
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 978 aptekach
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 978 aptekach
Produkt leczniczy przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.
Po wyznakowaniu roztworem nadtechnecjanu ( 99m Tc) sodu, roztwór 99m Tc-Tektrotydu jest wskazany do stosowania u dorosłych wspomagaj ąco w diagnostyce i leczeniu guzów neuroendokrynnych (NET) wykazujących ekspresję receptorów somatostatyny , przez ułatwienie ich lokalizacji.
Guzy, które nie posiadają receptorów somatostatyny nie będą uwidocznione (patrz CHPL : punkt 4.4. „Interpretacja obrazów")
Fiolka I zawiera substancję czynną: 20 mikrogramów HYNIC -[D-Phe 1 ,Tyr 3 -Oktreotyd] trifluorooctanu,
Zestaw nie zawiera radionuklidu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz CHPL : punkt 6.1.
Nadwrażliwość na HYNIC -[D-PheTyr 3 -Oktreotyd] trifluorooctan lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w CHPL w punkcie 6.1 lub na roztwór nadtechnecjanu ( 99m Tc) sodu do iniekcji
Ciąża.Karmienie piersią, patrz CHPL : punkt 4.6.
Częstość występowania działań niepożądanych po podaniu produktu leczniczego określono na podstawie poniższych danych:
bardzo często (> 1/10) często (> 1/100 to < 1/10) niezbyt często (> 1/1,000 to < 1/100) rzadko (> 1/10,000 to < 1/1,000) bardzo rzadko (< 1/10,000) nieznana częstość (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) Działania niepożądane związane z podaniem produktu leczniczego Tektrotyd sa bardzo rzadkie (< 1/10000). Bezpośrednio po podaniu tego produktu leczniczego mogą wystąpić przemijaj ący ból głowy i ból w nadbrzuszu.
Narażenie na promieniowanie jonizuj ące jest związane z ryzykiem wywołania chorób nowotworowych i wad wrodzonych. Ze względu na niską dawkę skuteczną ok 3,8 mSv przy maksymalnej zalecanej aktywności 740 MBq wystąpienie powyższych działań niepożądanych jest mało prawdopodobne.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl @urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dawkowanie
Dorośli
Zaleca się podanie produktu leczniczego o aktywności 370 do 740 MBq w postaci jednorazowego wstrzyknięcia (bolusa). Podana aktywność zależy od dostępnego sprzętu.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Nie ma konieczności dostosowania dawkowania w tej grupie pacjentów.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Należy zwrócić szczególną uwagę na podawaną aktywność ze względu na narażenie na większą dawkę radioaktywności. patrz CHPL : punkt 4.4. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie ma konieczności dostosowywania aktywności w tej grupie pacjentów. patrz CHPL : punkt 5.2.
Dzieci i młodzież
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu radiofarmaceutycznego 99m Tc- Tektrotyd u dzieci i młodzieży.
Jeśli nie są dostępne inne techniki obrazowania nie wykorzystuj ące promieniowania jonizującego, stosowanie u dzieci i młodzieży należy starannie rozważyć bior ąc pod uwagę
potrzeby kliniczne oraz oceniaj ąc stosunek korzyści do ryzyka w tej grupie pacjentów. Ze
względu na potencjalne ryzyko narażenia radiacyjnego, nie należy stosować preparatu radiofarmaceutycznego 99m Tc-Tektrotydu u dzieci poniżej 18 roku życia o ile oczekiwana wartość uzyskanej informacji klinicznej nie przewyższa potencjalnego narażenia radiacyjnego.
Sposób podania
Ten produkt leczniczy powinien być wyznakowany przed podaniem pacjentowi.
Instrukcja dotycząca przygotowania produktu leczniczego do stosowania - patrz CHPL : punkt 12.
Preparat radiofarmaceutyczny 99m Tc- Tektrotyd podaje się dożylnie w jednej dawce (bolusie). Przygotowanie pacjenta do badania - patrz CHPL : punkt 4.4.
W przypadku każdego pacjenta, ekspozycja na promieniowanie jonizuj ące musi być uzasadniona spodziewaną korzyścią wynikaj ąc ą z zastosowanej procedury diagnostycznej z użyciem tego preparatu radiofarmaceutycznego .
