Sprawdzamy dostępność
leków w 10 940 aptekach
PRILOTEKAL
Prilotekal
Ulotka
Ulotka wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Pobierz ulotkę produktu w formacie PDF
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Prilotekal
20 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań
Prylokainy chlorowodorek
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
Należy zwrócić się do lekarza, lub farmaceuty w razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
1. Co to jest lek Prilotekal i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Prilotekal u pacjenta
3. Jak stosować lek Prilotekal
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Prilotekal
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Prilotekal i w jakim celu się go stosuje
Prilotekal 20 mg/ml roztwór do wstrzykiwań jest rodzajem leku nazywanym znieczuleniem miejscowym, należy do grupy amidów i jest roztworem do wstrzykiwań. Prilotekal roztwór do wstrzykiwań jest stosowany do znieczulenia określonych części ciała i zapobiegania bólowi podczas operacji u osób dorosłych.
Prilotekal jest wstrzykiwany do dolnych części kręgosłupa pacjenta. Pomaga w szybkim zatrzymaniu bólu u pacjenta od pasa w dół na ograniczony czas (krótkotrwałe zabiegi chirurgiczne).
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Prilotekal u pacjenta
Kiedy nie stosować leku Prilotekal u pacjenta jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na prylokainy chlorowodorek, inne leki do znieczulenia z grupy amidów lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie
6), jeśli pacjent ma ciężkie problemy z przewodnictwem serca, jeśli pacjent ma ostrą anemię, jeśli pacjent ma niewyrównaną niewydolność serca, jeśli pacjent ma wstrząs hipowolemiczny i kardiogenny, jeśli pacjent ma methemoglobinemię wrodzoną lub nabytą, jeśli pacjent ma ogólne lub szczegółowe przeciwwskazania dotyczące techniki wykonywania znieczulenia podpajęczynówkowego.
Nie należy podawać leku Prilotekal do naczynia krwionośnego.
Nie należy stosować leku Prilotekal u dzieci młodszych niż 6 miesięcy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W przypadku jakichkolwiek dolegliwości przedstawionych poniżej należy zgłosić ten fakt lekarzowi przed zastosowaniem niniejszego leku.
jeśli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek w przeszłości niepożądana reakcja na lek do znieczulenia jeśli u pacjenta występuje zakażenie skóry w proponowanym miejscu wstrzyknięcia lub w jego pobliżu jeśli pacjent cierpi na którąkolwiek z poniższych dolegliwości:
− choroby ośrodkowego układu nerwowego, takie jak: zapalenie opon mózgowych, polio i problemy z rdzeniem kręgowym w wyniku anemii, − silny ból głowy, − guzy mózgu, rdzenia lub jakiekolwiek inne, − gruźlica rdzenia kręgowego, − niedawny uraz rdzenia kręgowego, − bardzo niskie ciśnienie krwi lub mała objętość krwi, − problemy z krzepnięciem krwi, − ostra porfiria, − płyn w płucach, − posocznica (zatrucie krwi).
jeśli u pacjenta występuje choroba serca (m.in. całkowita lub częściowa blokada serca, niewyrównana niewydolność serca, arytmia) jeśli pacjent ma zaburzenia wątroby lub nerek jeśli u pacjenta występuje zaburzenie neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, porażenie połowicze, porażenie poprzeczne lub zaburzenia nerwowo-mięśniowe jeśli u pacjenta występuje ogólne osłabienie organizmu.
Znieczulenie rdzeniowe może być podawane tylko przez lekarza posiadającego niezbędną wiedzę i doświadczenie. Lekarz jest odpowiedzialny za podjęcie działań niezbędnych w celu uniknięcia wstrzyknięcia do naczynia krwionośnego i posiadanie umiejętności rozpoznawania oraz leczenia działań niepożądanych.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku Prilotekal u dzieci i młodzieży. Skuteczność i bezpieczeństwo leku Prilotekal u dzieci i młodzieży nie zostały określone. Dane w tym zakresie nie są dostępne.
Stosowanie leku Prilotekal u dzieci młodszych niż 6 miesięcy jest przeciwwskazane w związku z wyższym ryzykiem rozwoju methemoglobinemii.
Prilotekal a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, także o lekach, które wydawane są bez recepty.
Zwłaszcza w przypadku przyjmowania leków stosowanych w leczeniu nieregularnego rytmu pracy serca (leków przeciwarytmicznych klasy III) i uśmierzających ból.
Ciąża, karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, który zadecyduje, czy powinna otrzymać lek Prilotekal we wstrzyknięciu, czy też nie. Nie podawać prylokainy do znieczulenia miejscowego lub regionalnego podczas porodu.
Nie wiadomo czy prylokaina przenika do mleka matki. Karmienie piersią może być wznowione po upływie 24 godzin od zastosowania leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać jakichkolwiek narzędzi bądź maszyn, gdyż Prilotekal może przez pewien czas wpływać na reakcje i koordynacje mięśni.
Prilotekal zawiera sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę (maksymalna dawka odpowiadająca 4 ml roztworu do wstrzykiwań Prilotekal), to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak stosować lek Prilotekal
Lek ten jest podawany pacjentowi przez lekarza, który określi właściwą dawkę dla pacjenta. Zazwyczaj stosowana dawka u osób dorosłych to 40-60 mg prylokainy chlorowodorku (2-3 ml leku Prilotekal); maksymalna dawka to 80 mg prylokainy chlorowodorku (4 ml leku Prilotekal).
Lekarz wstrzykuje pacjentowi lek Prilotekal w dolną część kręgosłupa, pacjent przyjmuje pozycje siedzącą lub leżącą.
Prilotekal nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży. Bezpieczeństwo i skuteczność leku Prilotekal u dzieci i młodzieży nie zostały zbadane. Stosowanie leku Prilotekal u dzieci młodszych niż 6 miesięcy jest przeciwwskazane w związku z wyższym ryzykiem rozwoju methemoglobinemii.
U pacjentów ze złym stanem ogólnym i chorobami współistniejącymi (np. niedrożnością naczyń krwionośnych, miażdżycą naczyń krwionośnych, polineuropatią cukrzycową i złym stanem wątroby czy zaburzeniem czynności nerek), wskazana jest zmniejszona dawka.
W przypadku upośledzenia czynności nerek lub wątroby zaleca się stosowanie niższych dawek.
Prilotekal jest wstrzykiwany podpajęczynówkowo.
Sprzęt, leki i personel potrafiący postępować w nagłej sytuacji musi być natychmiast dostępny. W rzadko występujących przypadkach po zastosowaniu leków do miejscowego znieczulenia zgłaszano ciężkie reakcje, nawet pomimo braku nadwrażliwości w wywiadzie u indywidualnego pacjenta.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Prilotekal
Jest mało prawdopodobne, że pacjent otrzyma za dużo leku Prilotekal, jeśli będzie on podawany przez lekarza doświadczonego w stosowaniu miejscowych znieczuleń rdzeniowych. Jednakże, gdy przypadkowo zostanie wstrzyknięta dawka bezpośrednio do krwi, u pacjenta mogą rozwinąć się w krótkim czasie problemy z widzeniem lub słuchem, drganie mięśni, drżenie, drgawki, napady padaczkowe i utrata przytomności. W każdym przypadku, gdy pacjent otrzymuje lek Prilotekal odpowiedni sprzęt do leczenia musi być dostępny w razie wystąpienia przedawkowania.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Prilotekal może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Tak, jak w przypadku wszystkich leków do znieczulenia miejscowego, mogą często wystąpić zmniejszenie ciśnienia tętniczego i wolniejsze bicie serca.
Pacjent może odczuwać nudności, mieć obniżone ciśnienie krwi lub wolne bicie serca. Inne możliwe działania niepożądane to: ból głowy po operacji, wymioty i trudności w oddawaniu moczu.
Możliwe działania niepożądane to:
Bardzo często: mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób
Obniżone ciśnienie krwi, mdłości.
Często: mogą wystąpić u 1 na 10 osób
Parestezje, zawroty głowy, wymioty.
Niezbyt często: mogą wystąpić u 1 na 100 osób
Drgawki, parestezje wokół ust, utrata przytomności, drżenie, uczucie drętwienia języka, problemy z mówieniem, problemy ze słuchem, szumy uszne, problemy ze wzrokiem, ból pleców, przejściowe osłabienie mięśni. Wolne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
Rzadko: mogą wystąpić u 1 na 1 000 osób
Methemoglobinemia, sinica, wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne, reakcje alergiczne, swędzenie.
Zapalenie pajęczynówki, neuropatia, zmiany w nerwach obwodowych.
Podwójne widzenie. Zatrzymanie akcji serca, nieregularne bicie serca. Zahamowanie czynności oddechowej.
