównaniu do kobiet, które nigdy nie stosowały HTZ (RR 1,43; 95% CI; 1,311,56). W przypadku kobiet w wieku od 50 do 54 lat stosujących HTZ przez 5 lat oznacza to 1 dodatkowych przypadek na 2000 pacjentek. W przypadku kobiet w wieku od 50 do 54 lat, które nie stosują HTZ, rak

jajnika zostanie zdiagnozowany w ciągu 5 lat u około 2 kobiet na 2000.

W badaniu Million Women Study wykazano 1 dodatkowy przypadek choroby na 2500 kobiet stosujących tybolon przez 5 lat (patrz CHPL : punkt 4.4).

Ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ)

HTZ wiązana jest z 1,3-3-krotnym zwiększeniem względnego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), np. zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej. Wystąpienie powyższych epizodów jest bardziej prawdopodobne w pierwszym roku stosowania HTZ (patrz CHPL : punkt 4.4).

Poniżej przedstawiono wyniki badań WIII.

Tabela 3. Badania WHI - dodatkowe ryzyko rozwoju ŻChZZ w ciągu 5 lat stosowania terapii

Przedział wiekowy (w latach)

Częstość występowania na 1000 kobiet w grupie placebo w ciągu 5 lat

Współczynnik ryzyka

(95% CI)

Dodatkowe przypadki na 1000 kobiet stosujących HTZ

Doustna terapia estrogenowa (*4)

   

50-59

7

1,2 (0,6-2,4)

1 (-3-10)

Doustna terapia estrogenowo-progestagenowa

   

50-59

4

2,3(1,2-4,3)

5(1-13)

*4: Badanie z udziałem kobiet po usunięciu macicy

Ryzyko choroby niedokrwiennej serca

Ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest nieznacznie większe u kobiet stosujących estrogenowoprogestagenową HTZ w wieku powyżej 60 lat (patrz CHPL : punkt 4.4). Nie istnieją dane wskazujące na to, że ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego podczas stosowania tybolonu różni się od ryzyka związanego ze stosowaniem innych rodzajów HTZ.

Ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego

Względne ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego nie zależy od wieku ani długości czasu stosowania terapii, jednakże ponieważ ryzyko wyjściowe jest ściśle zależne od wieku, ogólne ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego u kobiet stosujących HTZ lub tybolon zwiększa się wraz z wiekiem, patrz CHPL : punkt 4.4.

Zastosowanie tylko estrogenu i progestagenu z estrogenem związane jest z do 1,5 krotnie większym względnym ryzykiem udaru niedokrwiennego. Ryzyko udaru krwotocznego, nie zwiększa się w czasie stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

W randomizowanym , kontrolowanym badaniu trwającym 2 lata i 9 miesięcy oszacowano, że ryzyko wystąpienia udaru mózgu u kobiet (średnia wieku 68 lat), które stosowały produkt leczniczy Tibelia w dawce 1,25 mg (28/2249) było 2,2-krotnie większe niż w grupie placebo (13/2257). W większości przypadków (80%) był to udar niedokrwienny.

- Wyjściowe ryzyko wystąpienia udaru mózgu ściśle zależy od wieku. W związku z tym wyjściową częstość występowania udaru mózgu po 5 latach szacuje się na 3 przypadki na 1000 kobiet w przedziale wiekowym 50-59 lat i 11 przypadków na 1000 kobiet w przedziale wiekowym 60-69 lat.

- U kobiet stosujących produkt leczniczy Tibelia przez 5 lat liczba dodatkowych przypadków może wynieść 4 na 1000 kobiet w wieku 50-59 lat i 13 dodatkowych przypadków na 1000 kobiet w wieku 60-69 lat.

