Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
Faringan tabletki do ssania | 5mg+1,5mg | 20 tabl.
Dowiedz się więcej
Rodzaj:
lek dostępny bez recepty
Substancja czynna:
Chlorhexidini dihydrochloridum, Benzocainum
Podmiot odpowiedzialny:
SOLINEA SP. Z O.O.
- Jaki jest skład leku Faringan?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Faringan?
- Faringan – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Faringan - dawkowanie leku
- Faringan – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie leku Faringan w czasie ciąży
- Czy Faringan wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Faringan wchodzi w interakcje z alkoholem?
Opis produktu Faringan
Jaki jest skład leku Faringan?
Substancjami czynnymi leku są: chloroheksydyny dichlorowodorek oraz benzokaina. Każda tabletka do ssania zawiera 5 mg chloroheksydyny dichlorowodorku i 1,5 mg benzokainy.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: izomalt (E953), makrogol 6000, aromat miętowy (mentol, menton, olejek mięty pieprzowej, maltodekstryna, skrobi oktenylobursztynian sodu (E 1450)), aspartam (E 951), magnezu stearynian.
Lek Faringan zawiera aspartam (E 951) - 4 mg w każdej tabletce do ssania. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie z powodu jej nieprawidłowego wydalania.
Lek zawiera izomalt (E 953) - 656,5 mg izomaltu (E 953) w każdej tabletce do ssania. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w tabletce, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu".
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Faringan?
• jeśli pacjent ma uczulenie na chloroheksydynę, benzokainę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
• u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.
• u pacjentów chorych na methemoglobinemię (chorobę krwi związaną z powstaniem nieprawidłowej hemoglobiny, niezdolnej do przyłączania i przenoszenia tlenu. Najczęstszym jej objawem jest sinica, powstająca w wyniku niedotlenienia tkanek).
• jeśli u pacjenta występują rany lub owrzodzenia jamy ustnej i gardła.
• jeśli u pacjenta występuje małe stężenie cholinoesterazy w osoczu.
• u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Faringan – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się do lekarza lub skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala, jeśli wystąpią reakcje nadwrażliwości i (lub) wstrząs anafilaktyczny. Objawami mogą być: wysypka, świąd, omdlenia, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka, trudności w połykaniu lub oddychaniu.
Działania niepożądane, które mogą wystąpić w czasie stosowania leku Faringan, są wymienione poniżej:
Rzadkie (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1 000 osób): reakcje alergiczne, miejscowe podrażnienie
Bardzo rzadkie (mogą występować rzadziej niż u 1 na
10 000 osób): reakcje nadwrażliwości, wstrząs anafilaktyczny
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309, strona internetowa https://smz.ezdrowie.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Faringan - dawkowanie leku
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki.
Zalecana dawkaDorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat Ssać po jednej tabletce kilka razy na dobę. Jeśli jest taka potrzeba, ssać jedną tabletkę co 1-2 godziny, nie przekraczając 8 tabletek na dobę.
Sposób podawaniaStosowanie leku należy rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów.
Tabletki do ssania należy ssać aż do ich rozpuszczenia się w jamie ustnej. Nie należy połykać ani rozgryzać. Przez 30 minut po zastosowaniu leku nie zaleca się spożywania pokarmów ani picia. Lek zaleca się przyjąć co najmniej 30 minut po posiłku i co najmniej 30 minut po umyciu zębów, przed snem.
Chloroheksydyna zwiększa odkładanie kamienia nazębnego, dlatego podczas stosowania leku zaleca się szczególną dbałość o higienę jamy ustnej i rozważenie stosowania pasty do zębów, zapobiegającej odkładaniu kamienia.
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach stosowania leku Faringan, wystąpi wysoka gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Pominięcie zastosowania leku Faringan W przypadku pominięcia dawki leku nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki, lecz zastosować ją w czasie wynikającym z zaleconego schematu dawkowania.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Faringan – jakie środki ostrożności należy zachować?
Przed rozpoczęciem stosowania leku Faringan należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów:
• z nietolerancją estrowych środków miejscowo znieczulających (zwłaszcza pochodnych kwasu para-aminobenzoesowego (PABA)), parabenów lub p-fenylenodiaminy, gdyż mogą oni wykazywać nadwrażliwość na benzokainę. Jeśli u pacjenta występują zmiany nadżerkowe lub złuszczanie w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, lek należy stosować z zachowaniem ostrożności pod kontrolą lekarza. Podczas długotrwałego stosowania (dłużej niż 7 dni) leku mogą wystąpić odwracalne przebarwienia zębów oraz powierzchni języka.
Dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przyjmowanie leku Faringan w czasie ciąży
Przed rozpoczęciem stosowania leku Faringan należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów:
• z nietolerancją estrowych środków miejscowo znieczulających (zwłaszcza pochodnych kwasu para-aminobenzoesowego (PABA)), parabenów lub p-fenylenodiaminy, gdyż mogą oni wykazywać nadwrażliwość na benzokainę. Jeśli u pacjenta występują zmiany nadżerkowe lub złuszczanie w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, lek należy stosować z zachowaniem ostrożności pod kontrolą lekarza. Podczas długotrwałego stosowania (dłużej niż 7 dni) leku mogą wystąpić odwracalne przebarwienia zębów oraz powierzchni języka.
Dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Charakterystyka produktu leczniczego Faringan
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Faringan z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Faringan z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Grupy
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Może Cię również zainteresować:
Nużeniec – pasożyt bytujący w ludzkiej skórze. Czy może być groźny dla człowieka?
Zapalenie krtani – przyczyny, metody leczenia i domowe sposoby na złagodzenie objawów
Jak zmieni się lista leków refundowanych od maja 2023 r.?
Wirus HIV - jak dochodzi do zakażenia? Leczenie i profilaktyka
Decyzje i komunikaty GIF
Ten lek jest objęty zakazem wprowadzania do obrotu.
Ten lek został wycofany z obrotu.
Obrót tym lekiem został wstrzymany.
Dodatkowe informacje
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.