Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
Hyiodine żel | 22 g
Rodzaj:
wyrób medyczny
Podmiot odpowiedzialny:
ASPIRONIX POLSKA SP. Z O.O.
Opis produktu Hyiodine
Kiedy stosujemy Hyiodine?
HYIODINE® stosuje się do opatrywania, oczyszczania i nawilżania głębokich ran oraz ubytków skóry. Chodzi zwłaszcza o głębokie odleżyny, owrzodzenia cukrzycowe, owrzodzenia goleni, oparzenia, ropne rany pooperacyjne, trudno gojące się rany i rozległe otarcia. HYIODINE® jest odpowiedni także do leczenia zainfekowanych ran. Jego właściwości nawilżające zapobiegają przyleganiu materiału opatrunkowego do
HYIODINE®. W razie powyżej podanych dolegliwości wskazane jest zbadanie przez lekarza prowadzącego i konsultacja co do dalszej procedury leczenia.
Zwiększone ukrwienie rany przejawiające się jej zaczerwienieniem, ewentualnie łagodnym krwawieniem podczas zmiany opatrunku (zwłaszcza w przypadku owrzodzeń goleni) nie stanowi problemu w procesie gojenia. Chodzi o przejaw tworzenia się nowej tkanki granulacyjnej, która wypełnia ubytek i jest niezbędnym składnikiem dalszego procesu gojenia się rany.
Ewentualne występowanie działań niepożądanych lub innych nietypowych reakcji należy skonsultować ze swoim lekarzem.
Hyiodine - działanie
HYIODINE® to podstawowy sterylny antyadhezyjny i atraumatyczny wyrób medyczny odpowiedni do opatrywania, oczyszczania i nawilżania głębokich ran oraz ubytków skóry. Zapewnia korzystne środowisko dla procesu gojenia, a jego właściwości idealnie zapobiegają przyleganiu opatrunku do rany.
Hyiodine - stosowanie
Stosując preparat należy przestrzegać zasad higieny i maksymalnej czystości. HYIODINE® można stosować na kilka sposobów w zależności od rozmiaru i charakteru rany.
Małe rany (drobne rany cięte lub szarpane, mniejsze rany powierzchowne, np. owrzodzenia goleni do 3 cm2)
W przypadku małych ran HYIODINE® stosuje się bezpośrednio na ranę (najlepiej za pomocą sterylnej strzykawki). Następnie ranę należy pokryć sterylnym opatrunkiem (np. włókniną, opatrunkiem warstwowym, sterylną gazą lub plastrem). Opatrunek powinno się zmieniać w odstępach jednodniowych do trzydniowych aż do całkowitego zagojenia rany.
Duże rany (wszystkie typy ran, powierzchowne, głębokie, zainfekowane i niezainfekowane rany, owrzodzenia cukrzycowe, odleżyny, owrzodzenia goleni, ropne rany pooperacyjne lub rany gojone wtórnie) Jeżeli chodzi o leczenie większych ran (ponad 3 cm2), preparat HYIODINE® jest stosowany za pomocą sterylnej włókniny lub sterylnej gazy. Na nietkaną włókninę lub gazę za pomocą sterylnej strzykawki nanosi się odpowiednią ilość preparatu HYIODINE®. Gazę lub włókninę należy miąć palcami aż do momentu, gdy będzie wystarczająco nasycona preparatem HYIODINE®. Jeżeli nasyconą gazę czy włókninę uciśniesz między dwoma palcami, powinno być możliwe wyciśnięcie z niej małej ilości preparatu HYIODINE®. Zalecana do użycia ilość może różnić się w zależności od rozmiaru opatrunku: 2 ml preparatu HYIODINE® na kwadrat o rozmiarze 5 x 5 cm, 5 ml preparatu na kwadrat o rozmiarze 7,5 x 7,5 cm i 7–8 ml na kwadrat 10 x 10 cm. Podczas stosowania HYIODINE® na niektóre rodzaje opatrunków może dojść nawet do ich ściemnienia, ale nie ma to ujemnego wpływu na skuteczność preparatu. Włóknina lub gaza powinny być całkowicie nasiąknięte preparatem HYIODINE®. Niewystarczające nasiąknięcie opatrunku może spowodować przywieranie materiału opatrunkowego do rany, znaczące obniżenie skuteczności preparatu i ewentualne uszkodzenie delikatnej tkanki. Nasiąknięty opatrunek nakładamy na ranę, a następnie pokrywamy go wtórnym opatrunkiem chłonnym. Rodzaj opatrunku wtórnego zależy od obfitości wydzieliny wytwarzanej przez ranę. Opatrunek jest następnie mocowany za pomocą bandaża lub plastra.
Jamy i przetoki
Do mniejszych jam lub przetok HYIODINE® może być wstrzykiwany bezpośrednio za pomocą sterylnej strzykawki. Następnie do rany wkładamy gazę nasiąkniętą HYIODINE® i przykrywamy odpowiednim opa-
Przy opatrywaniu głębokich jam lub przetok zalecamy następujący sposób postępowania: małą ilość HYIODINE® wstrzyknąć bezpośrednio do przetoki lub do jamy. Następnie ubytek wypełnić gazą sterylną lub
® kami. Część opatrunku drenu jącego powinna wystawać ponad powierzchnię rany, umożliwi to jego łatwe wyjęcie przy zmianie opatrunku. Opatrzoną w ten sposób ranę pokrywamy odpowiednim opatrunkiem wtórnym, a całość mocujemy (bandażem lub plastrem). Opatrzona w ten sposób rana jest następnie przykrywana odpowiednim opatrunkiem, a całość mocowana.
Dalsze możliwości stosowania preparatu HYIODINE®
Stosowanie za pomocą pianki poliuretanowej (odpowiednie do opatrzenia powierzchownych niezainfekowanych ran). Sterylną piankę poliuretanową należy dociąć do przybliżonego kształtu rany. Na jedną stronę pianki za pomocą strzykawki równomiernie nanieść preparat HYIODINE® i tą stroną piankę przyłożyć do rany. Następnie przykrywamy ją wtórnym opatrunkiem chłonnym i mocujemy bandażem lub plastrem.
Stosowanie w połączeniu z opatrunkiem z maścią (odpowiednie do opatrzenia powierzchownych suchych ran). HYIODINE® jest stosowany bezpośrednio na ranę, następnie przykrywany opatrunkiem z maścią, nakładamy wtórny opatrunek chłonny. Opatrunek mocujemy bandażem lub plastrem.
Częstotliwość zmiany opatrunków
Po pierwszym opatrzeniu rany preparatem zalecamy zmienić opatrunek po 24 godzinach. W przypadku zainfekowanych ran należy koniecznie zmieniać opatrunek codziennie. Jeżeli rana nie wykazuje zmian zapalnych, to można opatrunek zmieniać po dwóch do trzech dniach. W przypadku ran niezainfekowanych, dalsze zmiany opatrunku można wykonywać co 48 do 72 godzin. W przypadku ran o umiarkowanej do większej ilości wydzieliny, można wymieniać przykrywający opatrunek nasiąknięty wydzieliną (w tym przypadku nie wymienia się dolnego opatrunku nasączonego preparatem HYIODINE®). W podany sposób należy zmieniać opatrunek aż do całkowitego zagojenia rany. Jeżeli dojdzie do pogorszenia stanu rany, koniecznie należy poinformować lekarza prowadzącego.
Gaza lub włóknina wystarczająco nasiąknięte preparatem HYIODINE® nie powinny przyklejać się do rany. Podczas zmiany opatrunku należy zwrócić uwagę na krawędzie rany, szczególnie należy zapobiegać przylepianiu się opatrunku do nowo tworzącego się naskórka. W przypadku, gdy opatrunek przyklei się do rany, oznacza to, że zastosowano za mało preparatu lub opatrunek był pozostawiony na ranie zbyt długo. W przypadku przylgnięcia opatrunku do rany należy przed zdjęciem opatrunek nawilżyć, np. roztworem fizjologicznym (0,9 % roz. NaCl), a przed kolejną zmianą opatrunku krawędzie rany opatrzyć maścią obojętną.
Hyiodine – jakie środki ostrożności należy zachować?
Tylko do użytku zewnętrznego.
W przypadku dostania się do oka, worek spojówkowy należy wypłukać letnią wodą.
Nie należy stosować środka po nieumyślnym wylaniu i bezpośrednim kontakcie z zanieczyszczonym otoczeniem. Nie należy stosować po upłynięciu okresu ważności wskazanego na opakowaniu.
Nie stosować po zmianie koloru preparatu. W przypadku zmiany koloru HYIODINE® (zmiana koloru żelu) dochodzi do obniżenia stężenia jodu, a tym samym do zwiększonej możliwości zanieczyszczenia preparatu i obniżenia jego funkcjonalności.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przyjmowanie Hyiodine w czasie ciąży
Tylko do użytku zewnętrznego.
W przypadku dostania się do oka, worek spojówkowy należy wypłukać letnią wodą.
Nie należy stosować środka po nieumyślnym wylaniu i bezpośrednim kontakcie z zanieczyszczonym otoczeniem. Nie należy stosować po upłynięciu okresu ważności wskazanego na opakowaniu.
Nie stosować po zmianie koloru preparatu. W przypadku zmiany koloru HYIODINE® (zmiana koloru żelu) dochodzi do obniżenia stężenia jodu, a tym samym do zwiększonej możliwości zanieczyszczenia preparatu i obniżenia jego funkcjonalności.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Interakcje Hyiodine z innymi lekami
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas stosowania tego wyrobu medycznego wraz z innymi lekami dochodziło do jakichkolwiek interakcji, mających negatywny wpływ na zdrowie.
Interakcje Hyiodine z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas stosowania tego wyrobu medycznego należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Grupy
Może Cię również zainteresować:
Seria leku Atorvox wycofana z aptek
GIF wycofuje z obrotu serię Pasty borowinowej leczniczej
Tymianek pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Dodatkowe informacje
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.