Dostępny w mniej niż połowie aptek

 

Chlorchinaldin H maść | (30mg+10mg)/g | 5 g


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Chlorquinaldolum, Hydrocortisoni acetas
Podmiot odpowiedzialny: CHEMA-ELEKTROMET SPÓŁDZ.PRACYOpis produktu Chlorchinaldin H

Kiedy stosujemy lek Chlorchinaldin H?

Chlorchinaldin H stosuje się w miejscowym leczeniu ropnych, powierzchownych chorób skóry przebiegających z odczynem zapalnym oraz ropnych powikłań bakteryjnych alergicznych schorzeń skóry, w tym także grzybicy, w owrzodzeniu podudzi - w zakażeniach drobnoustrojami wrażliwymi na chlorochinaldol.

Chlorchinaldin H - działanie leku

Chlorchinaldin H ma postać maści, zawiera substancje czynne: chlorochinaldol, pochodną 8-hydroksychinoliny oraz octan hydrokortyzonu, który jest glikokortykosteroidem.

Chlorochinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym na bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella, Proteus vulgaris, Escherichia coli, jak również na Corynebacterium diphtheriae, Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus.

Ponadto chlorochinaldol działa grzybostatycznie (hamuje wzrost grzyba) na Candida albicans i pierwotniakobójczo.

Hydrokortyzonu octan jest glikokortykosteroidem do stosowania miejscowego na skórę, o słabym działaniu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.


Jaki jest skład leku Chlorchinaldin H?

Substancjami czynnymi leku są chlorochinaldol i octan hydrokortyzonu.

I g maści zawiera 30 mg chlorochinaldolu i 10 mg octanu hydrokortyzonu.

Pozostałe składniki to: wazelina biała, lanolina, alkohol cetylowy, wosk biały.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Chlorchinaldin H?

Kiedy nie stosować leku Chlorchinaldin H:

jeśli pacjent ma uczulenie na octan hydrokortyzonu, chlorochinaldol, jak również jego pochodne (np. kliochinol) lub którykolwiek z pozostałych tego leku; w I trymestrze ciąży, u dzieci w wieku do 12 lat, w niewydolności wątroby lub nerek, w biegunkach niebakteryjnego pochodzenia, w wirusowych zakażeniach skóry, na gruźlicze lub kiłowe zmiany skórne, na głębokie i rozległe rany ropne, w zapaleniu skóry wokół ust, w zarostowym zapaleniu naczyń, u pacjentów z chorobą Buergera z powodu zaburzeń troficznych i opóźnienia gojenia ran, profilaktycznie, długotrwale.


Chlorchinaldin H – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częstość występowania przedstawionych poniżej działań niepożądanych jest nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Może wystąpić przemijające podrażnienie skóry, wysuszenie, zaczerwienienie, uczucie swędzenia lub pieczenia, kontaktowe zapalenie skóry, odczyny uczuleniowe.

Ze względu na zawartość octanu hydrokortyzonu w leku, mogą wystąpić zaniki skóry, teleangiektazje, zaburzenia pigmentacji skóry, zmiany trądzikopodobne, nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze - głównie po zastosowaniu opatrunków zamkniętych.

Lek stosowany na skórę twarzy dość szybko może wywołać zapalenie skóry wokół ust, zanikowe zapalenie skóry i utrwalone rozszerzenie naczyń.

W wyniku wchłaniania się octanu hydrokortyzonu do krwi, mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, m.in. zahamowanie czynności nadnerczy, zespół Cushinga. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem zamkniętym lub w przypadku stosowania u dzieci.

Mogą wystąpić reakcje alergiczne, wynikające z uczulenia na substancje pomocnicze.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Chlorchinaldin H - dawkowanie leku

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.

Chorobowo zmienione miejsca na skórze należy pokryć cienką warstwą leku raz lub dwa razy na dobę i przykryć jałową gazą.

Na skórę twarzy należy stosować ostrożnie i przez krótki czas. Po użyciu leku należy umyć ręce.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat.


Chlorchinaldin H – jakie środki ostrożności należy zachować?

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Chlorchinaldin H należy omówić to z lekarzem lub farmaceuW

Kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, dlatego podczas stosowania leku mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane związane z zawartością octanu hydrokortyzonu, charakterystyczne dla kortykosteroidów.

Z tego względu należy zachować szczególną ošrożność, stosując lek:

na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, w dużych dawkach, w obszarach skóry o cienkiej warstwie rogowej (np. w okolicy narządów płciowych, fałdów skóry, pachwin, u dzieci), gdy naskórek jest pozbawiony warstwy rogowej oraz w ostrych stanach zapalnych skóry, pod opatrunkiem zamkniętym (ceratką, pieluchą).

Opatrunek zamknięty nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu oraz może powodować wystąpienie nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Podczas długotrwałego leczenia może wystąpić zanik naskórka, trądzik posteroidowy oraz rozstępy skórne.

W przypadku stosowania leku zgodnie z zaleceniami, jest mało prawdopodobne wystąpienie ogólnych działań niepożądanych chlorochinaldolu, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe.

W razie wystąpienia objawów neurologicznych, zaburzenia widzenia należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami mogącymi powodować występowanie interakcji opisanych poniżej w Chlorchinaldin H a inne leki.

Jeżeli wystąpią objawy uczulenia, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.

Dzieci i młodzież

Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat.


Przyjmowanie leku Chlorchinaldin H w czasie ciąży

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie stosować w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży nie wolno stosować leku na duże powierzchnie zmienionej chorobowo skóry oraz długotrwale.

W każdym przypadku decyzja o stosowaniu leku u kobiet w ciąży powinna być podjęta przez lekarza, po rozważeniu czy korzyści wynikające ze stosowania leku są większe niż możliwe ryzyko dla płodu. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania.


Charakterystyka produktu leczniczego Chlorchinaldin H

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Chlorchinaldin H z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Chlorchinaldin H z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Kortykosteroidy

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.