Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki przeciwtrądzikowe, maści i preparaty na trądzik
W tej kategorii znajdziesz leki stosowane w leczeniu trądziku w postaci leków doustnych (np. tabletki, kapsułki) oraz naskórnych (kremy, żele, maści itp.).
Leki przeciwtrądzikowe
Co to jest trądzik?
Trądzik zwyczajny jest przewlekłą zapalną chorobą skóry charakteryzującą się powstawaniem zmian skórnych takich jak: otwarte i zamknięte zaskórniki, mikrozaskórniki, grudki, krosty i zmiany guzowate. Patogeneza trądziku wiąże się z zaburzeniami rogowacenia nabłonka gruczołów łojowych, które doprowadzają do zablokowania ujścia przewodu wyprowadzającego, zwiększoną produkcją sebum przez gruczoły łojowe oraz zachwianiem równowagi mikrobiologicznej skóry.
Największe nasilenie zmian trądzikowych występuje u kobiet w 14.–17. roku życia, a u mężczyzn w 16.–19. roku życia. Coraz częściej obserwuje się również typowe zmiany u pacjentów powyżej 25. roku życia, przy czym zmiany częściej dotyczą kobiet.
Jak leczyć trądzik?
Leczenie trądziku zwyczajnego jest bardzo złożone i powinno być dostosowane do rodzaju zmian, stopnia nasilenia oraz wieku pacjenta. W przypadku łagodnego i umiarkowanego nasilenia stosuje się terapię miejscową polegającą na stosowaniu kombinacji miejscowego retinoidu, antybiotyku i nadtlenku benzoilu, natomiast leczenie trądziku od umiarkowanego do ciężkiego wymaga doustnej antybiotykoterapii lub izotretynoiny, a u kobiet często zastosowania hormonalnej antykoncepcji. Istotne jest uświadomienie pacjenta o konieczności stosowania terapii podtrzymującej i odpowiedniej codziennej pielęgnacji skóry. Prawidłowa pielęgnacja nie tylko zmniejsza skutki uboczne różnych leków zarówno miejscowych, jak i ogólnych, a także skraca okres leczenia i wydłuża okresy remisji. Celem terapii jest przede wszystkim zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego stanami zapalnymi, poprawa wyglądu skóry, zapobieganie powstawaniu blizn i przebarwień, a ponadto zapobieganie różnym negatywnym skutkom psychologicznym (np. obniżona samoocena, stany depresyjne).
Izotretynoina
Izotretynoina przyczynia się bowiem do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, znajdujących się w skórze. Dodatkowo, dochodzi do inwolucji tychże gruczołów, czyli ich zmniejszenia. Co za tym idzie, rozrost gruczołów łojowych zostaje zahamowany, a różnicowanie gruczołów jest znormalizowane.
Jednym ze sposobów stosowania izotretynoiny jest podanie w formie doustnej, w postaci tabletek. Z racji, że tabletki z izotretynoiną działają niezwykle silnie, są wykorzystywane wyłącznie w ciężkich postaciach trądziku, takich jak trądzik guzkowo-torbielowaty, ropowiczy, skupiony czy też tzw. trądzik - postać piorunująca. Jeśli chory zmaga się z innymi odmianami trądziku, które zaliczają się raczej do średniociężkich, ale nie reaguje na terapię konwencjonalną i boryka się z nawrotami choroby (nawroty choroby zazwyczaj objawiają się intensywnym łojotokiem oraz bliznowaceniem), dermatolog również może zapisać leczenie trądziku przy pomocy tabletek z izotretynoiną.
Izotretynoinę można również stosować zewnętrznie. Wówczas najczęściej wykorzystuje się maści na bazie tego składnika lub kremy z jego zawartością. Podobnie, jak w przypadku doustnego przyjmowania izotretynoiny, zaleca się ją w ciężkich przypadkach trądziku.