Sprawdzamy dostępność
leków w 10 924 aptekach
TLENEK AZOTU MESSER
Ulotka
Ulotka wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Pobierz ulotkę produktu w formacie PDF
ULOTKA DLA PACJENTA
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Tlenek azotu Messer 800 ppm (V/V) gaz medyczny sprężony
Nitrogenii oxidum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Tlenek azotu Messer i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Tlenek azotu Messer
3. Jak stosować lek Tlenek azotu Messer
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Tlenek azotu Messer
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Tlenek azotu Messer i w jakim celu się go stosuje
Lek Tlenek azotu Messer zawiera tlenek azotu, gaz stosowany w leczeniu:
noworodków z hipoksyjną niewydolnością oddechową, czyli niewydolnością płuc związaną ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi w płucach. Stosowana wziewnie mieszanina gazów może poprawiać przepływ krwi w płucach, co z kolei może zwiększać ilość tlenu dostarczanego do krwi dziecka; noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 17 lat oraz osób dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi w płucach związanym z operacją serca. Mieszanina gazów może poprawiać czynność serca i zwiększać przepływ krwi przez płuca, co może zwiększyć ilość tlenu doprowadzanego do krwi.
Lek Tlenek azotu Messer może być podawany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Tlenek azotu Messer
Kiedy nie stosować leku Tlenek azotu Messer - Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na tlenek azotu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- Jeśli pacjent został poinformowany, że występuje u niego nieprawidłowe krążenie w obrębie serca.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania Tlenek azotu Messer należy omówić to z lekarzem lub pielęgniarką.
Tlenek azotu podawany wziewnie może nie zawsze być skuteczny, dlatego można rozważyć innego rodzaju terapię u pacjenta dorosłego lub dziecka.
Tlenek azotu podawany wziewnie może wpływać na zdolność krwi do przenoszenia tlenu (tworzenie tak zwanej “methemoglobiny”). Proces ten będzie monitorowany w próbkach krwi i w razie potrzeby dawka tlenku azotu podawanego wziewnie musi zostać zmniejszona.
Tlenek azotu może wchodzić w reakcję z tlenem, tworząc dwutlenek azotu, który może powodować podrażnienie dróg oddechowych. Lekarz będzie monitorował stężenie dwutlenku azotu i w razie wystąpienia podwyższonych stężeń dawka leku Tlenek azotu Messer zostanie odpowiednio zmniejszona.
Tlenek azotu podawany wziewnie może w niewielkim stopniu wpływać na płytki krwi (komórki odpowiadające za krzepnięcie krwi), dlatego należy obserwować wszelkie oznaki krwawienia lub siniaczenia. W przypadku zauważenia oznak lub objawów, które mogą być związane z krwawieniem, należy niezwłocznie poinformować lekarza.
Dzieci
Badania kliniczne nie wykazały skuteczności stosowania tlenku azotu podawanego wziewnie u noworodków z wadą wrodzoną, polegającą na niepełnym zamknięciu przepony, tak zwaną „wrodzoną przepukliną przeponową”.
U noworodków ze szczególnymi wadami serca (wrodzonymi wadami serca) tlenek azotu podawany wziewnie może doprowadzić do pogorszenia krążenia.
Leku Tlenek azotu Messer nie należy stosować u wcześniaków urodzonych przed 34 tygodniem ciąży.
Lek Tlenek azotu Messer a inne leki
Lekarz zadecyduje, kiedy zastosować lek Tlenek azotu Messer u dorosłego pacjenta lub dziecka razem z innymi lekami i będzie ściśle monitorować leczenie.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, również tych, które wydawane są bez recepty.
Niektóre leki mogą wpływać na zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Należy do nich: prylokaina (miejscowy środek znieczulający stosowany do łagodzenia bólu w przypadku zabiegów bolesnych w niewielkim stopniu, np. szycia oraz niewielkich zabiegów chirurgicznych lub diagnostycznych) lub nitrogliceryna (stosowana w leczeniu bólu w klatce piersiowej). Lekarz sprawdzi, czy podczas przyjmowania tych leków krew przenosi wystarczające ilości tlenu.
Podawanie tlenku azotu łącznie z lekami rozszerzającymi naczynia (np. syldenafilem) może mieć wpływ wspomagający na układ krążenia, ciśnienie w płucach oraz pracę serca.
Ciąża i karmienie piersią
Lek Tlenek azotu Messer nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nieistotny.
Lek Tlenek azotu Messer zawiera azot.
3. Jak stosować lek Tlenek azotu Messer
Lekarz ustali właściwą dawkę leku Tlenek azotu Messer.
Lek Tlenek azotu Messer jest podawany w dawce 10 do 20 ppm (części na milion) gazu wdychanego przez pacjenta. Dawka maksymalna to 20 ppm u dzieci i 40 ppm u dorosłych. Zostanie przeprowadzone dopasowanie dawki leku tak, aby dobrać najmniejszą skuteczną dawkę.
