Sprawdzamy dostępność
leków w 10 939 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePozostałe leki działające na układ nerwowy
W tej kategorii znajdziejsz wszytskie inne leki działąjace na układ nerwowy, w tym leki stosowane w leczeniu oraz łagodzeniu objawów choroby Alzheimera, leki wykorzystywane w leczeniu nałogów itp.
Leki działające na układ nerwowy
W jakich chorobach stosuje się leki działające na układ nerwowy?
Leki działające na układ nerwowy kojarzą się przede wszystkim z lekami o działaniu przeciwdepresyjnym lub też uspokajającym czy nasennym. Jednak w tej kategorii można znaleźć również inne preparaty stosowane między innymi w chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, zespole niespokojnych nóg, zaburzeniach opróżniania pęcherza moczowego, miastenii, zespole Ménière’a i innych. Jest to grupa bardzo różnorodna, o odmiennych mechanizmach działania.
Leki działające na układ nerwowy stosowane w leczeniu choroby Alzheimera
Przyczyną zaburzeń funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera jest utrata komórek w określonych obszarach mózgu, a w konsekwencji zmniejszenie ilości neuroprzekaźnika acetylocholiny. Acetylocholina w naturalny sposób rozkładana jest przez enzym cholinoesterazę, znajdujący się w mózgu. Liczne badania naukowe potwierdziły, że blokowanie tego enzymu przez leki należące do grupy tzw. inhibitorów cholinesterazy (np. donepezyl) prowadzi do poprawy funkcji poznawczych u chorych cierpiących na chorobę Alzheimera. Oprócz inhibitorów cholinesterazy w leczeniu choroby Alzheimera stosuje się także memantynę. Memantyna blokuje efekty patologicznie zwiększonego stężenia glutaminianu, które może prowadzić do zaburzenia czynności neuronów. Skuteczność działania wspomnianych leków potwierdzono w badaniach naukowych z udziałem osób chorych. Efektem działania inhibitorów cholinesterazy jest istotna, chociaż niewielka poprawa w zakresie zaburzeń poznawczych, co więcej leki te mają istotny korzystny wpływ na zaburzenia zachowania występujące w przebiegu choroby Alzheimera. Z uwagi na podeszły wiek oraz obecność innych chorób oraz zażywanie innych leków, terapia za pomocą leków działających na ośrodkowy układ nerwowy powinna być prowadzona ostrożnie, przez doświadczonego specjalistę neurologa, psychiatrę lub geriatrę.
Leki działające na układ nerwowy stosowane w chorobie Parkinsona i w zespole niespokojnych nóg
Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniem struktur mózgu o nieznanej przyczynie. Jej istotą jest zanik tzw. komórek dopaminergicznych znajdujących się w mózgu, co powoduje objawy, takie jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe, zaburzenia chodu i postawy.
W chorobie Parkinsona stosuje się między innymi ropinirol, który należy do grupy leków zwanych agonistami dopaminy. Agoniści dopaminy działają w mózgu podobnie do naturalnie występującej substancji zwanej dopaminą. Poprzez działanie na podwzgórze i przysadkę mózgową lek hamuje wydzielanie prolaktyny. Lek stosuje się w leczeniu początkowym w monoterapii (leczenie tylko ropinirolem), następnie w skojarzeniu z lewodopą, gdy działanie lewodopy staje się niewystarczające. Leczenie skojarzone umożliwia także zmniejszenie dobowej dawki lewodopy, a co się z tym wiąże obniżenie ryzyka wystąpienia ciężkich działań niepożądanych. Lek jest wskazany również w objawowym leczeniu zespołu niespokojnych nóg o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.