Tabela 4. Badania WHI - dodatkowe ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego w ciągu 5 lat stosowania terapii

Przedział wiekowy

(w latach)

Częstość występowania na 1000 kobiet w

grupie placebo w ciaeu 5 lat

Współczynnik ryzyka

(95% CI)

Dodatkowe przypadki na 1000

kobiet stosujących HTZ w ciągu 5 lat

50-59

8

1.3(1.1-1.6)

3(1-5)

Choroby pęcherzyka żółciowego

Choroby skóry i tkanki podskórnej: ostuda, rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty, plamica naczyniowa Możliwa demencja u kobiet w wieku powyżej 65 lat (patrz CHPL : punkt 4.4)

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C PL-02 222 Warszawa

Tel.:+ 48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.


Tibelia - dawkowanie leku

Dawkowanie

Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę. Tabletkę należy popić wodą lub innym napojem. Najlepiej przyjmować tabletkę zawsze o tej samej porze.

Przy wprowadzaniu i kontynuacji leczenia objawów pomenopauzalnych należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę produktu leczniczego przez najkrótszy okres (patrz CHPL : również punkt 4.4).

Podczas leczenia produktem leczniczym Tibelia nie należy podawać osobnego progestagenu .

Rozpoczęcie leczenia produktem leczniczym Tibelia

Kobiety przechodzące naturalną menopauzę powinny rozpocząć leczenie produktem leczniczym Tibelia co najmniej 12 miesięcy od ostatniego naturalnego krwawienia. W przypadku menopauzy chirurgicznej leczenie produktem leczniczym Tibelia można rozpocząć natychmiast. Kobiety leczone analogiem hormonu uwalniającego gonadotropinę ( GnRH ), na przykład z powodu endometriozy, mogą rozpocząć leczenie produktem leczniczym Tibelia natychmiast.

Jakiekolwiek przypadki nieregularnego/nieplanowego krwawienia z pochwy (zarówno u kobiet stosujących HTZ, jak i niestosujących HTZ) należy zbadać w celu wykluczenia złośliwego procesu rozrostowego przed rozpoczęciem stosowania produktu leczniczego Tibelia ( patrz CHPL : punkt 4.3).

Przejście od produktu sekwencyjnej lub ciągłej złożonej HTZ

W przypadku przejścia od produktu sekwencyjnej HTZ leczenie produktem leczniczym Tibelia należy rozpocząć następnego dnia po zakończeniu stosowania poprzedniego leczenia. W przypadku przejścia od produktu ciągłej złożonej HTZ leczenie można rozpocząć w dowolnym momencie.

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki

Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, chyba że od planowej godziny przyjęcia minęło więcej niż 12 godzin. Jeśli minęło więcej niż 12 godzin, należy pominąć dawkę i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Pominięcie dawki może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia i plamienia przełomowego.

Dzieci i młodzież

Nie ma uzasadnienia dla stosowania produktu leczniczego Tibelia u dzieci i młodzieży.

Osoby w podeszłym wieku

Nie ma potrzeby dostosowywania dawki dla osób w podeszłym wieku. Doświadczenie w leczeniu kobiet powyżej 65. roku życia jest ograniczone.

Sposób podawania Podanie doustne


Tibelia – jakie środki ostrożności należy zachować?

Do leczenia objawów pomenopauzalnych produkt leczniczy Tibelia należy wprowadzać jedynie w przypadku, gdy objawy negatywnie wpływają na jakość życia. We wszystkich przypadkach należy co najmniej raz do roku dokładnie oceniać stosunek korzyści do ryzyka, a leczenie produktem leczniczym Tibelia należy kontynuować jedynie w przypadku gdy korzyści są większe niż ryzyko.

W przypadku każdej kobiety należy dokładnie ocenić ryzyko udaru mózgu, raka piersi, a w przypadku kobiet z zachowaną macicą - raka endometrium (patrz CHPL : poniżej i w CHPL w punkcie 4.8), z uwzględnieniem indywidualnych czynników ryzyka oraz częstości występowania i cech charakterystycznych obu rodzajów raka i udaru mózgu, pod kątem ich odpowiedzi na leczenie, zachorowalności i śmiertelności.

Dowody dotyczące ryzyka związanego z HTZ lub tybolonem w leczeniu przedwczesnej menopauzy są ograniczone. Jednak ze względu na niski poziom bezwzględnego ryzyka u młodych kobiet, stosunek korzyści do ryzyka u tych kobiet może być bardziej korzystny niż u starszych kobiet.

Badanie lekarskie, wizyty kontrolne

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem HTZ lub leczenia tybolonem powinien zostać zebrany dokładny wywiad, w tym wywiad rodzinny. Badanie przedmiotowe (uwzględniające miednicę i piersi) powinno opierać się na wskazówkach z wywiadu, jak również na przeciwwskazaniach i środkach ostrożności. Podczas trwania leczenia zalecane są wizyty kontrolne o częstości i charakterze właściwym dla każdej pacjentki. Kobiety powinny zostać poinformowane, jakie zmiany w obrębie piersi należy zgłosić lekarzowi lub pielęgniarce (patrz CHPL : punkt „Rak piersi" poniżej). Badania, w tym odpowiednie badania obrazowe, np. mammografię, należy wykonywać zgodnie z obecnie obowiązującymi praktykami dotyczącymi badań przesiewowych dostosowanymi do wymogów klinicznych poszczególnych pacjentek.

Stany wymagające nadzoru

W przypadku występowania poniższych schorzeń, ich wystąpienia w przeszłości i (lub) nasilenia podczas ciąży bądź wcześniejszego leczenia hormonalnego pacjentka powinna zostać poddana ścisłemu nadzorowi. Należy wziąć pod uwagę, że schorzenia te mogą nawrócić lub ulec nasileniu podczas leczenia produktem leczniczym Tibelia . W szczególności dotyczy to następujących schorzeń:

mięśniak gładkokomórkowy (mięśniaki macicy) lub endometrioza;

czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (patrz CHPL : poniżej);

- czynniki ryzyka wystąpienia nowotworów estrogenozależnych , np. rak piersi u krewnych pierwszego stopnia;

nadciśnienie tętnicze;

choroby wątroby (np. gruczolak wątroby);

cukrzyca ze zmianami naczyniowymi lub bez zmian naczyniowych; kamica żółciowa;

migrena lub bóle głowy (silne); toczeń rumieniowaty układowy;

hiperplazja endometrium w wywiadzie (patrz CHPL : poniżej); padaczka; astma; otoskleroza.

Wskazania do bezzwłocznego przerwania terapii:

Leczenie powinno zostać przerwane w przypadku stwierdzenia przeciwwskazania oraz w przypadku wystąpienia:

żółtaczki lub zaburzeń czynności wątroby;

istotnego wzrostu ciśnienia krwi;

de novo bólu głowy o charakterze migrenowym;

ciąży.

Hiperplazja i rak endometrium

Dane dostępne z randomizowanych , kontrolowanych badań są sprzeczne, jakkolwiek badania obserwacyjne zgodnie wykazały zwiększone ryzyko występowania raka endometrium u kobiet, którym przepisywano produkt leczniczy Tibelia w normalnej praktyce klinicznej (patrz CHPL : również punkt 4.8). W badaniach tych ryzyko wzrastało wraz z czasem stosowania. Na podstawie badań ultrasonograficznych dopochwowych ustalono, że tybolon zwiększa grubość endometrium.

Podczas pierwszych miesięcy leczenia mogą wystąpić krwawienia i plamienia przełomowe (patrz CHPL : punkt 5.1). Należy poinformować pacjentkę o konieczności zgłoszenia każdego krwawienia lub plamienia przełomowego, jeżeli utrzymuje się ono po 6 miesiącach leczenia, wystąpi po tym czasie lub utrzymuje się po zaprzestaniu leczenia. Pacjentka powinna zostać poddana badaniu ginekologicznemu, w tym biopsji endometrium, w celu wykluczenia złośliwego procesu rozrostowego endometrium.

Rak piersi

Dowody dotyczące ryzyka raka piersi w skojarzeniu z tybolonem nie są jednoznaczne. Badanie Million Women Study ( MWS ) wykazało znacznie zwiększone ryzyko raka piersi u kobiet przyjmujących tybolon w dawce 2,5 mg. Ryzyko to staje się widoczne po kilku latach stosowania i zwiększa się z czasem stosowania terapii, jednakże wraca do poziomu początkowego w ciągu kilku (maksymalnie pięciu) lat po zaprzestaniu leczenia (patrz CHPL : punkt 4.8). Wyników tych nie potwierdzono w badaniu z wykorzystaniem bazy danych General Practice Research Database ( GPRD ). HTZ, w szczególności złożona terapia estrogenowo-progestagenowa, zwiększa gęstość obrazów mammograficznych, co może ujemnie wpływać na możliwość wykrycia raka piersi w badaniu radiologicznym.

Rak jajnika

Rak jajnika występuje znacznie rzadziej niż rak piersi.

Dowody epidemiologiczne z dużej metaanalizy wskazują na nieznacznie zwiększone ryzyko u kobiet stosujących estrogenową HTZ lub złożoną estrogenowo-progestagenową HTZ. Ryzyko to staje się widoczne w ciągu 5 lat stosowania i zmniejsza się z czasem po zaprzestaniu leczenia.

Wyniki niektórych badań, w tym badania Women "s Health Initiative (ang. WHI ), sugerują, że długotrwałe stosowanie złożonych HTZ może powodować podobne lub nieco mniejsze ryzyko (patrz CHPL : punkt 4.8).

W badaniu Million Women Study wykazano, że w czasie stosowania tybolonu względne ryzyko raka jajnika było zbliżone do ryzyka związanego ze stosowaniem innych rodzajów HTZ.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ)

Estrogenową lub estrogenowo-progestagenowa HTZ wiązana jest z 1,3-3-krotnym zwiększeniem względnego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), np. zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej. Wystąpienie powyższych epizodów jest bardziej prawdopodobne w pierwszym roku stosowania HTZ niż w okresie późniejszym (patrz CHPL : punkt 4.8). W badaniu

epidemiologicznym, w którym wykorzystano brytyjską bazę danych, ryzyko wystąpienia ŻChZZ w związku ze stosowaniem tybolonu było mniejsze niż w przypadku stosowania tradycyjnych HTZ, jednakże tylko niewielki odsetek kobiet stosowało wówczas tybolon , w związku z czym nie można wykluczyć niewielkiego wzrostu ryzyka w porównaniu z niestosowaniem tybolonu .

U osób ze stwierdzonym zaburzeniem krzepliwości krwi występuje zwiększone ryzyko wystąpienia ŻChZZ, które może ulec dalszemu zwiększeniu podczas stosowania HTZ lub tybolonu . W związku z tym u tych osób HTZ jest przeciwwskazana (patrz CHPL : punkt 4.3).

Ogólnie uznane czynniki ryzyka ŻChZZ obejmują stosowanie estrogenów, starszy wiek, poważny zabieg chirurgiczny, przedłużające się unieruchomienie, otyłość (wskaźnik masy ciała WMC powyżej 30 kg/m 2 ), okres ciąży i (lub) poporodowy, toczeń rumieniowaty układowy (ang. systemie lupus erythematosus - SLE ) i nowotwory. Nie ma jednoznacznego stanowiska odnośnie możliwej roli żylaków w ŻChZZ. Podobnie jak u wszystkich osób po zabiegu chirurgicznym należy rozważyć podjęcie odpowiedniej pooperacyjnej profilaktyki ŻChZZ. Jeśli planowy zabieg wiąże się z dłuższym następczym unieruchomieniem pacjentki, zaleca się czasowe odstawienie tybolonu lub HTZ w okresie 4-6 tygodni przed operacją. Leczenia nie należy wznawiać aż do czasu odzyskania przez pacjentkę pełnej sprawności ruchowej.