Jest mało prawdopodobne, aby roztwór do wstrzykiwań Prilotekal spowodował ciężkie działania niepożądane, chyba, że przypadkowo został niewłaściwie podany bądź został zastosowany jednocześnie z innymi lekami do znieczulenia miejscowego. W takim przypadku mogą wystąpić: drętwienie języka, zamroczenie, zawroty głowy, drżenia i drgawki. W bardzo rzadko występujących przypadkach w wyniku zastosowania prylokainy może nastąpić: zawał serca, problemy z oddychaniem, utrata czucia w dolnych częściach ciała i reakcje alergiczne, mogące powodować wysypki, obrzęk lub bardzo niskie ciśnienie krwi.
Rzadko występującym, ale ciężkim działaniem niepożądanym w znieczuleniu rdzeniowym jest wysoka bądź całkowita blokada rdzeniowa, wraz z następującym zahamowaniem czynności układu krążenia i czynności oddechowej.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu
Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie
181C, 02-222 Warszawa, Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309,
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Prilotekal
Substancją czynną leku jest prylokainy chlorowodorek.
1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 20 mg prylokainy chlorowodorku (co odpowiada 2%).
1 ampułka z 5 ml roztworu zawiera 100 mg prylokainy chlorowodorku.
Pozostałe składniki to: glukoza bezwodna lub glukoza jednowodna, woda do wstrzykiwań, sodu wodorotlenek 1N (do ustalania pH).
Jak wygląda lek Prilotekal i co zawiera opakowanie
Roztwór do wstrzykiwań. Przezroczysty, bezbarwny roztwór.
Lek Prilotekal dostarczany jest w ampułkach z bezbarwnego szkła typu I.
Pudełko z 10 ampułkami, każda zawierająca po 5 ml roztworu do wstrzykiwań.
Podmiot odpowiedzialny
B.Braun Melsungen AG
Carl-Braun-Strasse 1
34212 Melsungen
Niemcy
Wytwórca:
Sirton Pharmaceuticals SPA
Piazza XX Settembre 2
22079 Villa Guardia (CO)
Włochy
Sintetica GmbH
Albersloher Weg 11
48155 - Münster
Niemcy
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru
Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Nazwa Państwa
Członkowskiego
Nazwa produktu leczniczego
Austria Takipril hyperbar 2% Injektionslösung
Niemcy Takipril 20 mg/ml Injektionslösung
Włochy Prilotekal
Hiszpania Takipril hiperbárica, 20mg/ml solución inyectable
Wielka Brytania Prilotekal 20mg/ml solution for injection
Belgia
Tachipri Hyperbar 20 mg/ml Oplossing voor injectie
Tachipri Hyperbar 20 mg/ml Solution injectable
Tachipri Hyperbar 20 mg/ml Injektionslösung
Bułgaria Takipril 20 mg/ml Инжекционен разтвор
Czechy Takiprin
Dania Takipril 20 mg/ml Injektionsvæske, opløsning
Finlandia Takipril 20 mg/ml Injektioneste, liuos
Francja Baritekal 20 mg/ml Solution injectable
Węgry Prilotekal 20 mg/ml oldatos injekció
Luksemburg Tachipri Hyperbar 20 mg/ml Solution injectable
Holandia Prilotekal 20 mg/ml Oplossing voor injectie
Norwegia Takipril 20 mg/ml injeksjonsvæske, oppløsning
Polska Prilotekal
Rumunia Prilotekal 20 mg/ml Soluţie injectabilă
Słowacja Prilotekal 20 mg/ml Injekčný roztok
Szwecja Takipril 20 mg/ml Injektionsvätska, lösning
Data ostatniej aktualizacji ulotki: wrzesień 2020
Poniższe informacje przeznaczone są wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:
{ChPL jest dodana na końcu wydrukowanej ulotki, jako część do oderwania.}
- Substancja czynna:
- Prilocainum
- Dawka:
- 20 mg/ml
- Postać:
- roztwór do wstrzykiwań
- Działanie:
- Wewnętrzne
- Podmiot odpowiedzialny:
- B.BRAUN MELSUNGEN AG
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce
- Dostępność:
- Szpitale, Apteki szpitalne
- Ostrzeżenia:
- Silnie działający (B)
- Wydawanie:
- Lecznictwo zamknięte
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu (leki)
- Opakowanie handlowe:
- 10 amp. po 5 ml
- Charakterystyka produktu leczniczego w formacie PDF :
- Pobierz
- Ulotka produktu w formacie PDF:
- Pobierz
Charakterystyka produktu leczniczego Prilotekal
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Prilotekal z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Prilotekal z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Wybierz interesujące Cię informacje: