Kiedy stosujemy Paracetamol Hasco Forte?
Gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu), dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy). U niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia (o masie ciała do 4 kg): leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.
Paracetamol Hasco Forte - działanie
Grupa farmakoterapeutyczna: Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, anilidy; kod ATC: N 02 BE 01. Paracetamol, substancja czynna produktu leczniczego Paracetamol Hasco, zawiesina doustna, jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym przeznaczonym do stosowania u niemowląt i dzieci. Stosowany w zalecanych dawkach jest dobrze tolerowany. Paracetamol jest pochodną aniliny wykazującą działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe bez działania przeciwzapalnego. Paracetamol hamuje syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Dzięki temu zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych na działanie kinin i serotniny, powodując podwyższenie progu bólowego. Działanie przeciwgorączkowe paracetamolu związane jest ze zmniejszeniem stężenia prostaglandyn w podwzgórzu. Paracetamol pozbawiony jest praktycznie działania przeciwzapalnego, ponieważ nie hamuje syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie hamuje agregacji płytek i nie wpływa na czas krzepnięcia krwi.
Jaki jest skład Paracetamol Hasco Forte?
5 ml zawiesiny zawiera 240 mg paracetamolu (Paracetamolum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: 5 ml zawiesiny zawiera 3,7 g sacharozy i 7,059 mg soli kwasu benzoesowego oraz pirosiarczyn sodu. Aromat truskawkowy zawiera etanol i glikol propylenowy
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Paracetamol Hasco Forte?
Nadwrażliwość na paracetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
- Ciężka niewydolność wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby;
- Ciężka niewydolność nerek;
- Choroba alkoholowa.
Paracetamol Hasco Forte – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Częstość występowania działań niepożądanych określono zgodnie z konwencją MedDRA: rzadko (?1/10 000 do < 1/1000) i bardzo rzadko (< 1/10 000). Zaburzenia krwi i układu chłonnego Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia), leukocytów (leukopenia, agranulocytoza). Zaburzenia żołądka i jelit Bardzo rzadko: nudności, wymioty, biegunka. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych Bardzo rzadko: zaburzenia czynności wątroby. Zaburzenia układu immunologicznego Rzadko: skórne reakcje uczuleniowe: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry. Są doniesienia o bardzo rzadko występujących przypadkach ciężkich reakcji skórnych (ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka). Produkt leczniczy stosowany przez dłuższy czas lub przedawkowany może spowodować uszkodzenie wątroby i nerek oraz methemoglobinemię z objawami sinicy (szaroniebieskie zabarwienie skóry).
Paracetamol Hasco Forte – jakie środki ostrożności należy zachować?
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Produkt nie powinien być przechowywany w pozycji odwróconej.
Przyjmowanie Paracetamol Hasco Forte w czasie ciąży
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Produkt nie powinien być przechowywany w pozycji odwróconej.