Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
Paracetamol Synoptis tabletki | 500 mg | 50 tabl.
Dowiedz się więcej
Rodzaj:
lek dostępny bez recepty
Substancja czynna:
Paracetamolum
Podmiot odpowiedzialny:
SYNOPTIS PHARMA SP. Z O.O.
Opis produktu Paracetamol Synoptis
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Paracetamol Synoptis, 500 mg, tabletki
Paracetamolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Paracetamol Synoptis i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Paracetamol Synoptis
3. Jak przyjmować lek Paracetamol Synoptis
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Paracetamol Synoptis
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Paracetamol Synoptis i w jakim celu się go stosuje
Paracetamol Synoptis zawiera jako substancję czynną paracetamol, który należy do grupy leków przeciwbólowych zwanych analgetykami. Lek Paracetamol Synoptis jest stosowany do łagodzenia bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu oraz obniżania gorączki.
Paracetamol Synoptis jest wskazany w:
- objawach grypopodobnych, - gorączce (trwającej krócej niż 3 dni), - ciężkich reakcjach po podaniu szczepionki (reakcje hiperergiczne), - łagodnych i umiarkowanych bólach głowy, - łagodnych do umiarkowanych migrenach u pacjentów ze zdiagnozowaną migreną, - łagodnych do umiarkowanych bólach zębów, - łagodnych do umiarkowanych bólach uszu, - łagodnych do umiarkowanych bólach miesiączkowych, - łagodnych do umiarkowanych bólach pourazowych, mięśni i stawów.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Paracetamol Synoptis
Kiedy nie przyjmować leku Paracetamol Synoptis - jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6), - jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby, - jeśli pacjent ma mniej niż 12 lat,
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęcpiem przyjmowania leku Paracetamol Synoptis należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w następujących przypadkach:
- jeśli pacjent ma choroby nerek; - jeśli pacjent ma choroby wątroby (np. choroba zwana zapaleniem wątroby lub stan zapalny spowodowanym długotrwałym spożywaniem alkoholu); - jeśli pacjent ma rzadką i dziedziczną chorobę metaboliczną zwaną zespołem Gilberta (lub chorobą
Meulengrachta), której objawami są zażółcenie skóry i (lub) oczu; - jeśli pacjent stosuje jednocześnie leki, które wpływają na czynność wątroby; - jeśli pacjent ma dziedziczną chorobę zwaną niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; - jeśli u pacjenta występuje niedokrwistość hemolityczna; - jeśli u pacjenta występuje choroba alkoholowa; - jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony.
Nieuzasadnione stosowanie dużych dawek leków przeciwbólowych przez dłuższy czas może powodować bóle głowy, których nie należy leczyć zwiększonymi dawkami leku Paracetamol
Synoptis.
Długotrwałe lub zbyt częste podawanie leku Paracetamol Synoptis nie jest zalecane. Długotrwałe stosowanie tego leku może powodować zmiany w nerkach.
Ryzyko przedawkowania paraceatmolu jest większe u pacjentów z chorobami wątroby niż u pacjentów z alkoholową marskością wątroby. Należy zachować ostrożność w przypadku przewlekłego alkoholizmu. W takim przypadku dzienna dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 2 gramów.
Nie należy stosować alkoholu podczas leczenia paracetamolem.
Nie należy stosować leku Paracetamol Synoptis bez konsultacji z lekarzem, jeśli:
- pacjent ma wysoką gorączkę (powyżej 39ºC), - gorączka trwa dłużej niż 3 dni, - gorączka ustępuje i znów wraca (nawracająca gorączka).
Wymienione sytuacje mogą wymagać konsultacji lekarza i leczenia.
Dzieci
Lek Paracetamol Synoptis nie jest zalecany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat i masie ciała poniżej
40 kg ze względu na ilość paracetamolu. Dostępne są inne moce i postacie paracetamolu bardziej odpowiednie dla tej grupy pacjentów.
Lek Paracetamol Synoptis a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
W szczególności należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu następujących leków:
- warfaryna (lek przeciwzakrzepowy), - probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej), - leki przeciwpadaczkowe, takie jak: karbamazepina, fenobarbital, fenytoina, - leki uspokajające i przeciwdrgawkowe, - ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy), - chloramfenikol (antybiotyk), - zydowudyna (lek przeciwwirusowy) - flukloksacylina (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko zaburzenia dotyczącego krwi i płynów ustrojowych (kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową), które należy pilnie leczyć i które może wystąpić szczególnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, posocznicą (stan, gdy bakterie i ich toksyny krążą we krwi, prowadząc do uszkodzenia narządów),
niedożywieniem, przewlekłym alkoholizmem, a także u pacjentów stosujących maksymalne dawki dobowe paracetamolu.
Nie należy przyjmować innych leków zawierających paracetamol podczas przyjmowania leku
Paracetamol Synoptis.
Nie należy przyjmować leku Paracetamol Synoptis jednocześnie z lekami, które powodują opóźnienie opróżniania żołądka (np. propantelina) lub które powodują przyspieszenie opróżniania żołądka (np.
metoklopramid i domperidon).
Jeśli pacjent przyjmuje cholestyraminę (lek powodujący obniżenie stężenia cholesterolu we krwi), należy przyjmować lek Paracetamol Synoptis na godzinę przed lub 4 godziny po przyjęciu tego leku.
Paracetamol Synoptis z jedzeniem i piciem
W trakcie przyjmowania leku Paracetamol Synoptis nie należy spożywać alkoholu. Alkohol może powodować zwiększenie toksycznego działania paracetamolu na watrobę.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Lek Paracetamol Synoptis można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Karmienie piersią
Paracetamol przenika do mleka matki. Jak dotąd nie dowiedziono występowania negatywnych skutków u niemowląt, dlatego zazwyczaj nie jest konieczne przerwanie leczenia lekiem Paracetamol
Synoptis.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Paracetamol Synoptis nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Należy jednak unikać wykonywania tych czynności w przypadku występowania działań niepożądanych tego leku, takich jak lekka senność lub zawroty głowy.
Lek Paracetamol Synoptis zawiera sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak przyjmować lek Paracetamol Synoptis
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka zależy od wieku i masy ciała. Paracetamol Synoptis jest przeznaczony do stosowania doustnego u dorosłych (w tym osób w podeszłym wieku) i dzieci w wieku 12 lat i powyżej.
Odstępy miedzy dawkami powinny wynosić 6 do 8 godzin. W razie konieczności odstępy mogą wynosić co najmniej 4 godziny. Nie należy przekraczać dawki 6 tabletek na dobę.
Zalecane dawkowanie paracetamolu:
Masa ciała Wiek Pojedyncza dawka Maksymalna dawka dobowa do 50 kg młodzież w wieku od 12 do 15 lat
1 tabletka do 4 tabletek (co odpowiada
2000 mg paracetamolu)
powyżej 50 kg młodzież w wieku od 16 do 18 lat oraz dorośli
1-2 tabletki do 6 tabletek (co odpowiada
3000 mg paracetamolu)
Maksymalna dawka dobowa
Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 3 g na dobę. Paracetamol (acetaminofen) jest powszechnym składnikiem wielu produktów leczniczych złożonych. Należy to wziąć pod uwagę w celu uniknięcia przekroczenia maksymalnej dawki dobowej paracetamolu.
Czas trwania leczenia
Nie należy przyjmować leku Paracetamol Synoptis w dużych dawkach, chyba że podano inaczej.
Jeśli objawy nasilają się lub utrzymują dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.
Sposób i droga podania
Lek Paracetamol Synoptis należy podawać doustnie. Tabletki można przyjmować w całości lub rozkruszyć i zmieszać z wodą.
Przyjmowanie po posiłku może opóźnić działanie.