Po wyznakowaniu możliwe jest rozcieńczenie roztworu preparatu radiofarmaceutycznego
99m Tc- Tektrotyd roztworem soli fizjologicznej, patrz CHPL : punkt 6.2
Obrazowanie
Akwizycję należy wykonać w czasie 1-2 godzin i po 4 godzinach od podania dożylnego tego produktu leczniczego. Akwizycje uzyskane w czasie 1-2 godziny po podaniu mogą być użyteczne w celu porównania i oceny ognisk gromadzenia znacznika w jamie brzusznej po 4 godzinach. Badanie można uzupełnić o akwizycję po 15 minutach i 24 godzinach od podania znacznika. Zaleca się wykonywanie badań techniką obrazowania całego ciała („ whole body") i SPECT (lub SPECT / CT) wybranych okolic.
Może wystąpić nadwrażliwość lub reakcje anafilaktyczne.
Uzasadnienie indywidualnych korzyści i ryzyka
W przypadku każdego pacjenta, ekspozycja na promieniowanie jonizuj ące musi być uzasadniona spodziewaną korzyścią wynikaj ąc ą z zastosowania procedury diagnostycznej z
użyciem tego preparatu radiofarmaceutycznego . Podana aktywność powinna być w każdym przypadku tak niska, jak to tylko możliwe, pozwalaj ąc jednak równocześnie na uzyskanie oczekiwanej informacji diagnostycznej.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek konieczne jest staranne rozważenie dawki, ponieważ możliwa jest zwiększona ekspozycja na promieniowanie jonizuj ące .
W przypadku pacjentów ze znaczną niewydolnością nerek nie zaleca się stosowania preparatu radiofarmaceutycznego 99m Tc- Tektrotyd . Zaburzona czynność lub całkowity brak funkcji tej głównej drogi wydalania może prowadzić do większego narażenia na promieniowanie. Podanie należy rozważać jedynie wtedy, gdy potencjalne narażenie na promieniowanie jest mniejsze niż oczekiwana informacja diagnostyczna. Nadaj ące się do oceny obrazy można uzyskać po hemodializie, kiedy przynajmniej częściowo usunięta jest wysoka radioaktywność tła. U pacjentów dializowanych można obserwować wyższe niż zazwyczaj gromadzenie produktu leczniczego w wątrobie, śledzionie, jelitach oraz w układzie krążenia.
Zaburzenia czynności wątroby
W przypadku zaburzenia czynności wątroby nie jest wymagane dostosowywanie dawki, patrz CHPL : punkt 5.2.
Dzieci i młodzież
Dzieci i młodzież, patrz CHPL : punkt 4.2.
Przygotowanie pacjenta
Przed rozpoczęciem badania należy pacjenta dobrze nawodnić, a następnie skłonić do możliwie częstego oddawania moczu w pierwszych godzinach po badaniu, w celu zmniejszenia ekspozycji ścian pęcherza moczowego na promieniowanie.
Optymalne obrazowanie jamy brzusznej uzyskuje się po zastosowaniu diety płynnej na dwa dni przed badaniem oraz po podaniu produktów leczniczych o działaniu przeczyszczaj ącym w dniu poprzedzaj ącym badanie. Sposób przygotowania pacjenta może być zależny od
stosowanego protokołu badania i lokalizacji obrazowanych zmian.
U pacjentów leczonych oktreotydem zaleca się czasowe zaprzestanie tego leczenia aby uniknąć możliwego zablokowania receptorów somatostatyny . To zalecenie oparte jest na podstawach empirycznych, nie wykazano aby podjęcie takich środków było bezwzględnie konieczne. U niektórych pacjentów odstawienie leczenia może nie być dobrze tolerowane i może wywołać efekt odbicia. Dotyczyć to może szczególnie pacjentów z insulinoma , u których należy rozważyć ryzyko nagłej hipoglikemii oraz pacjentów z zespołem rakowiaka (w sprawie propozycji odstawienia leczenia patrz CHPL : punkt 4.5.).
Należy zachować uwagę w trakcie podawania produktu leczniczego 99m Tc-Tektrotydu chorym na cukrzycę i rozważyć możliwość częstszego kontrolowania stężenia glukozy po jego podaniu ze względu na zróżnicowane hamowanie hormonów hiper- i hopoglikemizujących
przez analogi somatostatyny . Interpretacja obrazu
Dodatni wynik scyntygrafii z zastosowaniem preparatu radiofarmaceutycznego 99m TcTektrotydu odzwierciedla występowanie zwiększonej gęstości receptorów somatostatynowych , a nie występowanie choroby nowotworowej. Guzy, które nie posiadają receptorów somatostatyny nie będą uwidocznione. U niektórych chorych cierpiących na nowotwory neuroendokrynne przewodu pokarmowego czy rakowiaki , gęstość receptorów jest niewystarczająca, aby je uwidocznić w badaniu z zastosowaniem produktu leczniczego 99m TcTektrotyd. W szczególności u około 50% pacjentów cierpiących na insulinoma obecność guza nie będzie uwidoczniona.
