Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Pozostałe witaminy

Pozostałe witaminy to kategoria, w której możemy znaleźć zestawy witaminowe z dodatkami innych substancji o zróżnicowanym działaniu. Często w składzie preparatów można znaleźć wyciągi roślinne np. ekstrakt z alg (Bio Spirulina), ekstrakt z czepoty puszystej zwanej kocim pazurem (Cat's Claw extract NOW FOODS),ekstrakt z flaszowca miękkociernistego zwanego graviolą (GRAVIOLA NOW FOODS), ekstrakt z kurkumy (Femimax). Ponadto, w tej kategorii znajdują się preparaty zawierające mikroskładniki, przykładowo jod pochodzący z alg morskich (Kelp), selen (NOW Selen), surowce ziołowe bogate w witaminy i składniki mineralne (np. Owoc aronii fix). Wiele cennych witamin oraz mikro i makroelementów zawartych w preparatach jest doskonałym uzupełnieniem diety, również dla wegan i wegetarian. Pozwoli im on uzupełnić niedobory składników mineralnych i witamin. Należy jednak pamiętać, by suplementację prowadzić zgodnie z zaleceniami producenta, a w razie wątpliwości zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.


ADEK PHARMOVIT

kapsułki

Pharmovit ADEK + C Max interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Pharmovit ADEK + C Max

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

A+E OPTIMA

kapsułki

Rodzina Zdrowia A + E Optima interakcje ulotka kapsułki  30 kaps.

Rodzina Zdrowia A + E Optima

30 kaps.

suplement diety


Ulotka

ALLNUTRITION VITAMIN ADEK

kapsułki

Allnutrition Vitamin ADEK interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Allnutrition Vitamin ADEK

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

ARGININE & CITRULLINE NOW FOODS

kapsułki

ASHWAGANDHA FORTE SINGULARIS SUPERIOR

kapsułki z roślinnej celulozy

ASHWAGANDHA FORTE SINGULARIS SUPERIOR

kapsułki wegetariańskie

Ashwagandha Forte Singularis Superior interakcje ulotka kapsułki wegetariańskie  30 kaps.

Ulotka

ASHWAGANDHA PURITAN'S PRIDE

kapsułki

Ashwagandha 500 mg Ekstrakt interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Ashwagandha 500 mg Ekstrakt

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

ASHWAGANDHA WISH

kapsułki

Ashwaganda Ekstrakt 500mg interakcje ulotka kapsułki  120 kaps.

Ashwaganda Ekstrakt 500mg

120 kaps.

suplement diety


Ulotka

ASMAG B6 D3

tabletki

Asmag B6 Max D3 interakcje ulotka tabletki  50 tabl.

Asmag B6 Max D3

50 tabl.

suplement diety


Ulotka

Pozostałe Witaminy

Co to są witaminy?

Witaminy to grupa organicznych związków chemicznych o zróżnicowanej budowie, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Mogą być pozyskiwanie syntetycznie lub mieć pochodzenie naturalne.
W przypadku większości witamin, organizm ludzki nie ma zdolności ich syntetyzowania. W związku z tym konieczne jest dostarczanie witamin w odpowiednio zróżnicowanej i urozmaiconej diecie, najczęściej pod postacią prowitamin. Brak danej witaminy w organizmie określa się mianem awitaminozy, niedobór to hipowitaminoza, a nadmiar – hiperwitaminoza.

Podział witamin

Witaminy ze względu na kryterium rozpuszczalności dzieli się na rozpuszczalne w wodzie (B, C, PP i kwas foliowy) oraz tłuszczach (A, D, E i K). 

Witaminy pełnią w organizmie bardzo wiele istotnych funkcji – te rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane w organizmie (głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej), a ich rolą jest m.in. uczestnictwo w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, regulacja procesów krzepnięcia krwi oraz spełnianie funkcji antyoksydacyjnej.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są magazynowane w organizmie, ich nadmiar jest usuwany z moczem, pełnią m.in. funkcję koenzymów i kofaktorów różnych układów enzymatycznych i uczestniczą w metabolizmie cukrów, tłuszczów, białek oraz w gospodarce mineralnej organizmu.

Drugi i mniej popularny podział klasyfikuje witaminy na te, będące związkami azotowymi – wszystkie witaminy z grupy B, oraz witaminy nie zawierające azotu – A, D, E, K i C. Są wśród nich zarówno kwasy jak i alkohole, różnicuje je również masa cząsteczkowa. Ze względu na charakter aktywacji substancji w organizmie, wyodrębnia się również prowitaminy, które stają się czynne biologicznie dopiero po przejściu konkretnych przemian w organizmie.

Kiedy należy suplementować witaminy? Czy suplementacja może być niebezpieczna?

Szczególnie łatwo jest przedawkować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witamina A, D, E i K), ponieważ nadmiar gromadzi się tkance tłuszczowej i wątrobie. Spożywając tę grupę witamin, musimy również spożywać tłuszcz, ponieważ ich przyswajalność jest uzależniona od wchłaniania tłuszczu. W ostatnich latach, ważnym stało się oznaczanie w laboratorium poziomów wyjściowych oraz monitorowanie stężenia przyjmowanych witamin w celu wykluczenia ich przedawkowania (zwłaszcza wit. A, D, E i K), bądź niedoboru.

Jaką rolę pełnią witaminy rozpuszczalne w tłuszczach?

Witamina A wykazuje działanie antyoksydacyjne, wpływa na prawidłowy stan skóry oraz odgrywa znaczącą rolę w procesie widzenia. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz leczy schorzenia skórne (trądzik, łuszczycę). Skutkiem niedoboru tej witaminy jest tzw. kurza ślepota (niemożność widzenia po zmroku), łamliwość paznokci i włosów, wysypki skórne. W wyniku nadmiernego spożywania tej witaminy mogą wystąpić zatrucia przewlekłe, które objawiają się drażliwością, zmniejszonym apetytem i świądem skóry. Dłuższe utrzymywanie się nadmiaru witaminy A skutkuje zmęczeniem, wypadaniem włosów, zaburzeniem pracy wątroby i śledziony, bólami stawowymi i kostnymi, odwapnieniem kości.

Witamina D wykazuje wielokierunkowe działanie w organizmie. Odgrywa istotną rolę w chorobach szkieletowych, w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, chorobom autoimmunologicznym, nowotworom, a także niektórym chorobom psychicznym. Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz cykl odnowy biologicznej naskórka. W wyniku niedoboru tej witaminy u dzieci może wystąpić krzywica, zaś u dorosłych – osteomalacja lub osteoporoza. Ponadto niedostateczna ilość witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy, choroby Hashimoto oraz przyspiesza procesy starzenia. Właściwa suplementacja oraz rozsądne zażywanie kąpieli słonecznych zapobiegają występowaniu niedoborów tej witaminy w większości populacji. Hiperwitaminoza D powstaje głównie z powodu nadmiernego stosowania preparatów farmaceutycznych zawierających witaminę D i jest szkodliwa dla zdrowia. Objawia się wzrostem mobilizacji wapnia i fosforu z kości, ich zwiększoną utratą w moczu, utratą łaknienia, zaburzeniami rytmu serca oraz wapnieniem tkanek miękkich.

Witamina E jest silnym antyoksydantem. Bierze udział w transporcie składników odżywczych do komórek organizmu, wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych, a także chroni krwinki czerwone przed przedwczesnym rozpadem. Wykorzystywana jest w leczeniu zaburzeń mięśniowych, chorób sercowo-naczyniowych, trądziku pospolitego i egzemy. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Skutkiem niedoboru tej witaminy w organizmie jest: osłabienie mięśni szkieletowych, wczesne starzenie się skóry, niedokrwistość u niemowląt i dzieci, pogorszenie wzroku.

Witamina K jest ważnym czynnikiem biorącym udział w kaskadzie krzepnięcia krwi – uszczelnia naczynia krwionośne. Witamina ta wykazuje również działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, a także przeciwzapalne i przeciwbólowe. Objawami niedoboru witaminy K są przede wszystkim zaburzenia krzepliwości, a tym samym wydłużony czas gojenia się ran, krwotoki, zaburzenia pracy jelit, łatwe powstawanie sińców, obfite miesiączki, krwawienie z błon śluzowych, krwiomocz.