Specjalne grupy pacjentów
Pacjenci z niewydolnością wątroby, niewydolnością nerek oraz zespołem Gilberta powinni skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia właściwej dawki i częstości podawania leku.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Synoptis
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Synoptis należy zwrócić się do lekarza lub zgłosić się do szpitala na ostry dyżur. Pierwszymi objawami jakie zwykle występują są:
nudności, wymioty, zwiększona potliwość, senność i złe samopoczucie. Należy zasięgnać pomocy medycznej nawet wówczas, gdy u pacjenta nie występują takie objawy, ponieważ może on nie wiedzieć, że ma uszkodzoną watrobę. Lekarz podejmie odpowiednie leczenie i środki wspomagające.
Pominięcie przyjęcia leku Paracetamol Synoptis
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuować przyjmowanie leku według ustalonego schematu dawkowania.
Przerwanie przyjmowania leku Paracetamol Synoptis
Nagłe przerwanie przyjmowania leków przciwbólowych po nieuzasadnionym i długotrwałym stosowaniu dużych dawek może spowodować między innymi zawroty głowy, zmęczenie, ból mięśni i drażliwość. Objawy te ustąpią w ciągu kilku dni. Nie należy przyjmować innych leków przeciwbólowych i nie wznawiać przyjmowania leku Paracetamol Synoptis do czasu ustąpienia tych objawów, chyba że lekarz zaleci inaczej.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią:
obrzęk twarzy, szczególnie wokół ust (języka i (lub) gardła), trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności i nagły spadek ciśnienia krwi. Objawy te mogą wskazywać na ciężką rekcję alergiczną, która może zagrażać życiu, ale występuje bardzo rzadko (występuje u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów).
Mogą wystapić następujące działania niepożądane:
Często (występują u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- lekka senność, - nudności,
- wymioty.
Niezbyt często (wystepują u mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- zawroty głowy, - senność, - nerwowość, - uczucie pieczenia w gardle, - biegunka, - ból brzucha (w tym skurcze i pieczenie), - zaparcia, - bóle głowy, - zwiększona potliwość, - nadmierne obniżenie temperatury ciała.
Rzadko (wystepują u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów):
- zwiększona aktywność niektórych enzymów wątrobowych (transaminaz), - zaczerwienienie skóry.
Bardzo rzadko (wystepują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- zaburzenie tworzenia krwi (zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby białych krwinek, zmniejszenie liczby wszystkich elementów morfotycznych krwi), - trudności w oddychaniu (astma) u wrażliwych pacjentów, - reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna i pokrzywka).
Zgłaszano bardzo rzadkie przypadki ciężkich reakcji skórnych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, lub farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań
Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks:
+48 22 49 21 309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Paracetamol Synoptis
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze, pudełku po: EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Paracetamol Synoptis - Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.
- Pozostałe składniki to: powidon K30, skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), kwas stearynowy (typ 50).
Jak wygląda lek Paracetamol Synoptis i co zawiera opakowanie
Lek Paracetamol Synoptis ma postać białych tabletek w kształcie kapsułki z wytłoczonym napisem
500 na jednej stronie i gładkich na drugiej stronie pakowanych w butelkę z HDPE z zamknięciem zabezpieczającym przed dostępem dzieci lub przezroczysty blister PVC/Aluminium lub biały, nieprzezroczysty blister PVC/Aluminium. Całość w tekturowym pudełku.
Wielkość opakowania: 6, 10, 20 lub 50 tabletek.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny
Synoptis Pharma Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 65
02-255 Warszawa
Wytwórca/Importer
Synoptis Industrial Sp. z o.o.
ul. Rabowicka 15
62-020 Swarzędz
Data ostatniej aktualizacji ulotki: luty 2024
Charakterystyka produktu leczniczego Paracetamol Synoptis
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Paracetamol Synoptis z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Paracetamol Synoptis z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Inne opakowania Paracetamol Synoptis
Grupy
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Może Cię również zainteresować:
Kwas hialuronowy na stawy – co warto wiedzieć?
Czy nabiał jest szkodliwy?
Estragon – właściwości, działanie i zastosowanie lecznicze
Mniszek lekarski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Dodatkowe informacje
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.