Sposób podawania
Lekarz wprowadzi lek Tlenek azotu Messer do płuc pacjenta za pomocą systemu służącego do podawania tego gazu. System ten zapewnia doprowadzenie właściwej ilości tlenku azotu dzięki rozcieńczeniu leku Tlenek azotu Messer mieszaniną tlenu i powietrza bezpośrednio przed podaniem pacjentowi. Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta systemy do podawania leku Tlenek azotu Messer wyposażone są w czujniki, które na bieżąco monitorują ilość tlenku azotu, tlenu i dwutlenku azotu (związku chemicznego powstającego po zmieszaniu tlenku azotu i tlenu) dostarczanych do płuc.
Czas trwania leczenia
Lekarz zdecyduje, jak długo pacjent dorosły lub dziecko będzie leczony lekiem Tlenek azotu Messer.
Wymagane jest zwykle, aby leczenie trwało około 4 dni u noworodków z niewydolnością płuc związaną z podwyższonym ciśnieniem krwi w płucach. U dzieci i dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi w płucach związanym z operacją serca lek Tlenek azotu Messer jest zwykle podawany przez 24 do 48 godzin. Jednakże terapia lekiem Tlenek azotu Messer może trwać dłużej.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Tlenek azotu Messer
Zbyt duże ilości tlenku azotu podawanego wziewnie mogą wpływać na zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Proces ten będzie monitorowany w próbkach krwi i w razie potrzeby dawka leku Tlenek azotu
Messer zostanie zmniejszona. Lekarz rozważy podanie leków, takich jak witamina C, błękit metylenowy lub zastosowanie transfuzji krwi, aby poprawić jej zdolność do przenoszenia tlenu.
Przerwanie stosowania leku Tlenek azotu Messer
Leczenia lekiem Tlenek azotu Messer nie należy przerywać nagle. Wiadomo, że w przypadku nagłego przerwania leczenia lekiem Tlenek azotu Messer bez wcześniejszego zmniejszenia dawki może wystąpić niskie ciśnienie krwi lub nastąpić ponowne zwiększenie w płucach.
Pod koniec leczenia lekarz będzie stopniowo zmniejszał ilość leku Tlenek azotu Messer podawaną pacjentowi tak, że krążenie w płucach może przystosować się do mieszanki tlenu i powietrza bez leku
Tlenek azotu Messer. W związku z tym zakończenie terapii lekiem Tlenek azotu Messer u pacjenta może potrwać dzień lub dwa.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Lekarz przeprowadzi szczegółowe badania pod względem wystąpienia działań niepożądanych.
Do działań niepożądanych występujących bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób) w związku z leczeniem tlenkiem azotu należy:
Mała liczba płytek krwi.
Do działań niepożądanych występujących często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10, ale więcej niż 1 na 100 osób) w związku z leczeniem tlenkiem azotu należą:
Niskie ciśnienie krwi, zmniejszenie ilości powietrza w płucach lub zapaść płuca.
Do działań niepożądanych występujących niezbyt często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100, ale więcej niż 1 na 1000 osób) należy:
Zwiększenie stężenia methemoglobiny, co wiąże się ze zmniejszoną zdolnością krwi do przenoszenia tlenu.
Do działań niepożądanych, które mogą wystąpić, ale częstość ich występowania nie jest znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) należą:
Bradykardia (spowolniony rytm serca) lub zbyt mała ilość tlenu we krwi (małe utlenowanie krwi:
hipoksemia) w wyniku nagłego przerwania leczenia.
Ból głowy, zawroty głowy, suchość w gardle lub duszność po przypadkowej ekspozycji na tlenek azotu w otoczeniu (np. wyciek z urządzenia lub butli).
Jeśli u osoby przebywającej w pobliżu dziecka otrzymującego lek Tlenek azotu Messer wystąpi ból głowy, należy niezwłocznie poinformować personel.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, nawet po zakończeniu leczenia w szpitalu, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów
Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
PL 02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Tlenek azotu Messer
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie po: Termin ważności.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Przechowywać w temperaturze poniżej 50°C.
Należy stosować się do wszelkich przepisów dotyczących obchodzenia się z pojemnikami pod ciśnieniem.
Butle z lekiem Tlenek azotu Messer należy przechowywać zabezpieczone, aby uniknąć przewrócenia i możliwego spowodowania urazu.
Lek Tlenek azotu Messer powinien być stosowany i podawany wyłącznie przez personel przeszkolony specjalnie w zakresie stosowania i postępowania z lekiem Tlenek azotu Messer.
Przechowywać w oryginalnej butli. Nie przenosić zawartości z oryginalnej butli do innej butli.
Butle z gazem należy przechowywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach wewnątrz budynków lub na zewnątrz w pomieszczeniach gospodarczych z odpowiednią wentylacją, chroniąc przed deszczem i bezpośrednim działaniem słońca.
Butle z gazem należy chronić przed wstrząsami, upadkami, materiałami utleniającymi i łatwopalnymi, wilgocią oraz źródłami ciepła lub ognia.
