Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
Opis produktu Linex Baby
Kiedy stosujemy Linex Baby?
Preparat jest zalecany w celu suplementacji diety niemowląt i dzieci do 12 roku życia:
-podczas i po antybiotykoterapii,
-w przypadku niezrównoważonego sposobu odżywiania,
-po biegunce,
-przy zmianie diety.
Linex Baby - działanie
LINEX® BABY suplement diety
AKTYWNA**
FORMUŁA
Linex® Baby to suplement diety, który uzupełnia mikroflorę jelitową:
-podczas i po antybiotykoterapii,CO TO JEST LINEX® BABY
W kroplach Linex® Baby znajdują się szczepy Lactobacillus Rhamnosus GG, LGG® oraz Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®, które są dobrze znanymi i przebadanymi szczepami bakterii kwasu mlekowego uzupełniającymi florę bakteryjną jelit.
Krople Linex® Baby zawierają żywe, liofilizowane bakterie rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus, tj. występujące naturalnie w organizmie człowieka bakterie kwasu mlekowego.
Bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium stanowią przeważającą część mikroflory jelitowej zdrowego dziecka. Przewód pokarmowy płodu jest jałowy i dopiero podczas kontaktu z drogami rodnymi matki podczas porodu, następuje jego pierwszy kontakt z mikroorganizmami. Pierwotnie noworodek zasiedlany jest przez bakterie względnie beztlenowe, pochodzące z pochwy matki. Po kilku dniach jelita zasiedlają bakterie z rodzaju Bifidobacterium, Lactobacillus i inne. Mikroflora rozwija i zmienia się pod względem liczby i gatunków, a okres kształtowania się względnie stałej mikroflory przewodu pokarmowego trwa do około 3 roku życia. Pierwotny rozwój flory jelitowej jest bardzo ważny, ponieważ determinuje jej skład nie tylko w okresie noworodkowym i dzieciństwa, ale także w okresie dorosłości. Mikroflora jelitowa rozwija się wraz ze swoim gospodarzem i przystosowuje się do cech genetycznych, diety i otoczenia, w jakim przebywa.
Zachowanie dzieci w pierwszych trzech latach życia wskazuje na ich silną ekspozycję na drobnoustroje, np. przez pobieranie pokarmu bezpośrednio ze skóry matki, częste wkładanie rąk, stóp i przedmiotów do ust oraz kontakt rąk z podłożem, te ostatnie w szczególności w fazie raczkowania i wczesnego chodzenia.
Flora bakteryjna jelit dzieci poniżej 3 roku życia podlega znacznym wahaniom i jest bardziej podatna na wpływ czynników środowiskowych niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Współczesne zmiany stylu życia, w tym m.in. wyższy poziom higieny, porody poprzez cięcie cesarskie, stosowanie antybiotyków, to czynniki które mogą wpływać na skład mikroflory.
Rozwój płodowy dziecka oraz skład mleka kobiecego uzależnione są od diety i stanu odżywienia matki, natomiast pierwszą żywnością funkcjonalną, jaką spożywa noworodek, jest siara i ludzkie mleko. Są to złożone mieszaniny makro- i mikroskładników odżywczych, a także innych substancji, których zadaniem jest dostarczenie noworodkowi pożywienia
i energii oraz pomoc w przystosowaniu się do życia poza organizmem matki.
Ludzkie mleko to także ważne źródło bakterii, które wzbogacają skład mikroflory jelitowej noworodka oraz substancji stanowiących pożywkę dla bakterii - wspomagających ich rozwój.
Mleko kobiece zawiera wiele korzystnych bakterii zasiedlających organizm człowieka, takich jak: bakterie kwasu mlekowego (w tym bakterie z rodzaju Bifidobacterium), które mają ogromne znaczenie dla prawidłowej kolonizacji przewodu pokarmowego noworodka1).
Już z początkiem XX w. naukowcy odkryli, że u karmionych naturalnie niemowląt występuje wyższa liczba bifidobakterii w ich jelitach/kale. Podejrzewając, że mleko kobiece zawiera substancję wspomagającą wzrost i możliwości kolonizacji bifidobakterii, nazwali ją czynnikiem bifidogennym. Obecnie wiadomo już, że rolę tę odgrywają różne oligosacharydy charakterystyczne dla mleka ludzkiego.
Wyniki badań nad wczesną mikroflorą jelitową nie są jednolite, jednak większość badaczy uważa, że bifidobakterie stają się ważnym składnikiem flory jelitowej około miesiąca od porodu.
U dzieci rodzonych siłami natury i karmionych mlekiem matki mikroflora jelitowa zdominowana jest przez bifidobakterie stanowiące 91% całkowitej mikroflory dzieci karmionych naturalnie2) .
Znaczący wkład bifidobakterii we wczesne zasiedlanie jelit sugeruje, że odgrywają one istotną rolę w mikroflorze jelitowej, co wykazano także w kilku innych badaniach.
W badaniach stwierdzone zostało również, że w górnym odcinku przewodu pokarmowego we wczesnym etapie życia człowieka występują szczepy B. animalis subsp. lactis BB-12®, co stanowi pewien dowód na zdolność tych szczepów do zasiedlenia jelita cienkiego niemowlęcia3).
Obecność bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus, Bifidobacterium) w określonej ilości jest sprawą priorytetową dla dziecka.
Bakterie należące do rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium (zwane także bakteriami kwasu mlekowego) stanowią obok innych mikroorganizmów naturalny składnik ludzkiej mikroflory jelitowej. Skład jej jest odnawialny. Zmiana ilości bakterii w jelitach jest procesem normalnym dla organizmu.
Prawidłową mikroflorę jelitową może zaburzać wiele czynników, m.in.: stres, niezrównoważona dieta, wirusowe lub bakteryjne zakażenie jelit, stosowanie antybiotyków.
Między innymi w takich sytuacjach zalecana jest suplementacja diety szczepami bakterii Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12® i Lactobacillus rhamnosus GG, LGG® , które są składnikami kropli Linex® Baby.
Zasadność suplementacji potwierdzają wnioski zawarte w znaczącej liczbie publikacji naukowych i wynikające z badań klinicznych przeprowadzonych nad Lactobacillus rhamnosus GG, LGG® i Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®. W badaniach tych wykazano, że szczepy te są bezpieczne i dobrze tolerowane.
STOSOWANIE I ZALECANE SPOŻYCIE LINEX® BABY
Preparat jest zalecany w celu suplementacji diety niemowląt i dzieci do 12 roku życia.
Jeżeli dziecko jest w trakcie antybiotykoterapii, zaleca się podawać mu krople Linex® Baby nie wcześniej niż 3 godziny od przyjęcia antybiotyku.
Zalecana porcja dzienna to 6 kropli suplementu.
Nie należy przekraczać zalecanej porcji preparatu do spożycia w ciągu dnia.
Zawartość sumy bakterii w 6 kroplach | |
Lactobacillus rhamnosus GG, LGG® | 1 x 10 9 (miliard) bakterii CFU* |
Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12® |
* CFU – jednostka tworząca kolonie
INSTRUKCJA PODAWANIA:
·przed użyciem należy silnie potrzasnąć butelką, w celu całkowitego rozpuszczenia proszku i uzyskania jednolitej konsystencji
·butelkę należy nachylić pod kątem 30º
·odmierzyć 6 kropli preparatu na łyżeczkę lub do naczynia z mlekiem/posiłkiem
Stosować raz dziennie, najlepiej podczas posiłku.
OSTRZEŻENIA
Nie należy podawać kropli Linex® Baby, jeżeli dziecko ma alergię na którykolwiek ze składników preparatu.
Suplementu nie należy dodawać do gorących napojów czy posiłków.
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zrównoważonej i zróżnicowanej diety.
SKŁADNIKI
olej słonecznikowy, liofilizowane szczepy bakterii (Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®, Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®).
Krople Linex® Baby nie zawierają glutenu, laktozy ani żelatyny.
PRZECHOWYWANIE
Przechowywać do 28 dni po pierwszym otwarciu, w temp. < 30º C, w sposób niedostępny dla małych dzieci.
ZAWARTOSĆ OPAKOWANIA
1 butelka zwierająca 8 ml preparatu.
Producent: Lek Pharmaceuticals d.d., Verovskova 57, 1526 Ljubljana, Słowenia
Dystrybutor: Lek S.A. ul. Podlipie 16, 95-010 Stryków
Znaki towarowe BB-12® i LGG® zostały zarejestrowane przez Chr. Hansen.
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 05/2018
**liofiliozowane bakterie kwasu mlekowego są w stanie uśpienia i stają się aktywne po spożyciu, w przewodzie pokarmowym człowieka
Literatura:
1)Lifschitz C, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA , 2014 ,T. 11, 525-531
2)Bennet I.Nord, Infection 1987 r.; 15:332-336.
3)Wall R., The ISME Journal (2008 r.) 2, 83-91.
SANDOZ A Nowartis Division
Jaki jest skład Linex Baby?
olej słonecznikowy, liofilizowane szczepy bakterii (Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®, Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®).
Krople Linex® Baby nie zawierają glutenu, laktozy ani żelatyny.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Linex Baby?
Nie należy podawać kropli Linex® Baby, jeżeli dziecko ma alergię na którykolwiek ze składników preparatu.
Suplementu nie należy dodawać do gorących napojów czy posiłków.
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zrównoważonej i zróżnicowanej diety.
Interakcje Linex Baby z innymi lekami
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas stosowania tego suplementu diety wraz z innymi lekami dochodziło do jakichkolwiek interakcji, mających negatywny wpływ na zdrowie.
Interakcje Linex Baby z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas stosowania tego suplementu diety należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Grupy
Może Cię również zainteresować:
Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?
Nebulizator - do czego służy? Jak należy go używać?
Tabletki na potencję bez recepty – czy są skuteczne?
Dodatkowe informacje
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.