Kwas acetylosalicylowy należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności w opisanych poniżej przypadkach.
•Aby uniknąć potencjalnego ryzyka przedawkowania, należy sprawdzić, czy pozostałe produkty lecznicze stosowane przez pacjenta nie zawierają w swoim składzie kwasu acetylosalicylowego.
•Produktów zawierających kwas acetylosalicylowy nie należy bez konsultacji z lekarzem stosować u dzieci i młodzieży w celu leczenia zakażeń wirusowych przebiegających z lub bez gorączki. W przypadku niektórych chorób wirusowych, szczególnie grypy wywołanej wirusem typu A lub B oraz ospy wietrznej, istnieje ryzyko rozwoju zespołu Reye"a — bardzo rzadkiej, lecz potencjalnie zagrażającej życiu choroby wymagającej natychmiastowej interwencji lekarskiej. Ryzyko to może być zwiększone, gdy pacjentowi poda się kwas acetylosalicylowy, choć dotychczas nie udowodniono związku przyczynowo-skutkowego. Jeśli w przebiegu wymienionych zakażeń wirusowych wystąpiłyby uporczywe wymioty, mogą one być jednym z objawów zespołu Reye"a.
•W przypadku pojawienia się bólu głowy w trakcie długotrwałego stosowania wysokich dawek leków przeciwbólowych, nie należy leczyć go przez zastosowywanie wyższych dawek leku.
•Regularne stosowanie leków przeciwbólowych, szczególnie dwóch lub większej liczby substancji o działaniu przeciwbólowym jednocześnie, może prowadzić do trwałych zmian w nerkach z towarzyszącym ryzykiem rozwoju niewydolności nerek.
•W niektórych ciężkich postaciach niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanu (niedoboru G6PD) wysokie dawki kwasu acetylosalicylowego mogą wywoływać hemolizę. U pacjentów z niedoborem G6PD kwas acetylosalicylowy musi być podawany pod nadzorem lekarza.
•Monitorowanie leczenia należy wprowadzić w następujących przypadkach:
-u pacjentów ze stwierdzonym w wywiadzie owrzodzeniem żołądka lub dwunastnicy, bądź krwawieniem z przewodu pokarmowego, bądź zapaleniem błony śluzowej żołądka,
-u pacjentów z niewydolnością nerek,
-u pacjentów z niewydolnością wątroby,
-u pacjentów z astmą oskrzelową — wystąpienie napadu astmy oskrzelowej może u niektórych pacjentów mieć związek z alergią na niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na kwas acetylosalicylowy; w tym przypadku omawiany produkt leczniczy jest przeciwwskazany (patrz
CHPL
: punkt 4.3),
-u pacjentek z krwotokiem macicznym
(
metrorrhagia
)
lub krwotokiem miesiączkowym
(
menorrhagia
)
(ze względu na ryzyko zwiększenia obfitości i czasu trwania miesiączki).
•Ze względu na hamujący wpływ na agregację płytek krwi, utrzymujący się przez kilka dni od podania, kwas acetylosalicylowy może zwiększać skłonność do krwawień w trakcie i po zakończeniu zabiegów chirurgicznych, nawet tych drobnych (np. po ekstrakcji zęba).
•W każdym momencie w trakcie stosowania omawianego produktu może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego lub owrzodzenia i (lub) perforacji przewodu pokarmowego — również bez żadnych uprzednich objawów na to wskazujących czy obciążenia w wywiadzie. Względne ryzyko wystąpienia tych powikłań jest zwiększone u pacjentów w podeszłym wieku, u pacjentów z niską masą ciała oraz u pacjentów otrzymujących leki przeciwzakrzepowe bądź inhibitory agregacji płytek krwi (patrz
CHPL
: punkt 4.5). W przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego stosowanie omawianego produktu leczniczego należy natychmiast przerwać.
•Kwas acetylosalicylowy zmniejsza wydalanie kwasu moczowego. Może to u predysponowanych pacjentów wywoływać napady dny moczanowej.
•Nie zaleca się stosowania omawianego produktu leczniczego w okresie karmienia piersią (patrz
CHPL
: punkt 4.6).
Nie zaleca się stosowania kwasu acetylosalicylowego łącznie z następującymi lekami
[1]
:
•doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi u pacjentów bez owrzodzeń żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie (patrz
CHPL
: punkt 4.5),
•
klopidogrelem
(oprócz zarejestrowanych wskazań do stosowania skojarzonego leczenia
klopidogrelu
z kwasem acetylosalicylowym w ostrych zespołach wieńcowych) (patrz
CHPL
: punkt 4.5),
•tyklopidyną (patrz
CHPL
: punkt 4.5),
•
anagrelidem
— ze względu na ryzyko krwotoku i
zmniej
szonego
efektu
antytrombotycznego
(patrz
CHPL
: punkt 4.5),
•heparynami
niskocząsteczkowymi
(i pokrewnymi substancjami czynnymi) oraz heparynami niefrakcjonowanymi w dawkach leczniczych (patrz
CHPL
: punkt 4.5),
•innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (
NLPZ
) (patrz
CHPL
: punkt 4.5),
•glikokortykoidami (z wyjątkiem leczenia substytucyjnego hydrokortyzonem) (patrz
CHPL
: punkt 4.5),
•lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego z moczem (patrz
CHPL
: punkt 4.5),
•
pemetreksedem
u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny od 45 do 80 ml/min) (patrz
CHPL
: punkt 4.5).
•Jedna tabletka zawiera 6
mmol
(143 mg) sodu. Fakt ten należy brać pod uwagę u pacjentów stosujących dietę o kontrolowanej zawartości sodu.
[1] Ten punkt
ChPL
nie znajduje odzwierciedlenia w ulotce informacyjnej dla pacjenta, gdyż jego treść — z punktu widzenia pacjenta bez fachowego przygotowania medycznego — jest już w równoważnym stopniu zawarta w informacjach podanych w
CHPL
w punkcie 4.5.