Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceW tej kategorii znajdziesz produkty znieczulające do stosowania miejscowego w postaci na skórę oraz wstrzyknięć np. wykorzystywanego w stomatologii oraz znieczulania ogólnego w trakcie operacji.
Leki stosowane w chorobach układu nerwowego
Środki miejscowo znieczulające to grupa substancji leczniczych powodujących odwracalną blokadę przewodzenia bodźców nerwowych w określonej okolicy ciała. Mechanizm działania środków znieczulających miejscowo polega na blokowaniu depolaryzacji błony komórkowej komórki nerwowej. Dochodzi wówczas do czasowego zahamowania przewodzenia impulsów nerwowych, w tym impulsów bólowych. W przeciwieństwie do środków znieczulających ogólnie nie wpływają na świadomość i funkcje mózgu. Siła, szybkość i czas działania, a także właściwości toksyczne zależą głównie od cech fizykochemicznych substancji, jak również dawki, miejsca podania czy też dodatku środków obkurczających naczynia.
Biorąc pod uwagę siłę działania możemy wyróżnić substancje lecznicze o:
Leki znieczulające miejscowo można też podzielić ze względu na czas działania:
Najbardziej istotnym problemem stosowania leków znieczulających miejscowo są poważne działania niepożądane, które mogą wystąpić po ich podaniu. Mogą pojawić się: reakcje alergiczne, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, drgawki, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie akcji serca, spadek ciśnienia krwi. Toksyczność leków miejscowo znieczulających dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego oraz układu krwionośnego i zależy przede wszystkim od przejściowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dlatego też tak istotne jest zachowanie prawidłowej procedury podania leku oraz nie przekraczanie dawek maksymalnych.
Środki znieczulające miejscowo stosuje się do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, okulistycznych i diagnostycznych bez narażenia pacjenta na nieprzyjemne dolegliwości bólowe towarzyszące tym zabiegom. Najczęściej stosuje się je razem ze środkami obkurczającymi naczynia krwionośne, głównie sympatykomimetykami (np. epinefryną, norepinefryną). Takie połączenie ma na celu zmniejszenie wchłaniania leku znieczulającego do krwiobiegu, a więc przedłużenie działania miejscowego i zmniejszenie działań niepożądanych ogólnoustrojowych. Dodatkowo zmniejsza się ukrwienie pola operacyjnego co ułatwia zabieg i zmniejsza ryzyko krwawienia.
Ze względu na swoje unikalne własności farmakokinetyczne i farmakodynamiczne lidokaina może być także stosowana poza technikami anestezji regionalnej w leczeniu bólu przewlekłego, głównie w postaci wlewów dożylnych oraz plastrów zawierających lidokainę w stężeniu 5%.
Ponadto substancje o działaniu miejscowo znieczulającym można znaleźć w aptece w wielu preparatach stosowanych w bólu gardła (tabletki do ssania, aerozole), żelach na bolesne ząbkowanie, lekach na hemoroidy (czopki, maści doodbytnicze), preparatach do stosowania miejscowego w celu opóźnienia wytrysku.