Przechowywanie w aptece szpitalnej
Butle z gazem należy przechowywać w przewiewnych, czystych i zamykanych na klucz pomieszczeniach, przeznaczonych wyłącznie do przechowywania gazów leczniczych, chronić przed deszczem i bezpośrednim działaniem słońca. W pomieszczeniu należy wydzielić osobne miejsce na butle zawierające tlenek azotu.
Przechowywanie na oddziałach medycznych
Butlę z gazem należy umieścić w miejscu pozwalającym na utrzymanie butli w pozycji pionowej.
Transport butli z gazem
W czasie transportu butle z gazem należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć, aby uniknąć ryzyka wstrząsów lub upadków. Podczas przewożenia pacjentów leczonych lekiem Tlenek azotu Messer na inny oddział lub do innego szpitala, butle z gazem należy odpowiednio zabezpieczyć w pozycji pionowej, aby uniknąć przewrócenia butli lub zmiany ilości podawanego gazu. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe zabezpieczenie regulatora ciśnienia, aby zapobiec przypadkowej awarii.
Nie wyrzucać opróżnionych butli. Puste butle należy zwrócić do dostawcy.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Tlenek azotu Messer
Substancją czynną leku jest tlenek azotu 800 ppm (V/V).
Dwulitrowa butla napełniona pod ciśnieniem bezwzględnym 200 barów daje 381 litrów gazu pod ciśnieniem 1 bara w temperaturze 15°C.
Dziesięciolitrowa butla napełniona pod ciśnieniem bezwzględnym 200 barów daje 1 903 litry gazu pod ciśnieniem 1 bara w temperaturze 15°C.
Dwudziestolitrowa butla napełniona pod ciśnieniem bezwzględnym 200 barów daje 3 806 litrów gazu pod ciśnieniem 1 bara w temperaturze 15°C.
Pozostały składnik to azot.
Jak wygląda lek Tlenek azotu Messer i co zawiera opakowanie
Lek Tlenek azotu Messer jest sprężonym gazem medycznym.
Dwulitrowa, dziesięciolitrowa i dwudziestolitrowa aluminiowa butla (czasza w kolorze turkusowo-
niebieskim, korpus biały), napełniona pod ciśnieniem 200 barów, wyposażona w wykonany ze stali nierdzewnej zawór ciśnienia resztkowego ze specjalną końcówką wylotową.
Lek Tlenek azotu Messer jest dostępny w dwulitrowych, dziesięciolitrowych i dwudziestolitrowych butlach z gazem.
Podmiot odpowiedzialny
Messer Polska Sp. z o.o.
ul. Maciejkowicka 30
41-503 Chorzów
Polska
Wytwórca
Messer Austria GmbH
Industriestraße 5
2352 Gumpoldskirchen
Austria
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego
Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Austria Stickstoffmonoxid Messer 800 ppm (V/V) Gas zur medizinischen Anwendung, druckverdichtet
Belgia Stikstofmonoxide Messer 800 ppm (V/V), medicinaal gas, samengeperst
Chorwacja Dušikov (II) oksid Messer 800 ppm (V/V) medicinski plin, stlačen
Czechy Oxid dusnatý Messer 800 ppm (V/V) medicinální plyn, stlačený
Francja Monoxyde d‘azote Messer 800 ppm (V/V) gaz médicinal comprimé
Niemcy Stickstoffmonoxid Messer 800 ppm (V/V) Gas zur medizinischen Anwendung, druckverdichtet
Węgry Nitrogén monoxid Messer 800 ppm (V/V) túlnyomásos orvosi gáz
Polska Tlenek azotu Messer, 800 ppm (V/V), gaz medyczny sprężony
Rumunia Monoxid de azot Messer 800 ppm (V/V) gaz medicinal, comprimat
Słowacja Oxid dusnatý Messer 800 ppm (V/V) medicinálny plyn stlačený
Słowenia Medicinski dušikov oksid Messer 800 ppm (V/V) medicinski plin, stisnjeni
Hiszpania Óxido nítrico Messer 800 ppm (v/v) gas comprimido medicinal
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 2017.12.29
- Substancja czynna:
- Nitrogenii oxidum
- Dawka:
- -
- Postać:
- gaz medyczny sprężony
- Działanie:
- Wewnętrzne, Znieczulające
- Podmiot odpowiedzialny:
- MESSER POLSKA SP. Z O.O.
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce
- Dostępność:
- Szpitale, Apteki szpitalne, Apteki otwarte
- Podawanie:
- Wziewnie
- Ostrzeżenia:
- Upośledzający
- Wydawanie:
- Rp zastrzeż.
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu (leki)
- Opakowanie handlowe:
- 1 but. po 10 l
- Charakterystyka produktu leczniczego w formacie PDF :
- Pobierz
- Ulotka produktu w formacie PDF:
- Pobierz
Charakterystyka produktu leczniczego Tlenek Azotu Messer
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Tlenek Azotu Messer z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Tlenek Azotu Messer z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Wybierz interesujące Cię informacje: