Sprawdzamy dostępność
leków w 10 908 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty do leczenia ran i owrzodzeń
W tej kategori znajdziesz preparaty stosowane w leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń.
Rany i owrzodzenia
Co to jest rana?
Rana to przerwanie ciągłości tkanek. Może być powierzchowna, gdy mamy do czynienia tylko z uszkodzeniem naskórka lub głęboka, gdy przerwane zostają tkanki skóry właściwej. Głębokie rany powstają zawsze na skutek operacji i często proces ich gojenia wspomagany jest założeniem szwów, aby brzegi rany mogły szybciej zejść się ze sobą. Istnieją też rany trudno gojące się, przewlekłe, które nie tylko należy oczyszczać, ale również wspomagać proces ich gojenia. Występują one częściej u osób przewlekle chorych, ale również mogą powstać, jeśli w pierwotną ranę wdała się infekcja.
Ocena rany
Rozpoznanie przyczyny powstania rany stanowi istotną część jej oceny. Ranę można leczyć tylko wtedy, gdy właściwie ustalono jej przyczynę. Należy także zwrócić uwagę na stan łożyska rany i kondycję otaczającej ją skóry. Dopiero po odpowiedniej analizie wszystkich powyższych elementów lekarz decyduje jakie leczenie będzie w danym przypadku najlepsze.
Podczas oceny stanu rany należy uwzględnić następujące kwestie:
- lokalizację, wielkość i typ rany,
- charakterystykę łożyska rany, w tym tkanki martwiczej, ziarniny i zakażenia,
- zapach i ilość wysięku,
- stan otaczającej skóry (normalna, obrzęknięta, biała, lśniąca, ciepła, zaczerwieniona, sucha, łuszcząca się, cienka),
- kliniczne objawy zakażenia rany (wydłużone gojenie, przykry zapach, nieprawidłowa ziarnina, nasilony ból w ranie i/lub nadmierny wysięk),
- ból w ranie (lokalizacja bólu, czas trwania bólu, natężenie i rodzaj bólu).
Leczenie ran i odleżyn
Dobór metod leczenia miejscowego rany/odleżyny uzależniony jest od:
- umiejscowienia, wielkości i głębokości rany,
- dolegliwości bólowych,
- aktywności fizycznej pacjenta,
- stanu ogólnego pacjenta,
- dostępnych środków,
- miejsca, w którym sprawowana jest opieka.
Jedną z podstaw bezpiecznego i szybkiego leczenia ran jest utrzymanie optymalnej temperatury i wilgoci w procesie gojenia. Umiarkowany wysięk sprzyja gojeniu się rany, ponieważ zapewnia jej właściwe pH, elektrolity, białka oraz cenne przeciwciała. Wszystko to sprawia, że rana nie jest przesuszona i ma zapewnioną ochronę przed niebezpiecznymi drobnoustrojami, które mogłyby przyczynić się do poważnych komplikacji zdrowotnych. Wilgotne leczenie ran skraca czas gojenia średnio o 4 dni w porównaniu z leczeniem suchym.
Pamiętaj o oczyszczeniu i odkażeniu rany – zarówno świeżo powstałej, jak i przy każdej zmianie opatrunku. Pozostałości krwi, brudu, resztek opatrunku czy bakterii prowadzą do powikłań, np. przedłużonego gojenia czy zakażeń. Do oczyszczenia można użyć czystej wody. Odchodzi się od stosowania wody utlenionej, gdyż nie ma ona właściwości bakteriobójczych, działa mechanicznie i może być toksyczna dla zdrowych tkanek. Nowoczesne, przebadane substancje np. oktenidyna, choć są droższe, to jednak dużo bardziej skuteczne i bezpieczne.
W celu przyspieszenia gojenia i ochrony przed zakażeniem można zastosować specjalistyczny żelowy preparat z zawartością substancji antybakteryjnej. W ranach z wysiękiem taki preparat oczyści i stworzy odpowiednie środowisko do gojenia się rany, a ponadto zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości bólowe i chroni przed przywarciem opatrunku do rany.
Ostatni krok polega na doborze odpowiedniego opatrunku. Opatrunek powinien spełniać funkcję ochronną. W przypadku ran z wysiękiem musi adsorbent, charakteryzujący się zdolnością pochłaniania wysięku. W pierwszych dniach należy zastosować opatrunek chłonny. W ranach oparzeniowych warto wybrać opatrunek siatkowy. W ranach bez wysięku w celu ochrony i zapewnienia odpowiedniej wilgotności rany, stosujemy opatrunki hydrokoloidowe. Niektóre opatrunki zawierają również dodatek srebra, które przyspiesza gojenie się rany. Należy pamiętać, że opatrunki ze srebrem możemy łączyć z produktami zawierającymi oktenidynę, lecz nie należy ich stosować z produktami z zawartością związków jodu np. jodyną.
Gdy po zaopatrzeniu rany zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się do pielęgniarki lub lekarza, najlepiej zajmujących się leczeniem ran.