U kobiet bez ŻChZZ w wywiadzie, których krewni pierwszego stopnia przebyli zakrzepicę w młodym wieku, można przeprowadzić badania przesiewowe po starannym rozważeniu ich ograniczeń (w badaniach tych można wykryć jedynie niewielki odsetek wad związanych z krzepliwością krwi). Jeśli stwierdzi się taką wadę, a u członków rodziny występowała zakrzepica, bądź jest to ciężka wada (np. występuje niedobór antytrombiny, niedobór białka S lub niedobór białka C albo wada złożona), stosowanie HTZ lub tybolonu jest przeciwwskazane.

W przypadku kobiet już stosujących leczenie przeciwzakrzepowe należy starannie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka stosowania HTZ lub tybolonu .

Jeżeli ŻChZZ wystąpi po wdrożeniu terapii, produkt leczniczy powinien być odstawiony. Pacjentki powinny zostać poinformowane, aby niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia potencjalnych objawów choroby zakrzepowo-zatorowej (np. bolesnego obrzęku kończyny dolnej, nagłego bólu w klatce piersiowej, duszności).

Choroba niedokrwienna serca

Nie istnieją dowody wynikające z kontrolowanych randomizowanych badań na zapobieganie zawałom mięśnia sercowego u kobiet ze stwierdzoną oraz niestwierdzoną chorobą niedokrwienną serca, u których zastosowano złożoną estrogenowo-progestagenową lub wyłącznie estrogenową HTZ. W badaniu epidemiologicznym z wykorzystaniem bazy danych GPRD nie znaleziono danych wskazujących na zapobieganie zawałom mięśnia sercowego u kobiet po menopauzie stosujących tybolon .

Udar niedokrwienny

Tybolon zwiększa ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego od pierwszego roku stosowania (patrz CHPL : punkt 4.8). Ryzyko wyjściowe w dużej mierze zależy od wieku, w związku z czym wpływ tybolonu jest większy u starszych pacjentek.

Inne schorzenia

Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp ) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Produkt leczniczy Tibelia nie jest przeznaczony do stosowania jako środek antykoncepcyjny.

Leczenie produktem leczniczym Tibelia powoduje wyraźnie zależne od dawki zmniejszenie frakcji HDLcholesterolu (od -16,7% dla dawki 1,25 mg tybolonu do -21,8% dla dawki 2,5 mg tybolonu po 2 latach stosowania). Całkowite stężenia trój glicerydów i lipoprotein(y) są również zmniejszone. Zmniejszenie stężenia całkowitego cholesterolu i frakcji VLDL-cholesterolu nie zależy od dawki. Stężenia frakcji LDLcholesterolu pozostają niezmienione. Znaczenie kliniczne tych wyników nie jest jeszcze znane.

Estrogeny mogą powodować zatrzymywanie płynów w organizmie, tak więc pacjentki z niewydolnością serca lub nerek powinny pozostawać pod ścisłą kontrolą.

Kobiety z istniejącą wcześniej hipertrójglicerydemią powinny być dokładnie monitorowane podczas suplementacji estrogenowej lub HTZ, jako iż u osób leczonych estrogenami w tych okolicznościach zaobserwowano rzadkie przypadki znacznego zwiększenia stężenia trójglicerydów w osoczu, prowadzące do zapalenia trzustki.

Leczenie produktem leczniczym Tibelia powoduje nieznaczne zmniejszenie stężenia globuliny wiążącej tyroksynę ( TBG ) i stężenia całkowitego T4. Stężenia całkowitego T3 pozostają niezmienione. Produkt leczniczy Tibelia zmniejsza stężenie globuliny wiążącej hormony płciowe ( SHBG ), podczas gdy stężenie globuliny wiążącej kortykoidy ( CBG ) i stężenie kortyzolu we krwi nie zmieniają się.

Stosowanie HTZ nie poprawia funkcji poznawczych. Niektóre dane wskazują na zwiększone ryzyko demencji u kobiet rozpoczynających ciągłą złożoną lub wyłącznie estrogenową HTZ w wieku powyżej 65 lat.


Charakterystyka produktu leczniczego Tibelia

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Tibelia z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Tibelia z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.