Ponadto gromadzenie znacznika nie jest swoiste dla nowotworów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego czy rakowiaków . Dodatni wynik scyntygrafii wymaga rozważenia możliwości, czy nie jest to inne schorzenie, charakteryzuj ące się wysokim miejscowym stężeniem receptorów somatostatyny . Wzrost gęstości receptorów somatostatyny może towarzyszyć innym patologiom takim jak: guzy wywodz ące się z neuroektodermy grzebienia nerwowego ( paraganglioma , rak rdzeniasty tarczycy, neuroblastoma , pheochromocytoma ), guzy przysadki, guzy endokrynne płuc (rak drobno-komórkowy), oponiak, rak sutka, choroby limfoproliferacyjne (chłoniak Hodgkina , chłoniaki nieziarnicze ) oraz możliwość gromadzenia w obszarach zwiększonego występowania limfocytów (podostre stany zapalne). Jeżeli pacjent nie jest odpowiednio przygotowany do badania, gromadzenie aktywności w jelitach może obniżać jakość uzyskanych obrazów. Znaczne, nieswoiste gromadzenie znacznika w przewodzie pokarmowym może być mylnie zinterpretowane i opisane jako nieprawidłowe lub też może negatywnie wpłynąć na właściwą ocenę uzyskanych obrazów.
Postępowanie po procedurze
Po podaniu produktu leczniczego pacjent powinien unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży do 24 godzin po wstrzyknięciu.
Ostrzeżenia ogólne
Zawartość fiolek w zestawie przeznaczona jest do przygotowania preparatu radiofarmaceutycznego 99m Tc- Tektrotyd i może być podawana pacjentowi tylko po zastosowaniu się do procedury znakowania.
Specjalne ostrzeżenia
Produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na fiolkę, przy takiej wartości można przyjąć że produkt leczniczy jest „wolny od sodu".
Środki ostrożności związane z zagrożeniem dla środowiska, patrz CHPL : punkt 6.6.
Może wystąpić nadwrażliwość lub reakcje anafilaktyczne.
Uzasadnienie indywidualnych korzyści i ryzyka
W przypadku każdego pacjenta, ekspozycja na promieniowanie jonizuj ące musi być uzasadniona spodziewaną korzyścią wynikaj ąc ą z zastosowania procedury diagnostycznej z
użyciem tego preparatu radiofarmaceutycznego . Podana aktywność powinna być w każdym przypadku tak niska, jak to tylko możliwe, pozwalaj ąc jednak równocześnie na uzyskanie oczekiwanej informacji diagnostycznej.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek konieczne jest staranne rozważenie dawki, ponieważ możliwa jest zwiększona ekspozycja na promieniowanie jonizuj ące .
W przypadku pacjentów ze znaczną niewydolnością nerek nie zaleca się stosowania preparatu radiofarmaceutycznego 99m Tc- Tektrotyd . Zaburzona czynność lub całkowity brak funkcji tej głównej drogi wydalania może prowadzić do większego narażenia na promieniowanie. Podanie należy rozważać jedynie wtedy, gdy potencjalne narażenie na promieniowanie jest mniejsze niż oczekiwana informacja diagnostyczna. Nadaj ące się do oceny obrazy można uzyskać po hemodializie, kiedy przynajmniej częściowo usunięta jest wysoka radioaktywność tła. U pacjentów dializowanych można obserwować wyższe niż zazwyczaj gromadzenie produktu leczniczego w wątrobie, śledzionie, jelitach oraz w układzie krążenia.
Zaburzenia czynności wątroby
W przypadku zaburzenia czynności wątroby nie jest wymagane dostosowywanie dawki, patrz CHPL : punkt 5.2.
Dzieci i młodzież
Dzieci i młodzież, patrz CHPL : punkt 4.2.
Przygotowanie pacjenta
Przed rozpoczęciem badania należy pacjenta dobrze nawodnić, a następnie skłonić do możliwie częstego oddawania moczu w pierwszych godzinach po badaniu, w celu zmniejszenia ekspozycji ścian pęcherza moczowego na promieniowanie.
Optymalne obrazowanie jamy brzusznej uzyskuje się po zastosowaniu diety płynnej na dwa dni przed badaniem oraz po podaniu produktów leczniczych o działaniu przeczyszczaj ącym w dniu poprzedzaj ącym badanie. Sposób przygotowania pacjenta może być zależny od
stosowanego protokołu badania i lokalizacji obrazowanych zmian.
U pacjentów leczonych oktreotydem zaleca się czasowe zaprzestanie tego leczenia aby uniknąć możliwego zablokowania receptorów somatostatyny . To zalecenie oparte jest na podstawach empirycznych, nie wykazano aby podjęcie takich środków było bezwzględnie konieczne. U niektórych pacjentów odstawienie leczenia może nie być dobrze tolerowane i może wywołać efekt odbicia. Dotyczyć to może szczególnie pacjentów z insulinoma , u których należy rozważyć ryzyko nagłej hipoglikemii oraz pacjentów z zespołem rakowiaka (w sprawie propozycji odstawienia leczenia patrz CHPL : punkt 4.5.).
Należy zachować uwagę w trakcie podawania produktu leczniczego 99m Tc-Tektrotydu chorym na cukrzycę i rozważyć możliwość częstszego kontrolowania stężenia glukozy po jego podaniu ze względu na zróżnicowane hamowanie hormonów hiper- i hopoglikemizujących
przez analogi somatostatyny . Interpretacja obrazu
Dodatni wynik scyntygrafii z zastosowaniem preparatu radiofarmaceutycznego 99m TcTektrotydu odzwierciedla występowanie zwiększonej gęstości receptorów somatostatynowych , a nie występowanie choroby nowotworowej. Guzy, które nie posiadają receptorów somatostatyny nie będą uwidocznione. U niektórych chorych cierpiących na nowotwory neuroendokrynne przewodu pokarmowego czy rakowiaki , gęstość receptorów jest niewystarczająca, aby je uwidocznić w badaniu z zastosowaniem produktu leczniczego 99m TcTektrotyd. W szczególności u około 50% pacjentów cierpiących na insulinoma obecność guza nie będzie uwidoczniona.
Ponadto gromadzenie znacznika nie jest swoiste dla nowotworów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego czy rakowiaków . Dodatni wynik scyntygrafii wymaga rozważenia możliwości, czy nie jest to inne schorzenie, charakteryzuj ące się wysokim miejscowym stężeniem receptorów somatostatyny . Wzrost gęstości receptorów somatostatyny może towarzyszyć innym patologiom takim jak: guzy wywodz ące się z neuroektodermy grzebienia nerwowego ( paraganglioma , rak rdzeniasty tarczycy, neuroblastoma , pheochromocytoma ), guzy przysadki, guzy endokrynne płuc (rak drobno-komórkowy), oponiak, rak sutka, choroby limfoproliferacyjne (chłoniak Hodgkina , chłoniaki nieziarnicze ) oraz możliwość gromadzenia w obszarach zwiększonego występowania limfocytów (podostre stany zapalne). Jeżeli pacjent nie jest odpowiednio przygotowany do badania, gromadzenie aktywności w jelitach może obniżać jakość uzyskanych obrazów. Znaczne, nieswoiste gromadzenie znacznika w przewodzie pokarmowym może być mylnie zinterpretowane i opisane jako nieprawidłowe lub też może negatywnie wpłynąć na właściwą ocenę uzyskanych obrazów.
Postępowanie po procedurze
Po podaniu produktu leczniczego pacjent powinien unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży do 24 godzin po wstrzyknięciu.
Ostrzeżenia ogólne
Zawartość fiolek w zestawie przeznaczona jest do przygotowania preparatu radiofarmaceutycznego 99m Tc- Tektrotyd i może być podawana pacjentowi tylko po zastosowaniu się do procedury znakowania.
Specjalne ostrzeżenia
Produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na fiolkę, przy takiej wartości można przyjąć że produkt leczniczy jest „wolny od sodu".
Środki ostrożności związane z zagrożeniem dla środowiska, patrz CHPL : punkt 6.6.
Charakterystyka produktu leczniczego Tektrotyd
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku wraz z innymi lekami dochodziło do jakichkolwiek interakcji, mających negatywny wpływ na zdrowie.
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Wybierz interesujące Cię informacje: